دیوان عالی حکم شش ماه توقیف روزنامه اصلاح‌طلب بهار را تایید کرد

حق نشر عکس bahar
Image caption روزنامه بهار اوایل آبان ماه سال گذشته توقیف شد

دیوان عالی کشور در ایران، حکم دادگاه علیه روزنامه اصلاح طلب بهار را که اواخر سال گذشته خورشیدی به شش ماه توقیف محکوم شده بود، تایید کرده است.

این روزنامه از اواسط پاییز سال ۱۳۹۲ در توقیف است.

اواخر زمستان سال گذشته، روزنامه بهار از سوی شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به شش ماه توقیف و سعید پور عزیزی، مدیر مسئول آن به ۹۱ روز حبس تعزیری با دو سال تعلیق محکوم شده بود.

گرچه این روزنامه از اوایل آبان سال گذشته خورشیدی در توقیف است اما ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید شش ماه حکم توقیف این روزنامه از زمان قطعی شدن رای دادگاه در دیوان عالی کشور محاسبه خواهد شد.

روزنامه بهار چهارم آبان ماه سال ۱۳۹۲ در پی اعتراضاتی به انتشار مقاله ای با عنوان "امام؛ پیشوای سیاسی و یا الگوی ایمانی؟" از توقف خودخواسته انتشار این روزنامه خبر داده بود اما دو روز پس از این، هیات نظارت بر مطبوعات روزنامه بهار را توقیف و پرونده آن را به قوه قضائیه ارسال کرد.

این مقاله به قلم علی اصغر غروی بود و در بخشی از آن آمده بود که امام اول شیعیان به دنبال کسب قدرت سیاسی نبوده و حکومت سه خلیفه‌ای را که پیش از او حکومت کرده‌ بودند، ناحق نمی‌دانسته است.

سعید پورعزیزی، مدیر مسئول روزنامه بهار چهارم خرداد سال جاری هم با شکایت دادستانی تهران در شعبه ۷۶ به ریاست قاضی مدیر خراسانی محاکمه شد. اتهام جدید او "فعالیت تبلیغی علیه نظام، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع، ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد می کند و نقل مطلب از گروه های مخالف داخلی به نحوی که تبلیغ آن گروه ها محسوب می شود" است.

هیات منصفه مطبوعات آقای پورعزیزی را در عناوین اتهامی مجرم شناخته و مستحق تخفیف در مجازات هم ندانسته اما هنوز حکم این پرونده صادر نشده است.