مدیران مسئول نشاط و تهران امروز مجرم شناخته شدند

حق نشر عکس ISNA
Image caption بر اساس قانون مطبوعات، هیات منصفه مطبوعات تهران ۲۱ عضو از گروه‌های مختلف اجتماعی دارد

هیات منصفه مطبوعات استان تهران مدیران مسئول روزنامه‌‌های تهران امروز و نشاط را مجرم شناخت.

رسیدگی به اتهامات لطیف صفری، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده نشاط و اصغر قربان زاده مدیر مسئول روزنامه تهران امروز (یکشنبه ۱۹ مرداد، دهم اوت) در دادگاه کیفری استان تهران انجام شد.

به گفته علی اکبر کسائیان سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات "مدیر مسئول سابق نشاط بابت شکایت نیروی انتظامی با اکثریت آراء مجرم شناخته شد و درخصوص اهانت به مقدسات و مسلمات قرآنی به اتفاق آرا مجرم شناخته شد."

از این روزنامه سه نماینده سابق مجلس ایران هم شکایت کرده بودند که در این مورد هم مدیر مسئول آن مجرم شناخته شد و هیات منصفه "با اکثریت قریب به اتفاق آراء متهم را مستحق تخفیف ندانست."

روزنامه نشاط در سال ۱۳۷۷ و پس از توقیف روزنامه‌های جامعه و توس به مدیریت لطیف صفری و سردبیری ماشاالله شمس‌الواعظین منتشر شد.

نشاط در سال ۱۳۷۸ با شکایت مدعی‌العموم، نیروی انتظامی و سه نفر از نمایندگان وقت مجلس به اتهام "توهین به مقدسات، تحریک مردم و دانشجویان به اغتشاش و اهانت به نمایندگان مجلس" توقیف شد.

از این روزنامه پس از یازده سال رفع توقیف شد و قرار بود از آبان ماه سال ۱۳۹۲ منتشر شود اما با "مخالفت" صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران انتشار آن از سر گرفته نشد.

علی جنتی وزیر ارشاد ایران گفته بود: "من واقعا اطلاع ندارم که چرا قوه قضاییه چنین برخوردی انجام داده است، با وجود اینکه این روزنامه مجوز لازم رابرای فعالیت دارد."

در دادگاه امروز به شکایت از روزنامه تهران امروز هم رسیدگی شد.

امور حقوقی بنیاد شهید از این روزنامه به اتهام تشویش اذهان عمومی شکایت کرده بود که هیات منصفه مطبوعات شکایت را وارد اما متهم را مستحق تخفیف دانست.

شاکی دیگر این روزنامه، کاوه اشتهاردی (مدیر مسئول سابق روزنامه ایران) بود که دادگاه متهم را در این مورد مجرم تشخیص نداد.

روزنامه تهران امروز، ارگان جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، بعد از نوروز ۱۳۹۳ اعلام کرده بود که به دلیل "تامین نشدن کاغذ" فعالیت خود را متوقف می کند.

اصغر قربان زاده در مورد انتشار مجدد این روزنامه که به محمد باقر قالیباف شهردار تهران نزدیک است گفته بود "هیچ چیز مشخص نیست".

مطالب مرتبط