روحانی: به جهنم که از مذاکره می‌ترسید

حق نشر عکس FARS

حسن روحانی رئیس جمهور ایران از مخالفان مذاکرات هسته ای انتقاد کرده و گفته که "یک عده به ظاهر شعار می دهند ولی بزدل سیاسی اند. هر وقت می خواهد مذاکره شود یک عده می گویند ما داریم می لرزیم. خب به جهنم! بروید یک جای گرم پیدا کنید برای خودتان. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده. ما چه کار کنیم؟"

آقای روحانی در جمع سفرا و نمایندگی های ایران با انتقاد از منتقدان گفته که یک عده "می گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید؟ الکتریسته خطرناکی دارد، نزدیک نشوید. یک آقایی می آید و می گوید هر وقت ما با خارجی ها مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد."

در ماههای گذشته بعد از شروع گفتگوهای هسته ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک گروهی از منتقدان در داخل با برگزاری نشست هایی نظیر "دلواپسیم" نگرانی خود را از روند گفتگوهای ایران با گروه پنج بعلاوه یک اعلام کرده اند.

رئیس جمهور ایران تاکید کرده که در عین استقلال و خودباوری در "میدان مذاکره هم البته با لبخند صحبت می کنیم و افتخار می کنیم؛ آنهایی که از لبخند بدشان می آید رویشان را برگردانند."

آقای روحانی از تیم مذاکره کننده هسته ای تشکر کرده و به نقل از آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران هم گفته که "اواخر ماه مبارک رمضان که آقای ظریف و دوستانشان در مذاکره بودند آقا (آیت‌الله خامنه ای) فرمودند که من مرتب برای اینها دعا می کنم و حس می کنم که کارزار سختی دارند. "

رئیس جمهور ایران در مقابل این بحث را پیش کشیده که در کنار منتقدان داخلی که آنها را به "تعامل هراسی" متهم کرده، در خارج نیز "ایران هراسی، اسلامی هراسی و شیعه هراسی مطرح است."

آقای روحانی خطاب به سفرا و کاردارهای ایرانی در سفارتخانه های این کشور در خارج گفته که تصمیم این دولت بر تعامل سازنده با دنیاست و شما "باید کمربند دیپلماتیک خود را محکم کنید و به میدان بیائید."

به گفته آقای روحانی "چهره جمهوری اسلامی ایران در سالیان گذشته به ناروا و غلط، مشوش جلوه" داده شده و نمایندگی های ایران در خارج باید "این چهره را برگردانند و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنند."

آقای روحانی تاکید کرده که "دل ما می خواهد مسائلمان را با همه جهان با همه آنهایی که می خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند، می خواهند با ما مخاصمه نداشته باشند حل کنیم."

رئیس جمهور ایران بدون اشاره به آمریکا گفته ما "حتی با آنهایی که سالیان دراز تنش داشتیم، اگر در برابر حقوق ملت سر فرود بیاورند حتما ما تنش را کاهش خواهیم داد."

به گفته آقای روحانی حتی "می توانیم به یک روابط عادی در آینده" برسیم و "اگر اطمینان پیدا کنیم، منافع ما تضمین است؛ خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست."