بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۲ مرداد

روزنامه های امروز صبح تهران به بحث دفاع یا انتقاد از سخنان تند رییس جمهور روحانی پرداخته و از زبان وزیر نفت نکته های تازه ای از فساد و تخلف در دوران دولت سابق بازگفته اند در حالی که به گزارش این روزنامه ها احتمال صدور حکم حبس برای معاون اول احمدی نژاد بسیار است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

ادامه گزارش ها درباره سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ در تهران، کمبود و آلودگی آب ها و آتش سوزی مهیب جنگل گلستان از جمله دیگر گزارش های روزنامه های امروز است.

تحول مثبت در عراق

محمدعلی عسگری در مقاله ای در شرق یا اشاره به تحولات سیاسی عراق نوشته: انتخاب رییس جمهور و رییس مجلس و حالا نخست وزیر تقریبا با استقبال عمومی در داخل و خارج از عراق مواجه شد و از اتحادیه عرب گرفته تا اروپا و آمریکا نسبت به آن ابراز رضایت کردند. در این میان، نقش حمایتی ایران و آمریکا به‌عنوان دو بازیگر مهم در عراق و نیز مرجعیت شیعه بسیار اهمیت داشت. حتی در برخی خبرها آمده بود که اساسا انتخاب حیدر عبادی به نخست‌وزیری با مشورت و مشارکت دوجانبه ایران و آمریکا از یک‌سو و مرجعیت نجف با ایران از سوی دیگر صورت گرفته است.

نویسنده مقاله تاکید کرده: حمله گروه تروریستی داعش، عمیق‌ترشدن اختلاف «اقلیم» کردستان و دولت مرکزی، شکاف‌های عمیق سیاسی در بغداد و فساد و ناتوانی روزافزون دولتمردان، همه‌وهمه دست‌به‌دست هم داد تا این وضعیت بحرانی پدید آمد. برای برون‌رفت از این وضعیت و مقابله با چالش‌های داخلی و خارجی اولین و مهم‌ترین کار یک خانه‌تکانی سیاسی و رسیدن به یک تفاهم جدید بود؛ تفاهمی که بر مبنای آن بتوان نهادهای دولتی و قانونی را بازسازی کرده و با جلب اعتماد عمومی و در سایه یک عزم ملی به جنگ تهدیدهای یادشده، رفت.

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته: آقای مالکی نتوانست از ظرفیت پیروزی بزرگ در انتخابات مجلس بهره‌گیری کند. بجای تشکیل دولتی فراگیر یا به اصطلاح ائتلافی شعار دولت اکثریتی را داد که در عمل، نمایندگان سنی، احزاب اقلیت و کُردهای عراقی را از خود ناراضی کرد. این نارضایتی تا حد چرخش سوی حمایت نکردن از مالکی سوق پیدا کرد.

نویسنده افزوده: انتخاب دکتر حیدر عبادی‌، فردی که هم سابقه سیاسی و مبارزاتی خوبی دارد و هم به شخصیت سیاسی معتدل مشهور است، عبور از بحران سیاسی در بغداد خوانده شده است. دکتر عبادی، هم با ریاض و سعودی‌ها روابط قابل قبولی دارد و هم با تهران و مسئولین جمهوری اسلامی ایران روابط حسنه دارد.

سرمقاله اطلاعات افزوده: اگر چه بسیاری معتقدند، پرونده نخست‌وزیر ـ آقای مالکی ـ بسته شده است و عراق با نخست‌وزیری دکتر حیدرالعبادی وارد دوره جدیدی خواهد شد، اما همچنان بسیاری از محافل سیاسی در منطقه و در غرب به آینده عراق و عبور از بحران‌های کنونی چندان امیدوار نیستند. هفته آینده، عراق در آزمایش بزرگی قرار خواهد گرفت که نتایج آن آینده این کشور را رقم خواهد زد.

واکنش به تندی روحانی

کیهان که دو روز پی در پی تیتر اصلی خود به سخنان تند رییس جمهور در انتقاد از مخالفان اختصاص داده، امروز در سرمقاله خود به قلم حسین شریعتمداری نوشت: انتظار آن بود که آقای روحانی به جای عتاب و اهانت به منتقدان، در مقام پاسخ مستدل و منطقی به آنها باشند و موفقیت‌های مورد ادعای خویش را برای مردم برشمرده و توضیح بدهند. مثلا بفرمایند در مذاکرات هسته‌ای غیر از آن همه امتیازات نقدکه داده‌اند و در مقابل وعده‌های نسیه که گرفته‌اند چه دستاورد دیگری داشته‌اند؟ مگر نمی‌فرمودند و نمی‌فرمایند که منتقدان ایشان از مذاکره با آمریکا هراس دارند و آن را تابو می‌دانند. کدام دیدگاه واقعیت داشت و کدام «تابو» بود؟

مدیر روزنامه تندرو صبح برای چندمین بار پرسیده: آیا می‌توانند این واقعیت را انکار کنند که درباره صداقت آمریکا که تابلوهای نماد بی‌صداقتی آن را با دستپاچگی‌ از سطح شهر جمع کردند، دچار اشتباه فاحش شده‌اند و درپی آب، به سوی سراب رفته‌اند؟ دست آقای روحانی و تیم مذاکره‌کننده با وجود بدبینی نسبت به نتیجه این مذاکرات بازگذاشته شد ولی دست خالی بازگشتند البته مذاکرات اخیر دستاورد بزرگی نیز داشته است که همان اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکاست.

سرمقاله کیهان افزوده: گفته بودند آقای اوباما آدم مؤدبی است و برخورد مؤدبانه ما، باعث مواجهه مؤدبانه ایشان شده است. ولی هنوز این جمله ناتمام بود که با متکبرانه‌ترین برخوردهای اوباما روبرو شدند و خانم وندی شرمن با وقاحت فریب و فریبکاری را بخشی از «دی.ان.ای- یعنی ذات» مردم ایران معرفی کرد! وعده داده بودند که علاوه بر سانتریفیوژها، چرخ زندگی مردم نیز باید بچرخد ولی به جای آن بسیاری از سانتریفیوژها نیز از چرخش افتاد.

محمدعلی نجفی در مقاله ای در آرمان نوشته: از همان روزهای آغاز به کار دولت یازدهم، برخوردهایی در مخالفت با دولت از سوی برخی نمایندگان مجلس صورت می‌گرفت که این برخوردها تا به امروز هم ادامه داشته است. این مسائل را قطعا مجلس به‌معنای کلیت آن به‌وجود نمی‌آورد چراکه قوه مقننه و قوه مجریه با یکدیگر در تعامل هستند اما متاسفانه عده‌ای خاص در مجلس حضور دارند که به این نتیجه رسیده‌اند نباید به دولت تدبیر و امید اجازه داده شود به موفقیت دست پیدا کند.

مشاور اقتصادی رییس جمهور تاکید کرده: برخی از نمایندگان که بخت انتخابشان برای دور بعد افول پیدا کرده است، این هجمه‌ها را نسبت به دولت برنامه‌ریزی می‌کنند و سعی در تضعیف آن دارند. از این‌رو مساله استیضاح وزیر علوم را نیز می‌توان در برنامه این گروه و از لیست چنین برخوردهایی ارزیابی کرد.

آقای نجفی در نهایت تاکید کرده: آنچه آقای روحانی روز دوشنبه نسبت به برخی مخالفین بیان کرد، پاسخ قاطع ایشان به افرادی بود که به جای انتقاد منصفانه، تهمت و توهین را انتخاب کرده‌اند.

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

مازیار خسروی در مقاله ای در شرق نوشت: آن مرد، هنوز نرفته چون «بابک و شرکا» پول‌ نفت را از سر سفره‌ها به حساب‌های بانکی بی‌نشان خود در خارج فرستادند. همزمان در چنین اوضاعی، سخن نرم گفتن و تلاش برای «تحبیب قلوب» همگان، اگر نگوییم ریاکاری، دست‌کم خودفریبی است. «اعتدال» را اگر تعارف و تکلف در سخن، در کنار چپ و راست‌زدن در عمل معنا کنیم، راهبردی است بی‌شک محکوم به شکست. سیاستمدار نمی‌تواند به بهانه‌هایی از این دست در بزنگاه‌ها، بین دو صندلی بنشیند و به‌گونه‌ای سخن بگوید که «سیخ» و «کباب» راضی شوند.

به نوشته این روزنامه نگار: اکنون همه سیاسیون می‌دانند برای گشودن گره از کار فرو بسته اقتصاد یا به زبان همه‌فهم «نان سفره مردم» راهی جز شکستن قفل تحریم‌ها نیست. این را مخالفان رییس‌جمهوری - به مقتضای نشستن بر کرسی‌ مسوولیت در هشت سال گذشته- بهتر از دیگران می‌دانند. با این همه انگشت در گوش کرده، دهان گشوده‌اند که: «دلواپسیم از ذبح منافع ملی و چون بید بر سر ایمان خود می‌لرزیم». پاسخ آمد که «به جهنم، بروید یک جای گرم!» پرسش چنان وارونه، پاسخی چنین طلب می‌کند.

ترکش‌های بمب خبری روز دوشنبه روحانی شاید در روزهای آینده نیز فضای سیاسی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. احتمالا صف‌بندی‌ها آشکارتر خواهد شد. می‌توان ایران و ایرانی را از پیچی چنین پرخطر به سلامت عبور داد. میدان آماده است و گوی در میانه. «بزدلان سیاسی» مرد این میدان نیستند.

نویدی به مردم منتظر

حمیدرضا طهماسبی‌پور در سرمقاله شهروند نوشته هشت سال سخت اقتصادی سپری شد و آثار بی‌توجهی به اصول اقتصادی، در دولت کنونی بالا گرفته است اما انگار نه انگار که حاشیه‌سازان امروز (که از هیچ نوع سیاسی‌کاری دریغ نمی‌کنند) گروه‌های موافق دولت قبل بوده‌اند. در این میان، این دلواپسان منتقد بدون دیدن منافع ملی و معیشت مردم تلاش دارند تا اذهان را منحرف کنند و نگویند که ویرانه اقتصادی امروز، حاصل کار دولت قبلی بوده است که اقتصاد را چیز آسانی می‌دانست و بدون سازماندهی آن را اداره می‌کرد.

همان دولتی که با درآمد حدود ٦٧٠‌میلیارد دلاری نفت و مجموع درآمدهای ارزی ٧٨٣‌میلیارد دلاری، رشد منفی ٨/٦‌درصدی اقتصاد و تورم حدود ٤٠‌درصد را حاصل کرد و مردم را به سختی‌های امروز انداخت. به هر سو، حالا مردم کوچه و خیابان یک پرسش بحق دارند؛ می‌خواهند بدانند کی اوضاع بهبود می‌یابد؟

به نوشته این مقاله: دولت قبلی با ایجاد بدهی حدود ٦٠‌میلیارد دلاری دولت به بانک‌های خصوصی و دولتی و انبوهی بدهی به پیمانکاران در پروژه‌های روی زمین مانده، دست دولت را برای کارهای بزرگ بسته است. حالا ٩ ماه پس از وعده ١٠٠ روزه دولت برای بهبود اقتصاد، بزرگترین همایش اقتصادی کشور با عنوان «تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود» به کار افتاده است.

مقاله شهروند اشاره کرده که همایش دیروز مژده روزهای جدیدی برای اقتصاد ایران است تا اصلاحات از دولت شروع شود و اندک‌اندک نقشش در زندگی مردم روشن شود؛ هرچند روزهای سخت تمام نشده و با یک بسته همه چیز درست نخواهد شد، اما طلیعه روزهایی با برنامه و نقدپذیری در اقتصاد، نوید روزهای خوب آینده است زیرا اقتصاد شفاهی گذشته حالا به اقتصاد مکتوب تبدیل شده که قابل نقد و استناد است.

خط قرمزهای اطراف رحیمی‌؟

اعتماد در گزارشی نوشته: محمدرضا رحیمی، مرد خبرساز کابینه محمود احمدی‌نژاد هنوز هم خبرساز است؛ خبری که هرچند هنوز هم در ابهام است و برخی شایعه می‌خوانندش اما شایعه‌اش در حال قوت گرفتن است. او که روزی جزو خط قرمزهای احمدی‌نژاد بود حالا خط اطرافش سبز شده است؛ خبری که هر چند وکلیل رحیمی آن را تکذیب می‌کند اما روز گذشته در سایت‌های خبری دست به دست شد. خبر کوتاه بود و آنگونه که اعلام شده بود «معاون اول احمدی‌نژاد به پنج سال حبس و بازگرداندن مبلغ ۵.۸ میلیارد تومان جریمه نقدی محکوم شده است».

به نوشته گزارشگر این روزنامه: از چندی پیش خبر آمده بود که پرونده محمدرضا رحیمی تا پایان مرداد ماه امسال تعیین تکلیف می‌شود. خبرهای متعدد از محکومیت او هم ظاهرا گواهی بر این است که یکی از پراهمیت‌ترین خط قرمزهای رییس دولت سابق دیگر در خط قرمز قرارندارد. رییس دولت سابق هم به کرات از او دفاع کرد و بارها دولتش را پاک‌ترین دولت تاریخ خواند. محمدرضا رحیمی اما گرایش های مختلف داشته است.

و خلاصه گزارش اعتماد این است که: رحیمی در زمان استانداری‌اش در استان کردستان ارادت ویژه‌یی به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نشان داد و کمی بعد محمود احمدی‌نژاد را فردی شبیه به یک پیامبر خواند. با این همه او این روزها اوضاع و احوال نامناسب‌تری نسبت به سایر اعضای کابینه احمدی‌نژاد دارد، هرچند که سال پیش برای ریاست‌جمهوری ثبت نام هم کرد.

سم از سال ۸۴ در سفره‌ها

حق نشر عکس Arman
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

مهدی پور محمدی در سرمقاله شهروند نوشته: دبیر انجمن صنایع روغن نباتی گفته واردات روغن پالم به ‌سال ٩٢، ٩١، و ٩٠ مربوط نمیشود، بلکه از‌سال ٦١ و ٦٢ انجام شده است. محض استحضار ایشان عرض می‌شود در آن سال‌ها و منجمله همه سال‌ها و همین امسال، خیلی چیزها برای مصارف خاص، با مجوز وارد کشور می‌شود.

نویسنده یادآور شده که : در آن سال‌ها که جنگ تحمیلی هم در جریان بود انواع و اقسام رنگ‌ها، رزین‌ها، مواد شیمیایی، سموم دفع آفات نباتی و حتی مواد منفجره و محترقه برای خرج توپ و تانک هم وارد می‌کردیم، اما هیچ‌کدام از آنها مصرف خوراکی نداشت و قرار نبود داخل محصولات لبنی، گوشتی، روغن نباتی و... به خورد مردم داده شوند. روغن نخل هم جزء اقلام وارداتی بوده و مصرف خاص خود را در صنایع صابون‌سازی، کرم‌های دارویی و محصولات بهداشتی و آرایشی داشته و دارد و تا اطلاع ثانوی خواهد داشت.

مقاله شهروند با استناد به بخش دیگری از گفته های همین مقام مشخص ساخته که از سال ۸۴ به مدت شش سال بین ۳۸ تا ۵۷ در صد از روغن نباتی وارداتی به روغن پالم اختصاص یافته. یعنی پای منحوس این ماده خطرناک از ‌ آن زمان به سفره‌های مردم با محصولات لبنی و روغن نباتی و انواع کیک و شیرینی باز شد و سونامی سکته‌های مغزی و قلبی به این آب و خاک حمله‌ور گشت و پرشماری از سال‌های عمر یک نسل را به باد فنا داد، تخت‌های بیمارستانی اشغال، خانواده‌ها بیماردار و قبرستان‌ها آباد شد.

ملت خوشبخت ماییم

محمد حسین روانبخش بر اساس آمار مدعی شده که ما ملت خوشبختی هستیم چرا که به نوشته این طنزنویس در مردم‌سالاری: چند وقتی است که خبرهای بد از این طرف و آن طرف به سوی مردم همیشه در صحنه هجوم آورده است : در لبنیات از روغن پالم استفاده می‌شده و مردم هم بدون اینکه بدانند می‌خوردند و از فواید آن بهره‌مند می‌شدند، هواپیمای ایران ۱۴۰، یکی از شاهکارهای مشترک ایران و اوکراین سقوط کرد و یعنی علاوه بر جاده‌ها‌، می‌توان از طریق هواپیما هم کشته شد، یک مقام نسبت به تولید آب معدنی در برخی مکان‌های آلوده گلایه کرده و به این ترتیب مشخص شد حتی اگر آب معدنی خالی هم بخوریم باز هم معلوم نیست از انواع و اقسام بیماری‌ها جان به در ببریم و‌… ا

نویسنده به عنوان یک خبر خوش نوشته: معاون مبارزه با قتل پلیس آگاهی ناجا خبر داد که آمار همسرکشی طی ۴ ماه گذشته سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۱ درصد کاهش یافته است . بر اساس این آمار طی این مدت قتل مردان به دست زنان نیز ۴۲ درصد کاهش داشته است.

طنزنویس مردم سالاری در نهایت نوشته: خیلی مشعوف شدیم و فهمیدیم که خوشبخت هم هستیم‌! زیرا با توجه به این آمار امیدوار‌کننده، اگر از آب و هوا و مواد خوراکی آلوده بیمار نشویم و از تصادفات و سوانح هوایی جان سالم بدر ببریم‌؛ دیگر خیلی مشکل نداریم و احتمال اینکه در منزل مورد سوء قصد واقع شویم نسبت به قبل کمتر شده است.

کارتون روز

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption نعیم تدین، شهروند

مطالب مرتبط