جلسه غیر علنی مجلس ایران برای بررسی 'هتک حرمت جایگاه ریاست جمهوری'

حق نشر عکس ICANA
Image caption درخواست جلسه غیرعلنی مجلس از سوی کسانی مطرح شد که گفتند نگران 'هتک حرمت جایگاه ریاست جمهوری' هستند

مجلس ایران صبح روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد برای بررسی اظهارات تند حسن روحانی، رئیس جمهوری در انتقاد از مخالفان و منتقدان مذاکرات هسته‌ای، جلسه غیرعلنی تشکیل داد.

به گزارش خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران این جلسه به درخواست "مکتوب و امضاشده" حدود ۱۸۰ نفر از نمایندگان تشکیل شده است.

در متن این درخواست، سخنان روز دوشنبه آقای روحانی در جمع سفرای جمهوری اسلامی "هتک حرمت جایگاه ریاست جمهوری" خوانده شده است.

آقای روحانی در این سخنرانی با اشاره به منتقدان مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: "یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند. هر وقت می‌خواهد مذاکره شود یک عده می‌گویند ما داریم می‌لرزیم. خب به جهنم! بروید یک جای گرم پیدا کنید برای خودتان."

نمایندگان منتقد گفته‌اند رئیس جمهوری ایران از عباراتی 'رکیک' استفاده کرده که موجب 'تضعیف ارتقای جایگاه ریاست جمهوری' می‌شود.

بهشت یا جهنم؟

خبرگزاری مهر به نقل از یکی از نمایندگان حاضر در جلسه غیر علنی مجلس گزارش داده که علی لاریجانی رئیس مجلس سخنان اخیر آقای روحانی را 'غیر قابل دفاع' خوانده و گفته باید "هرکس در هر جایگاهی شان خود را حفظ کند."

حق نشر عکس a
Image caption رسانه‌های محافظه‌کار از اظهارات آقای روحانی انتقاد کردند

به گفته جعفر قادری، نماینده شیراز، آقای لاریجانی گفته است: "به دولت توصیه می‌کنم که تجربیات دولت قبل را چراغ راه خود قرار دهد... زیرا تجربه نشان داده که تخریب به ضرر دولت است."

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در سخنرانی‌هایش از تعابیر و کلماتی استفاده می‌کرد که به اعتقاد منتقدانش مناسب جایگاه ریاست‌جمهوری نبود.

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ایران بعد از جلسه غیر علنی امروز گفت آقای لاریجانی نمایندگان را "به مدارا دعوت کرد."

به گفته آقای تابش 'فشارهای مضاعف' به رئیس جمهوری ایران باعث شده که "شاهد این‌گونه اتفاقات باشیم."

روح‌الله حسینیان، نماینده منتقد دولت در مجلس اظهارات آقای روحانی را 'دیکتاتورمابانه' خواند و گفت "نباید فراموش کرد که رئیس‌جمهور گفته بود ما مسئول بهشت رفتن مردم نیستیم پس چطور او الان می‌گوید مخالفان به جهنم بروند."

احمد توکلی، نماینده تهران هم این سخنان را در شان رئیس‌جمهور ندانست و گفت: "نه هرکس که منتقد روند مذاکرات هسته‌ای باشد، بزدل سیاسی است و نه هرکس که شیفته آن بود، شیردل انقلابی است."

اما حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور ایران با دفاع از اظهارات آقای روحانی گفت: "رئیس‌جمهور عصبانی نبود، ولی صریح بود."