مجلس ایران تمام جراحی‌های پیشگیری از بارداری را ممنوع کرد

حق نشر عکس icana

مجلس ایران با تصویب ماده اول یک طرح، تمام جراحی‌های پیشگیری از بارداری از جمله وازکتومی و توبکتومی را ممنوع کرده است.

در ادامه بررسی طرح افزایش باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، امروز مجلس ایران ماده اول این طرح را تصویب کرد که بر اساس آن، جراحی‌های دائمی پیشگیری از بارداری غیرقانونی می‌شود مگر آن‌که تهدیدکننده سلامت باشد.

موارد "تهدید سلامت" را وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام خواهد کرد.

بر این اساس، جراحی‌های پیشگیری از بارداری "تخلف" محسوب می‌شود و پزشکان متناسب با تخلف یا تکرار آن، بر اساس ماده ۲۸ قانون سازمان نظام پزشکی، محاکمه خواهند شد.

در ماده ۲۸ قانون سازمان نظام پزشکی ایران، برای تخلف‌های پزشکی، توبیخ کتبی و محرومیت‌های موقت سه ماهه تا محرومیت دائم از طبابت در نظر گرفته شده است.

از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه، ۱۴۳ نفر به این ماده رای موافق، ۳۲ نفر رای مخالف و ۱۱ نفر رای ممتنع داده‌اند.

در طرح اولیه مجلس، برای تمام کسانی که وازکتومی و توبکتومی کنند، مطابق قانون مجازات اسلامی، مجازات حبس در نظر گرفته شده بود.

بعد از انتقادهایی که مطرح شد، این طرح برای اصلاح به کمیسیون بهداشت مجلس بازگردانده شد. اما در طرح اصلاحی با وجود حذف مجازات حبس، باز هم برای پزشکانی که وازکتومی و توبکتومی کنند مجازات توبیخ یا محرومیت از کار در نظر گرفته شده است.

مجلس ایران تیرماه امسال در راستای تاکید رهبر ایران برای افزایش جمعیت، کلیات طرح افزایش باروری را تصویب کرد. این طرح بعد از تصویب نهایی باید به تایید شورای نگهبان برسد.

کنترل جمعیت در دو دهه گذشته یکی از اصول سیاست جمعیتی ایران محسوب می‌شد اما رهبر ایران مهرماه سال ۹۱ موضع‌گیری سال‎های قبل خود را در قبال کنترل جمعیت ایران اشتباه خواند و خواستار افزایش جمعیت شد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است ایران ظرفیت یک جمعیت ۱۵۰ میلیونی را دارد.

مطالب مرتبط