استقبال گروهی از روحانیون سنی از برخورد اطلاعاتی با 'شبکه های تفرقه افکن'

حق نشر عکس non

ائمه جمعه اهل سنت گنبدکاووس با صدور بیانیه ای از اقدام وزارت اطلاعات در تعطیلی "دفاتر شبکه های تفرقه افکن ماهواره ای" قدردانی کردند.

این ائمه جمعه، که بیانیه آنها یکشنبه ۱۹ مرداد (۱۰ اوت) در خبرگزاری ایرنا منتشر شده، اقدام وزارت اطلاعات را "وحدت آفرین" دانسته و "به نیابت از دیگر ائمه جماعات و علما و روحانیون و نیز قاطبه مردم ترکمن اهل سنت" شهرستان گنبدکاووس از این اقدام قدردانی کرده اند.

وزارت اطلاعات ایران هفته پیش خبر داد که تعدادی از شبکه‌های ماهواره‌ای مذهبی در استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و قم "به طور مخفیانه و غیرقانونی" فعالیت می‌کرده اند "با حکم قضایی" تعطیل شده اند. این نهاد اطلاعاتی، همچنین از دستگیری کارکنان این شبکه‌ها خبر داد.

وزارت اطلاعات ایران دلیل بازداشت کارکنان این رسانه‌ها را "ایجاد اختلاف مذهبی، تشدید تفرقه در جهان اسلام و تخریب وجهه تشیع" اعلام کرد.

این وزارتخانه، همچنین مرکز پخش بعضی از این شبکه‌ها را در بریتانیا و آمریکا دانست و آنها را متهم کرد که "در راستای اهداف برخی سرویس‌های اطلاعاتی خارجی" کار می‌کنند.

اگرچه بیانیه وزارت اطلاعات نام این شبکه‌ها را ذکر نمی کرد، اما در پی برخورد با تعدادی از شبکه های ماهواره ای صادر شده بود که مستقل از صدا و سیمای جمهوری اسلامی برنامه های مذهبی پخش می کردند. این شبکه ها، به برخی روحانیون شیعه منتسب بودند و به انتقاد شدید از باورهای اهل سنت می پرداختند.

ائمه جمعه اهل سنت گنبدکاووس، در بیانیه خود از "تفرقه افکنی و ایجاد نفاق بین مذاهب اسلامی به ویژه شیعه و سنی، اهانت به اصحاب رسول الله، مقدسات و بزرگان مذاهب اسلامی" انتقاد کرده اند.

مطالب مرتبط