حکم حبس ابد و زندان چهار فعال عرب ایرانی صادر شد

حق نشر عکس no credit
Image caption حسن عبیات، عیدان بیت سیاح و خالد عبیداوی سه تن از محکومان

براساس گزارش‌های رسیده از ایران چهار فعال عرب ایرانی در شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به حبس ابد و زندان محکوم شدند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن اعلام این خبر گفت: "حسن عبیات به حبس ابد، عیدان بیت سیاح به ۱۰ سال، جاسم ساعدی به ۵ سال و خالد عبیداوی در دادگاه اولیه به ۵ سال زندان محکوم شدند."

فعالان حقوق بشری با اشاره به بازداشت این افراد در ماه ژانویه سال ٢٠١٢ می‌گویند که در آن سال بیش از ۳۰ تن از جوانان حمیدیه در اهواز بازداشت شدند، بعد از مدتی به غیر از این چهار نفر بقیه این بازداشت شدگان آزاد شدند.

آقای دحیمی می‌گوید: "این زندانیان در طول بازداشت تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته‌اند، بطوری که یکی از زندانیانی که با آنها در زندان کارون بوده می گوید؛ آثار شکنجه بر بدن آنان نمایان است."

به گفته این فعال حقوق بشر "خانواده این بازداشت شدگان از زمان بازداشت هیچ اطلاعی از محل بازداشت آنها نداشتند. زمانی که خانواده‌ها به دادگاه انقلاب اهواز مراجعه می کنند، پاسخ دادگاه انقلاب این بود که نام فرزندان شما در لیست بازداشتی‌ها نیست. زمانی که خانواده خواهان گرفتن وکیل مدافع برای دفاع از فرزندان خود شدند دادگاه به آنها اطلاع داد که فرزندان شما در بازداشت نیستند و هیچ پرونده ای در دادگاه ندارند که حالا شما بخواهید برای آنها وکیل بگیرید."

این زندانیان در سال ۲۰۱۲ در مصاحبه با تلویزیون پرس تی وی، به ترور و مجروح کردن دو بسیجی اعتراف کردند. اما آنها مدتی بعد اعلام کردند که "وادار به این اعترافات اجباری" شده‌ بودند. این افراد هم اکنون در زندان کارون اهواز نگهداری می‌شوند.

برخی دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران را به 'برخوردهای خشن' با زندانیان و فعالان عرب در استان خوزستان متهم می‌کنند.

سازمان‌های حقوق بشری مختلف در سال‌های اخیر از مقامات ایران خواسته‌اند تا به نهادهای بین المللی حقوق بشر و رسانه های مستقل اجازه دهند اطلاعات مطرح درباره نقض حقوق بشر در استان خوزستان را مورد بررسی قرار دهند، اما این خواسته هنوز با پاسخی از سوی مسئولان ایرانی روبرو نشده است.

در همین حال مقام‌های حکومت ایران، تاکنون در باره اتهامات مطرح شده در زمینه شکنجه و سرکوب خشونت آمیز فعالان استان خوزستان سکوت کرده اند.

مطالب مرتبط