استانداردهای ملی ایران در تولید فرآوده‌های لبنی 'بازنگری' می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت بهداشت ایران: توصیه کماکان کاهش مصرف فرآورده های لبنی پرچرب است

سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران امروز دوشنبه (۲۰ مرداد، ۱۱ اوت) در اطلاعیه‌ای مشترک از توقف عرضه محصولات لبنی غیر مجاز خبر دادند و اعلام کردند که استانداردهای ملی ایران در تولید فرآوده‌های لبنی و بستنی بازنگری خواهد شد.

در هفته گذشته مسئولان وزارت بهداشت از جمله دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت ایران در مورد استفاده از روغن پالم در تولید محصولات لبنی پرچرب هشدار دادند و این کار را "تخلف" و "تقلب" قلمداد کردند.

روغن پالم جزء چربی‌های اشباع شده است که در بسیاری از مراجع بهداشتی دنیا کاهش استفاده از آن را بعنوان یک دستور بهداشتی توصیه می‌کنند.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت ایران میزان زیاد این روغن در محصولات لبنی در افزایش کلسترول و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌تواند نقش داشته باشد.

در اطلاعیه امروز وزارت بهداشت آمده بررسی‌های انجام شده "نشان دهنده بروز تخلف در تعدادی از واحدهای تولیدی فرآورده های لبنی پرچرب بوده " اما اکنون تولید و عرضه آنها به بازار ممنوع شده است"

"متخلفین به دستگاه های قضایی معرفی شده و پروانه های کاربرد علامت استاندارد و پروانه های بهداشتی تولید و ساخت فرآورده های مذکور باطل می شود."

دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران پیش از این گفته بود نام شرکت‌هایی که از روغن پالم در شیر استفاده کرده‌اند، به قوه قضاییه داده شده اما وزارت بهداشت قصد ندارد نام آنها را اعلام کند.

یکی از موارد اختلاف بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان محصولات لبنی در مورد استفاده از روغن گیاهی در محصولات لبنی این است که تولیدکنندگان می‌گویند قانون اجازه چنین کاری را داده اما وزارت بهداشت معتقد است میزان و گستردگی مصرف و نیز نوع محصولاتی که این روغن در آن‌ها استفاده می‌شود قانونی نیست.

در اطلاعبه امروز وزارت بهداشت و موسسه استاندارد به این موضوع اشاره و تاکید شده است: "به منظور جلوگیری از هرگونه امکان سوء استفاده، استانداردهای مربوطه بازنگری شود به نحوی که نسبت به حذف چربی گیاهی و یا بهبود ترکیبات اسید چرب گیاهی اقدام گردد."

به این ترتیب پروانه ساخت فرآورده‌های لبنی "با هدف کاهش مصرف روغن پالم در محصولات غذایی" بازنگری خواهد شد و نتایج آن "حداکثر تا پایان شهریورماه ۱۳۹۳ به اطلاع عموم می‌رسد."

در دو سال اخیر به دلیل بالا رفتن قیمت روغن های دیگر (کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان) واردات روغن پالم افزایش یافته است بطوری‌که این روغن نیمی از واردات روغن گیاهی ایران را در سال ۹۲ (بیش از ۵۰۰ هزار تن) تشکیل داده است.

وزارت بهداشت و موسسه استاندارد در این اطلاعیه وعده داده‌اند که "موضوع کاهش واردات روغن پالم به کشور و ارتقاء کیفیت روغن های وارداتی به کشور با جدیت پیگیری شود."

"در سال جاری نیز سقف واردات روغن پالم حداکثر ۳۰درصد کل واردات روغن در نظر گرفته شده است که با اجرای آن، سرانه مصرف روغن پالم کشور از ۱۰ کیلوگرم به ۷ کیلوگرم که معادل سرانه جهانی است، کاهش خواهد یافت و به جای آن روغن های گیاهی مناسب وارد کشور خواهد شد."