مدیرکل آژانس برای اولین بار با حسن روحانی دیدار می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو با رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار می کند

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای یک دیدار کاری یکشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) به تهران سفر خواهد کرد. این دومین سفر آقای آمانو به تهران ظرف کمتر از یک سال گذشته است.

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که در سفر قبلی آقای آمانو با توجه به فرصت کم امکان ملاقات مدیرکل آژانس با رئیس جمهور ایران فراهم نشد اما در این سفر، دیدار دو طرف برای روز یکشنبه تنظیم شده است.

نماینده ایران در آژانس گفته این دیدار، بالاترین سطح ملاقات بین ایران و آژانس بعد از روی کار آمدن دولت حسن روحانی در تابستان سال گذشته است.

آقای نجفی گفته در جریان ملاقات روز یکشنبه مدیرکل آژانس، انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطوح به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل خواهد شد.

آقای آمانو در قالب چارچوبی برای همکاری که سال گذشته میان دو طرف امضا شد، به ایران سفر می کند.

او پیش از دیدار با رئیس جمهور ایران، با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ملاقات خواهد کرد.

دلیل اصلی سفر آقای آمانو به تهران بررسی توافق صورت گرفته در زمینه اجرای هفت گام عملی دیگر در همکاری ایران و آژانس است که مهلت تعیین شده برای آن ۲۵ اوت (سوم شهریور) به پایان می‌رسد.

این توافق با حضور ترو واریورانتا، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس، اردیبهشت ماه امسال در تهران صورت گرفته بود.

مطالب مرتبط