بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫- ۲۵ مرداد

روزنامه‌های اول هفته تهران در عنوان‌های اصلی خود از اقدام نوری المالکی در واگذاری قدرت خبر داده و در مقالاتشان به تحسین وی پرداخته اند‫. قطعی شدن طرح استیضاح اولن وزیر در دولت روحانی که وزیر علوم است، اوج گرفتن بحران آب، نکته های تازه ای از اصرار دولت سابق در ساخت هواپیمای ایران ۱۴۰ که هفته گذشته در تهران سقوط کرد از جمله مطالب روزنامه های امروز است‫.

حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع دیپلومات های ایرانی و سخنرانی وی در تایید هیات مذاکره کننده هسته ای نیز از جمله گزارش های مهم روزنامه های امروز است‫.

استیضاح وزیر و وضع دانشگاه‌ها

حق نشر عکس Shargh Newspaper Aug16
Image caption تیتر و عکس محمد کاظم پور، شرق

در زمانی که روزنامه های مختلف خبر داده اند که این هفته استیضاح وزیر علوم در مجلس مطرح می شود صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته: آخرین و جدیدترین اتهامی که برخی از اصولگرایان تندرو به واسطه آن اصرار بر استیضاح دکتر فرجی‌دانا داشته‌اند، این بوده که سیاست‌های مشارالیه باعث افت علمی در دانشگاه‌ها شده است. مقصود اصولگرایان این است که به واسطه فضای سیاسی آزادی که وزیر علوم دولت یازدهم در دانشگاه‌ها به وجود آورده، دانشجویان درس و بحث و علم را رها کرده اند؛ در نتیجه دانشگاه‌های کشور دچار افت علمی شده‌اند.

به نوشته این استاد دانشگاه: هرکس که کوچک‌ترین آشنایی و ارتباطی با محیط‌های دانشگاهی داشته باشد، نمی‌تواند به این اتهام واکنش ناباورانه نشان ندهد، زیرا سال تحصیلی ۹۲ -۹۳ اتفاقا یکی از آرام‌ترین سال‌های تحصیلی اخیر بود. اساسا در هیچ‌یک از دانشگاه‌های کشور وضعیت این‌گونه نشده بود که دانشجویان صرفا به دنبال فعالیت‌های سیاسی، درس و کلاس را رها کرده باشند.

مقاله شرق معتقد است محافظه کاران هوادار استیضاح وزیر علوم: دانشجویان را به جماعتی بی‌مسوولیت تقلیل می‌دهد که باید حتما آنها را کنترل کرد. به عبارت دیگر، اگر فضای سیاسی در دانشگاه باز باشد، دانشجویان ما درس نمی‌خوانند و صرفا به دنبال فعالیت سیاسی می‌روند. دانشگاه‌های ما، در طول تاریخ جنبش دانشجویی، هم شاهد فعالیت سیاسی دانشجویان بوده‌اند و هم از سوی دیگر شاهد درس‌خواندن آنان.

فرشاد مومنی استاد دانشگاه در مقاله ای در آرمان نوشته: تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی رسانه‌ها بحث‌هایی را مطرح کردند که چندان به واقعیت نزدیک نیست. جامعه دانشگاهی ۸ سال منتظر بازگشت آرامش،توجه به کار پژوهشی و علمی، شایسته‌سالاری و دوری از نگاه بدبینانه به فعالان دانشگاه بود. این اتفاق در طول یک سال اخیر رخ داد که متاسفانه برخی نمایندگان مجلس از عینک جناحی و شخصی بدان می‌نگرند و تصور می‌کنند که با تحت فشار قرار دادن وزیر، رویکرد وزارت علوم تغییر پیدا می‌کند.

این استاد دانشگاه در پاسخ رسانه های اصولگرا که حمایت استادان دانشگاه از فرجی دانا را امری فرمایشی خوانده اند نوشته: به هیچ وجه حمایت اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌های سراسر کشور از وزیر دولت یازدهم اجباری و کاری از پیش ساماندهی شده نبوده است. این در حالی است که اقدام اساتید دانشگاه‌های سراسر کشور، اقدامی خودخواسته و بدون برنامه‌ریزی بوده است.

در پایان مقاله آرمان آمده: عدم شایسته‌سالاری موجب شد در ۸ سال گذشته برخی افراد و نهادهای نزدیک به قدرت از امتیازهای خاصی بهره بگیرند. همگان امیدوارند با تداوم فعالیت دکتر فرجی‌دانا در این وزارتخانه روند اشتباه گذشته دیگر تکرار نشود. از رسانه‌ها هم انتظار این است که در انتشار اخبار خود رعایت انصاف را داشته باشند واز انتشار اخبار کذب بپرهیزند.

ضیا مصباح هم در مقاله ای در شرق به دفاع از وزیر علوم پرداخته و فعالیت های مهم او را چنین برشمرده است: موضوع سهمیه‌بندی جنسیتی در پذیرش دانشجو و احترام به مقام جوانان میهن‌دوست، پویا و خیرخواه. جذب اعضای هیات‌علمی واجد شرایط براساس حداقل استانداردهای موردقبوب و اخراج آنان که از طرق غیراصولی وارد این صحنه بسیار حساس، کارساز و مهم شده بودند

به نوشته دبیر کانون علوم اداری در این مقاله: رفع مشکلات مربوط به محیط‌های دانشگاهی از لحاظ مختلف برای ایجاد روحیه مثبت، مشارکتی و مسوولانه دانشجویان و اهالی دانشگاه‌ها، اجرای طرح انتخابی‌شدن روسای دانشگاه‌ها به وسیله کادر علمی و حضور آنان بر این مسند، برکناری روسای انتصابی و استفاده از خبرگان دلسوز، متعهد، سلیم‌النفس، شایسته، حایز شرایط، شجاع و میهن‌دوست در مناصب مشاورت و معاونت وزیر از جمله دیگر فعالیت های فرجی دانا است.

در آخر مقاله شرق آمده: این عملکردها مورد ایراد و حساسیت گروهی خاص بوده و آنان به تهیه مقدمات احضار مکرر این وزیر و اخیرا بحث استیضاح او همت گذاشته اند اما ملت خوب می‌دانند که خادمان مردم، چه کسانی هستند و چگونه باید از آنان تقدیر و حمایت کرد.

خطر بی آبی

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper Aug16
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شهروند در صفحه اول خود با چاپ عکس بزرگی از سد خالی امیرکبیر در تهران نوشته: هشدار مسئولان برای قرمز بودن وضع آب شرب کشور چندماهی است که ادامه دارد؛ اما میزان مصرف در بخش خانگی، کشاورزی و صنعتی خبری کاهش نداشته. همین در کنار گرمای کم‌سابقه تابستان جاری و مصرف بالای کولرهای آبی و کشت ‌و کار ایرانی باعث شده تا تمرکز مسئولان بر بخش خانگی و هشدار دادن به مردم برای مراعات مصرف باشد. چرا که کنترل مصرف در بخش کشاورزی و صنعتی مراحلی طولانی و زمان‌بر دارد و از سویی هم هزینه رسیدگی به این موضوع آن‌قدر بالاست که درحال حاضر شدنی نیست.

به نوشته این روزنامه: تنها راه سریع‌الوصول کاهش مصرف در بخش خانگی است که اندک‌اندک درحال تبدیل شدن به بحران است. در شرایط فعلی شمار زیادی از شهرهای کشور در تابستان امسال با مشکل تأمین آب دست‌وپنجه نرم می‌کنند و وقوع تنش آبی در ١٢ شهر مرکز استان با جمعیتی افزون بر ٢٢‌میلیون نفر عینی شده است. حال آن‌که به گفته دولتمردان وزارت نیرو، اگر مدیریت مصرف و صرفه‌جویی ١٠ تا ١٥‌درصدی از سوی مشترکین اجرایی شود بحران آبی رفع خواهد شد و شاید با امید به بارش‌ها بتوان از این معضل عبور کرد.

به نوشته شهروند: به نظر می‌رسد بحث‌های جدی برای انتقال آب خزر به نقاط بیابانی مرکز ایران به صورت جدی‌تر دنبال شود. اما در این حوزه بررسی آمارها و هشدار‌ها گویای این حقیقت است که بحران خطرناک‌تر از همیشه بیخ گوش تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها، خراسان‌نشینان و کرمانی‌های ایران است؛ چرا که گزارش‌ها تکان‌دهنده‌تر از قبل شده و روزبه‌روز بر عمق این فاجعه افزوده می‌شود.

ظهور عقلانیت در بغداد

محمد نوری در سرمقاله ایران روزنامه دولت با اشاره به پذیرش انتقال نخست وزیری عراق توسط نوری الماللی به تجلیل از وی برخاسته و نوشته: مالکی یک نسل از سیاستمداران شیعه را نمایندگی می کند که از سال ۲۰۰۳ در کانون حکومت حضور یافته اند. جریان شیعه در این برهه از تاریخ عراق بر اساس عقلانیتی که بر گرفته از تجربه تلخ دیکتاتوری حزب بعث است

به نظر نویسنده: فرمول امروزین تقسیم قدرت در عراق از این عقلانیت برخاسته و عراق در عمر ۱۱ ساله خویش نمونه های شایان از این عقلانیت سیاسی را به ثبت رسانده است. سنگ بنای این واقع گرایی را آیت الله سیستانی گذاشت و بعد آیت الله محمد باقر حکیم که هنگام بازگشت از ایران اعلام کرد که جامعه شیعه در پایه گذاری حکومت جدید عراق تابع رأی اکثریت خواهد بود

سرمقاله ایران نظر داده: سومین مدافع نامدار تفکر تکثرگرایی و عقلانیت سیاسی در عراق را سید عبدالعزیز حکیم دانسته که یکی از طراحان ساختار موسوم به« ائتلاف ملی» است که هنوز به حیات خویش ادامه می دهد و اکنون انتقال آرام قدرت در تابستان بحرانی بغداد را می توان نشانی دیگر از واقع گرایی رجال سیاسی این کشور به حساب آورد.

اما کیهان در سرمقاله ای که به تحسین المالکی اختصاص دارد پرونده افتخارات نخست وزیر پیشین عراق را چنین برشمرده: خارج کردن عراق از اشغال نظامی آمریکا و انگلیس در حالی که این دو کشور به هیچ وجه مایل نبودند یک کشور اسلامی با این همه موقعیت حساس را رها کنند بعد کمک موثر به سوریه، اضمحلال سازمان مجاهدین و از بین بردن پایگاه اشرف.

کیهان مقابله جدی با عدنان دلیمی و طارق‌الهاشمی و صدور حکم اعدام آنان و پافشاری به اعدام صدام حسین علی‌رغم مخالفت جدی آمریکا، توسعه روزافزون مناسبات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با جمهوری اسلامی را، از دیگر افتخارهای المالکی خوانده است

سقوط هواپیما

حق نشر عکس Shargh Newspaper Aug16
Image caption کارتون نادر رحمانی، شرق

سهیلا یادگاری در گزارش اصلی شرق از قول رییس سازمان هواپیمایی کشور خبر داده:بعد از سانحه هواپیمای ایران ۱۴۰ و دستور رئیس‌جمهوری برای لغو فعالیت این نوع هواپیماها، در حال حاضر هیچ هواپیمای مسافری شرقی در ناوگان هوایی کشور مجوز پرواز و فعالیت ندارد و تمام هواپیماهای مسافری، ناوگان هوایی غربی هستند .

جهانگیریان به نوشته این گزارشگر افزوده: شرکت‌های هوایی درطول دوره‌ای که مجوز فعالیت می‌گیرند تحت مسئولیت خود موظف هستند طبق ضوابط پرواز را انجام دهند اما اگر عدول از مقررات را مشاهده کنیم، با آن شرکت براساس قوانین موجود برخورد می‌کنیم در یک سال گذشته مواردی بوده که به دلیل مطمئن نبودن از رعایت ایمنی استاندارد، برخی پروازها با وجود اعتراض مسافران لغو شده است

غلام‌حیدرابراهیم‌ بای‌سلامی نیز در مقاله ای در شرقبه یاد آورده در زمانی که نماینده مجلس بوده است بعد از سقوط های پی در پی هواپیماهای روسی که از جمله باعث مرگ وزیر راه دولت خاتمی و گروهی از نمایندگان مجلس شد فشارها برای متوقف کردن ساخت هواپیمای ۱۴۰ آغاز شد همان هواپیمایی که هفته گذشته در تهران فاجعه آفرید.

نویسنده مقاله تاکید کرده که با وجود متوقف شدن ساخت ایران ۱۴۰ ، در دولت احمدی‌نژاد با توجه ویژه رییس‌جمهور دوباره کار از سر گرفته می‌شود، چنانکه ایشان در فیلم تبلیغات انتخاباتی سال ۸۸ خود در پاسخ به این سوال که در ساخت هواپیمای ایران ۱۴۰ دولت شما چقدر نقش داشته است؟ می‌گوید: «قبلا کارخانه درست شده بود، ولی استقبال نشده بود و متوقف بود، کارخانه قبل از این دولت، این دولت اومد و به شرکت‌های داخلی گفتیم باید از این بخرید، یک مقدار تقویت کردیم، قرارداد بستند الان داره کار می‌کنه پنج‌تاش آمد وارد شد، سالی ده تا می‌تونه بسازه.»

اقتصادی پول محور

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته: شاخص اقتصاد امروز ایران با هر نگاهی، اقتصاد تولید و ارزش کار نیست. اقتصاد پول است؛ آن‌هم در حالی‌که مدیریت شفاف و نظام‌یافته مالی در کشور حاکم نیست یا ناکارآمد است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند اقتصاد پولی، آن‌هم بدون نظارت و کنترل مالی کارآمد، هرج و مرج عمومی را رقم زده و نظام مدیریتی کشور را متلاطم کرده است.

به نوشته این مقاله: در چرخه اقتصادی معیوب که پول محور است و از کمترین ضوابط و نظارت و کنترل «مالی» برخوردار است، به طور دائم و مستمر واژه‌های رانت‌خواری ،پولشویی ،اختلاس، بانک‌ها و بنگاه‌های مالی ربوی، زمینخواری، بورس بازی، دلالی و تضاد طبقاتی، ادبیات رایج جامعه است. از همین سرچشمه که شاخص اقتصاد پول محور، آن هم به طور عمده از درآمدهای نفتی در کشور شده است، در نقد اخلاق واژه‌های فحشا، اعتیاد، دروغگویی، کلاهبرداری زایش یافته است.

اطلاعات در نهایت نوشته: در رواج اقتصاد مالی که در دایره افزایش تساعدی «پول حرام» می‌چرخد، لاجرم، زایش چنین سرمایه‌ای «اخلاق حرام» شده است.

استفاده از خانم میرزاخانی

حق نشر عکس Etemaad Newspaper Aug16
Image caption رابین ویلیامز، کار نادر رحمانی، اعتماد

و بالاخره در ستون طنز شهروند: سعی کردیم در هفته‌ای که گذشت گزیده واکنش‌های افراد مختلف را به خبر اهدای جایزه فیلدز به مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی را جمع‌آوری کنیم و این شنبه در این ستون منتشر کنیم.

نماینده استیضاح‌طلب: چیه؟ چرا این‌جوری نگاه می‌کنین؟ مریم میرزاخانی یکی از بچه‌های من است که به‌طور کاملا قانونی از بورسیه استفاده کرده. تبریک میگم دخترم. واقعا باعث افتخار بابایی. (قطره اشکی بر گونه استیضاح‌طلب).

شهرداری تهران: ما به قطع و یقین از این زن دانشمند در کشور استفاده خواهیم کرد. متاسفانه سال‌هاست شاهد این هستیم که اعداد زوج به همراه اعداد فرد تحت‌تأثیر القائات غرب به صورت مختلط به زیر یک رادیکال می‌روند و وجدان هر انسان بیداری را به درد می‌آورند. لذا ما خودمان که نه، ولی کارمندان زن شهرداری دست همکاری به سوی این دانشمند عزیز کشور دراز می‌کنند و از او برای حل این مشکل یاری می‌طلبند.

دلواپس ریزبین و بیدار: آیا اهدای جایزه به اصطلاح علمی فیلدز تنها ٤٨ساعت قبل از کناره‌گیری نوری‌المالکی از سمت نخست‌وزیری عراق و همچنین ٢٤ساعت قبل از بازپس‌گیری منطقه ملیحه توسط ارتش سوریه، نشان‌دهنده سیاسی بودن این جایزه نیست؟

یکی از نمایندگان زن مجلس: ریاضی برای زنان در حد شمردن دسته‌های سبزی و محاسبه ‌درصد تخفیف البسه در حراجی کفایت می‌کند./ محاسبه عمق حلقه‌های ترسیم شده روی سطح هذلولی مهم‌تر است یا دانستن فرمول پخت قرمه‌سبزی؟

مطالب مرتبط