مشاور وزیر خارجه ایران: همکاری ایران و آمریکا علیه داعش ممکن است

حق نشر عکس shafaqna.com

محمد صدر، مشاور وزیر امور خارجه ایران گفته است که همکاری ایران و آمریکا علیه شبه نظامیان "دولت اسلامی" (داعش) ممکن و شدنی است.

آقای صدر به روزنامه شرق چاپ تهران گفته است "مبارزه با داعش فقط نظامی و جنگی نیست بلکه مبارزه فرهنگی و ایدئولوژیک جدی است، باید مشخص شود اینها جایگاه و پایگاهی در میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی ندارند. در این زمینه آمریکا به همکاری ایران و همچنین علمای اهل سنت نیاز دارد."

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران از احتمال همکاری ایران و آمریکا علیه پیشروی های این گروه در عراق خبر داده بود اما آیت الله علی خامنه ای در یک سخنرانی با اقدام نظامی آمریکا در عراق مخالفت کرد هرچند که اخیرا نیروی هوایی آمریکا حمله به برخی از مواضع شبه نظامیان "دولت اسلامی" را آغاز کرده است.

اظهارات آقای صدر به عنوان مشاور وزیر خارجه ایران اولین اظهار نظر مقام های دولتی پس از حمله هوایی آمریکا است.

مشاور وزیر امور خارجه ایران گفته خطر تروریسم در خاورمیانه در حال سرایت به اروپا هم هست و گفته "اگر آمریکایی‌ها بخواهند عاقلانه عمل کنند، باید به سمت همکاری با جهان اسلام حرکت کنند."

آقای صدر نفس عمل اسرائیل در منطقه از جمله حملات اخیر آن به غزه را با فعالیت های افراطی شبه نظامیان "دولت اسلامی" همسان خوانده و خواستار مبارزه علیه هردوی آنها شده است.

مشاور وزیر خارجه ایران درباره خطر نفوذ افکار شبه نظامیان "دولت اسلامی" در ایران گفته "این خطر هست اما خطر جدی‌ای وجود ندارد. خطر جدی در کشورهایی است که اهل سنت در اکثریت هستند مثل عربستان و بقیه کشورهای عربی... اهل سنت ایران در اقلیت هستند و از آن گذشته، اهل سنت ایران، فرهیخته‌تر و باشعورتر از این حرف‌ها هستند که دچار اندیشه افراطی القاعده یا داعش شوند."

آقای صدر خواهان از بین بردن زمینه های اجتماعی جذب افکار شبه نظامیان "دولت اسلامی" در ایران شده و گفته "جذب هرچه بیشتر اهل سنت، ایجاد حس دوستی و مشارکت‌دادن آنها در قدرت از کارهایی است که در این زمینه موثر است."

محمد صدر در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون وزارت امور خارجه در امور عربی و آفریقایی بود.