جنگل گلستان همچنان در آتش می‌سوزد

حق نشر عکس MEHR

با گذشت دو روز از آتش سوزی در جنگل گلستان، هنوز آتش مهار نشده است. براساس گزارش‌های به دلیل صعب العبور بودن مسیر امکان خاموش کردن آتش بدون هلیکوپترهای آب‌پاش امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، (ایرنا) جواد سلیاری، مدیر پارک ملی گلستان با اعلام این خبر گفت: "آتش سوزی اکنون در چهار جهت جغرافیایی بشدت در حال گسترش است."

آقای سلیاری با تاکید بر لزوم امداد هوایی برای مهار آتش گفت: "بالگرد هلال احمر حوالی ظهر دوشنبه در منطقه حضور یافت، اما به علت نداشتن سوخت مجددا به آشیانه خود بازگشت و با پیگیری‌های مداوم این بالگرد تنها مقداری آب به منطقه آورد."

به گفته آقای سلیاری، آتش سوزی از شرق در محدوده دیوارکجی، از شمال در چشمه النگ، در منطقه غربی در زیارت گاه سلطان و در منطقه جنوب در محدوده آق سو در حال گسترش است. وزش باد شدید از دیگر دلایل گسترش آتش و عدم مهار آن شده است.

مدیر پارک ملی گستان با اعلام عمدی بودن این آتش سوزی عنوان کرد: "بدون شک شکارچیان غیرمجاز دست به چنین کاری زده اند و حتی شب گذشته حوالی ساعت ۲۴ در منطقه مرکزی پارک نور پروژکتوری مشاهده شد که با ردیابی ماموران خاموش شد و دارنده آن اقدام به فرار کرد. ساعتی قبل صدای تیراندازی در منطقه شنیده شد که شواهد نشان می دهد شکارچیان غیرمجاز از فرصت بوجود آمده و حضور ماموران در مهار آتش سوء استفاده می کنند."

آتش عصر دیروز یک شنبه ۱۹ مردادماه و در منطقه دیوار کجی در جنگل گلستان آغاز شد. از ابتدای سال جاری تاکنون پنج مورد آتش سوزی در پارک ملی گلستان روی داده است که به گزارش خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا، حدود ۵۰۰ هکتار از جنگل در اثر این آتش سوزی‌ها آسیب دیده و یا از بین رفته است.

پارک ملی گلستان در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی، قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک ملی ثبت شده در ایران است و بیش از ۲۰۰۰ هزار گونه جانوری و گیاهی در آن وجود دارد.

مطالب مرتبط