مدیرکل آژانس اتمی در تهران با روحانی دیدار می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو با رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار می کند

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دومین بار در یکسال گذشته به تهران سفر کرده است و قرار است با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

دیدار رئیس جمهوری ایران و آقای آمانو، بالاترین سطح دیپلماتیک رایزنی میان آژانس انرژی اتمی و ایران پس از روی کار آمدن دولت آقای روحانی و توافق اولیه این کشور با شش قدرت جهانی بر سر چاره یابی برای حل مسئله هسته‌ای است.

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که در سفر قبلی آقای آمانو با توجه به فرصت کم امکان ملاقات مدیرکل آژانس با رئیس جمهور ایران فراهم نشد اما در این سفر، دیدار دو طرف برای روز یکشنبه تنظیم شده است.

آقای نجفی گفته در جریان ملاقات فردا مدیرکل آژانس، انتظارات جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطوح به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل خواهد شد.

آقای آمانو در قالب چارچوبی برای همکاری که سال گذشته میان ایران و آژانس امضا شد، به ایران سفر می‌کند.

او پیش از دیدار با رئیس جمهور ایران، با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ملاقات خواهد کرد.

دلیل اصلی سفر آقای آمانو به تهران بررسی توافق صورت گرفته در زمینه اجرای هفت گام عملی دیگر در همکاری ایران و آژانس است که مهلت تعیین شده برای آن ۲۵ اوت (سوم شهریور) به پایان می‌رسد.

این توافق با حضور ترو واریورانتا، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس، اردیبهشت ماه امسال در تهران صورت گرفته بود.

مطالب مرتبط