بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - ۲۶ مرداد

روزنامه های صبح امروز در گزارش های اصلی خود، استیضاح نزدیک وزیر علوم دولت روحانی را مهم دیده اند، استیضاحی که به بیان طعنه آمیز روزنامه آرمان فرجی ندارد و به نظر اعتماد جرمش این بود که اسرار هویدا می کرد، ایران از حمایت ۱۵۰۰ استاد دانشگاه از فرجی دانا خبر داده و کیهان در تیتر بزرگ خود حمایت ها را نشانه تهدید استیضاح کنندگان دانسته و جوان هم از حامیان دولت خواسته از تهدید نمایندگان دست بردارند.

ادامه گزارش ها و افشاگری ها درباره تخلفات دولت گذشته، آزادی قهرمان شمشیربازی از دست تروریست های مرزهای شرقی، و سرانجام وضعیت عراق و راه های مقابله با داعش از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

استیضاح، بر سر دانشجویان ستاره دار

حق نشر عکس etemaad newspaper aug17
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی در اعتماد

روزنامه های میانه رو یا هوادار دولت گفته معاون پارلمانی رییس جمهور را منعکس کرده اند که جای فرجی دانا را یکی مانند خود او خواهد گرفت.

آرمان هم مقاله ای دارد از اکبر ترکان یکی از معاونان رییس جمهور که در آن آمده اگر نمایندگان کوشش کنند برای استیضاح وزیر، باید بدانند بدیهی است هر کاندیدای دیگری هم برای تصدی‌گری این وزارتخانه معرفی شود بازهم در مسیر دکتر فرجی‌دانا حرکت خواهد کرد. انتظار این بود که دولت دکتر روحانی وزیری به مجلس معرفی ‌کند از جنس وزرای دولت‌ گذشته که توقع بجایی نبوده است.

همزمان با ده ها مقاله در تایید وزیر علوم کابینه روحانی که نشان می دهد تعداد زیادی از استادان دانشگاه ابقای وی را خواستار شده اند، کیهان که روزنامه های هوادار دولت و اصلاح طلب را رسانه‌های افراطیون می خواند نوشته این رسانه ها استیضاح فرجی‌دانا را که در یک سال گذشته به عنوان گماشته بی‌اختیار تندروهای مدعی اصلاحات عمل کرده، اقدامی سیاسی وصرفا مربوط به فراکسیون اصولگرایان یا برخی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری جلوه دهند حال آن که تخلفات فرجی‌دانا در زمینه انتصاب برخی چهره‌های سیاست‌باز حامی فتنه و به حاشیه راندن رشد علمی دانشگاه می‌باشد.

کیهان که در روزهای گذشته هم پرچمدار استیضاح وزیر علوم دولت روحانی بوده توصیه کرده که نمایندگان به وزیر علوم کابینه رای ندهند و از همین رو مقالات و گزارش هایی را که در تایید فرجی دانا چاپ شده استیضاح، تهدید یا تطمیع نمایندگان خوانده است.

جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران هم با یکی از نمایندگان استیضاح کننده گفتگویی کرده و از زبان وی نوشته: بازگشت دانشجویان محروم از تحصیل به دانشگاه ها فرصتی است برای بیگانگان برای دخالت در مسایل ایران و خواستار آن شده که وزیر علوم توضیح دهد که دانشجويان ستاره‌دار با چه مجوزي به دانشگاه‌ها بازگشتند؟ چگونه است كه قوانين ناديده گرفته شده؟ وزير بايد در اين خصوص پاسخگو باشد و روشن شود.

جوکار با تاکید بر این که ایران کشور آزادی است به موافقان وزیر توصیه کرده

تهديد و تخريب نكنند و اجازه دهند اين استيضاح انجام شود.

واکنش کاربران

دقایقی بعد از این که این مصاحبه روی سایت روزنامه جوان قرار گرفت یک کاربر با نام میرزا زیر آن نوشته: برادر جوکار و دیگر برادران عزیز در سنگر مجلس شورای اسلامی با استقامت و شجاعت هر چه تمام تر در این سنگر انجام وظیفه نمایید تا ببینیم چه کس یا کسانی مزاحم کارتان می شوند. شما فقط کد بدهید. ما تا پای جان بر سر عهدمان همانند زمان جنگ ایستاده ایم و نخواهیم گذاشت مانع پیشرفتتان در انجام تکالیفتان شوند .

بهای گزاف یک تصمیم

حق نشر عکس shahrvand newspaper aug17
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

ده روز بعد از سقوط هواپیمای مسافربر در شهر تهران و کشته شدن ۴۰ نفر در اثر آن هنوز بحث پیرامون این ماجرا در روزنامه ها ادامه دارد.

حامد سعیدی در شرق با تاکید بر این که وقوع این حادثه به دلایل بسیار برای کارشناسان غیرقابل پیش بینی نبود نوشته پس از سقوط هواپیما، تا حوالی ظهر، نامی از هواپیما و خط هوایی برده نشد. یک لابی پرقدرتی توانست تا ظهر جلو انتشار خبر درست درباره سانحه‌ای که درون شهر تهران به‌وقوع ‌پیوست را بگیرد تا سر فرصت تصمیم بگیرد که چه بگوید و خبر چگونه باید منتشر شود.

به نوشته این عضو هیات مدیره اتحادیه صنایع هوا فضای ایران: این لابی همان لابی‌ای است که ۱۵ سال است در مقابل عیب این هواپیما مقاومت می‌کند. علاوه بر این هواپیمایی که سقوط کرد، ایران ۱۴۰ نام دارد که در شرکت هواپیماسازی ایران هسا تولید می‌شود، اما پس از سقوط، آن را آنتونوف اوکراینی معرفی کردند.

سرمقاله شرق به طعنه نوشته: در زمان گرفتن لوح تقدیر و جایزه، همه‌چیز ملی است و محصول خودکفایی، اما به‌محض وقوع حادثه این نام به «آنتونوف» تغییر می‌کند. پس از بستن قرارداد با اوکراین، تحمیل‌هایی از جانب این کشور به ایران صورت گرفت، از جمله اینکه موتور این هواپیما موتور هلیکوپتر است که باعث می‌شود هواپیما توان کافی برای پرواز نداشته باشد. این هواپیما برای وضعیت آب و هوای سرد اوکراین طراحی شده و تاب تحمل هوای گرم تهران را ندارد.

هنوز هاله نور

محمد حسین روانبخش سخن یکی از دلواپسان مجلس را در مردم‌سالاری نقل کرده که گفته: هواي تهران به جاي اينکه دو برابر آلوده باشد نصف آلوده است. چرا؟ چون شهامت آن مرد که رفته است (منظور صاحب هاله نور است ) در اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين موجب شد، امروز به جاي ۱۴۰ ميليون ليتر بنزين، ۷۰ ميليون ليتر بنزين مصرف شود!

به نوشته این طنزنویس : اين سخن نشانگر عمق اعتقاد به هاله نور (و نه صاحب آن )است. هاله نور مورد نظر چنان معجزه مي‌کند که در طول دوران احمدي نژاد و بالاخص بعد از اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين از مهر ۱۳۸۷ روز به روز هوا آلوده‌تر شد، آلوده‌تر شد، آلوده‌تر شد تا اينکه دولت تغيير کرد و آن وقت هاله مورد نظر معجزه‌اش به کار افتاد و نشان داد که هاله نور از راه دور هم تاثير خود را در مديريت کلان کشور اعمال مي‌کند!

غير از اين هيچ جور تفسير ديگري نمي‌توان از اين حرف قشنگ دلواپس مورد نظر داشت و آن را تحليل کرد!

روغن پالم پنهانی

مهدی پور محمدی در سرمقاله شهروند با اشاره به تغییراتی که بعد از افشای راز روغن صنعتی پالم و زیان آن برای سلامت در رفتار مردم دیده شده نوشته در فروشگاه های زنجیره ای بحث و ازدحام نسبی نشان می دهد که همه می خواهند از خریده های خود سر در بیاورند.

حق نشر عکس etemaad newspaper aug17
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

نویسنده کارشناس به چند مورد هم اشاره کرده مثلا: اکثر کورن فلاکس‌ها و یا ذرت پرک‌ها که بچه‌ها با شیر به‌عنوان صبحانه و یا به تنهایی به‌عنوان میان وعده غذایی استفاده می‌کنند به این صورت است: «ذرت پرک، گلوکز... روغن گیاهی مایع…» لابد اگر وزارت بهداشت بپرسد که نام این روغن مایع چیست و آیا روغن نخل هم در آن هست یا خیر، باید به دیوان عدالت اداری شکایت برد. برچسب اغلب چیپس‌ها می‌گوید: «سیب‌زمینی، نمک، روغن سرخ‌کردنی.» چیپس سیب‌زمینی خود به خود با میزان فراوان نمک و روغنی که در آن وجود دارد از مضرترین خوراکی‌ها و شاید مضرترین خوراکی دنیا باشد، اما تولید‌کننده همین چیپس مضر نمی‌گوید روغنی که در آن به کار رفته مایع است، جامد است، گیاهی است، نخل است و…

به نوشته سرمقاله شهروند: شاید از همه جالب‌تر برچسب بسته شکلات یک برند معروف شکلات‌سازی است. در بخش ترکیبات آن نوشته‌اند: پودر کاکائو، جانشین کره کاکائو، شکر،... تا حالا دیده بودیم که در ادارات روسا برای خودشان قائم‌مقام دارند که در غیاب آنها به رتق و فتق امور بپردازند اما ندیده بودیم که عالیجناب کره کاکائو هم برای خودشان قائم‌مقام منصوب کرده باشند و سوال این است که این قائم‌مقام محترم که اسمش را ذکر نمی‌فرمایند همان روغن پالم نیست؟

چرا تفكيك جنسيتي

سرمقاله اعتماد نوشته: اين روزها هم از زمين و زمان بحث تفكيك جنسيتي مي‌بارد؛ به طوري كه چيزي نمانده مدالي هم شايد با عنوان مدال غيرت تهيه و به تفكيك‌كنندگان تقديم شود. اهميت موضوع آنقدر شده كه خطيب نماز جمعه تهران اعلام كرده كار شهردار تهران در اجراي طرح تكريم زنان مهم‌تر از احداث تونل نيايش و بوستان ولايت بود. گويي كه زنان اين كشور پيش از اين و ۳۶ سال پس از انقلاب مورد تكريم نبوده‌اند و حتي در دوره ۹ ساله آقاي شهردار اما معلوم نيست كه آقاي شهردار چرا پيش از انتخابات اقدام به اين عمل مهم نكردند و مانور تبليغاتي خود را بر كارهاي عمراني متمركز كردند؟

به نظر نویسنده سرمقاله: طرح اين گونه مسائل در چنين موقعيتي را مي‌توان به يكي از این احتمالات دانست. اول این که كل موضوع ساختگي بوده و ناشي از هيچ دغدغه جدي و عيني نباشد. در اين صورت طرح قضيه براي حمله به دولت يا نيروهاي رقيب و اثبات خود و فرار از پاسخگويي در برابر شكست‌هاي سياسي و اقتصادي سال‌هاي اخير و براي يارگيري جديد سياسي است.

سرمقاله اعتماد تاکید کرده که: يك احتمال ديگر اين است كه شاهد انقلاب و خلق ارزش‌هاي جديدي هستيم و عده‌يي از افراد پس از ۳۶ سال متوجه شده‌اند كه سياست‌هاي سه دهه گذشته مطابق اسلام واقعي نبوده و به نتيجه نرسيده است و بايد شيوه‌هاي جديدي را آزمايش كرد. و بالاخره این که عده‌يي چنين استدلال كنند كه حضور بانوان و آقايان در محيط‌هاي اداري و دانشگاهي در كنار يكديگر در دو دهه اول انقلاب مشكل‌آفرين نبوده ولي اين اختلاط در دوره اصولگرايي مشكل‌ساز شده است.

موفقیت یا ریسک

مرضیه محمودی در گزارشی در شرق خبر داده بر اساس گزارش بانک مرکزی، دارایی‌های خارجی شبکه بانکی در خرداد ۹۳ نسبت به خرداد ۹۲، ۹۶هزارمیلیاردتومان افزایش یافته است. یعنی در دوره یک‌ساله معادل ۸۰درصد افزایش داشته است.

در دنباله این گزارش نظر هادی حق شناس اقتصاددان منعکس شده که گفته: افزايش دارايي‌هاي خارجي به اين معناست که بانک مرکزي ما به ازاي دلارهاي وارد شده، ريال چاپ کرده است و اين ريال به انحاي مختلف وارد چرخه اقتصاد شده است. اما از طرفي اين ميزان به آن معناست که پولي پرقدرت وارد اقتصاد ايران شده و بايد ديد اين پول به چه نحوي هزينه شده است. چون اضافه‌شدن اين حجم پول به پايه پولي کشور بسيار نگران‌کننده است و مي‌تواند تبعات منفي به‌دنبال داشته باشد.

احمد میرمطهری کارشناس مالی و پولی هم گفته است: چون آنچه این گزارش نشان می‌دهد جهش یکباره در میزان دارایی‌های خارجی بانک‌هاست. شاید بتوان با توجه به گشایش‌های سیاسی افزایش صادرات را تعبیر کرد اما باید دید آیا به همین نسبت هم شبکه بانکی و پولی ما توانسته دلارهای ایران در خارج را به کشور بازگرداند یا خیر؟ نکته دیگر این است که میزان دارایی‌ها از بدهی‌ها پیشی گرفته است. این در حالی است که میزان بدهی و دارایی باید با هم برابر باشد.

شرق از قول این کارشناس پولی نوشته: هر تغییری در میزان دارایی‌های خارجی می‌تواند منجر به افزایش اسکناس‌های منتشرشده شود که این هم خود تبعات اقتصادی دیگری به‌همراه دارد.

مشکلات نخست وزیر جدید

جلال ساداتیان در مقاله ای در فرهیختگان نوشته در عراق امروز مساله این است که آیا با تغییر دولت که حتی شاید فرماندهی بخشی از آن به آقای نوری مالکی داده شود می‌تواند برنامه‌هایی در راستای انسجام ملت در مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری انجام دهد. مهم تر این که داعش به چه میزان مقاومت خواهد کرد و ما چه زمانی شاهد نابودی آن خواهیم بود یا عقب‌نشینی و کنارآمدن این گروه با دولت مرکزی عراق؟

به نظر نویسنده مقاله: مشکلات مربوط به این سوال پیش روی آقای عبادی و دولت جدید خواهد بود. از سوی دیگر اقلیم کردستان در اختلافاتی که با نوری مالکی داشت برخی مناطق مورد اختلاف مانند منطقه نفتی کرکوک را اشغال کرده است. در دولت جدید نوع رابطه آنها نیز بسیار مهم است. بنابر شرایط فعلی خودمختاری این منطقه و حتی جدا شدن آن دور از ذهن نیست اما شاید کردها یکپارچگی عراق را حفظ کنند.

این کارشناس مسایل بین المللی در مقاله فرهیختگان تاکید کرده یکی دیگر از مشکلات پیش رو طرفداران مقتدا صدر هستند. این گروه که با نوری مالکی مشکلات بسیاری داشت و به نظر می‌آید با حیدر العبادی رابطه خوبی دارند و احتمال می‌رود که در دولت جدید با او همکاری کنند. همه این شایدها مسائلی است که در عراق جدید باید موقعیت آن مشخص شود.

داعش پشت در است

منصور فرزامی در سرمقاله مردم سالاری نوشته: جوامعي که عملشان مبتني بر عدل است همه گروه‌هاي فکري و عقيدتي و قوميت‌ها و نژادهاي مختلف در کنار هم با تعامل و برادري زندگي ‌مي‌کنند چون در بين آنها در مقابل قانون «برابري» وجود دارد. و این همان چیزی است که در سوريه، لبنان، عراق داعش آفریده، بوکوحرام را در نيجريه، طالبان را در افغانستان و پاکستان به وجود آورده و به زودي خواب خوش برخي ديگر نيز با نفوذ و رسوخ انديشه داعشی آشفته خواهد شد

نویسنده معتقد است: خوش‌خيالي و در عين حال، بي درايتي است که اگر «داعش» و ديگر گروه‌هاي از اين دست را با آن وحشي‌گري‌ها و آدم‌کشي‌هاي سفاکانه فقط جاخوش کن عراق و سوريه و لبنان ببينيم، خطر بيخ گوش ما هم هست‌. سياست درست‌ آن است که با همسايگان خود وفاق و همزيستي مسالمت‌آميز داشته باشيم.

اما سرمقاله مردم سالاری تاکید دارد که: اولويت با سياست داخلي و نسبت به اقوام داخلي خودمان است‌. به استناد قانون اساسي، حقوق همه قوميت‌ها و نحله‌هاي فکري و عقيدتي در چارچوب قانون، مرعي و محترم است چنين تفکری براي آينده ايران و مصونيت ايران و ايراني به لايه‌هاي پايين مسئوليتي در تما‌مي‌ مناطق و در جمع اقليت‌ها بايد تسري يابد. در چنين صورتي است که امنيت ايران تامين و تضمين ‌مي‌شود‌.

چرا گردشگران به فرانسه می روند؟

سوشیانس شجاعی‌فرد در ستون طنز شهروند در پاسخ این سووال که چرا این همه توریست به فرانسه می‌روند، مگر آسیاب آبی‌های شوشتر چه کم از آسیاب بادی قرمز دارد، نوشته : کلا فرانسه کشور عجیبی است، شما بروید برج ایفل، پای برج ایفل ون گشت ارشاد نایستاده که شما مجبور بشوید راهتان را کج کنید و بروید قبرستان پرلاشز!

حق نشر عکس arman newspaper aug17
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

وقتی رفتید بالای برج ایفل، مثل برج میلاد نیست که بگویند زود بازدیدتان را تمام کنید و بروید پایین! چون یک عالمه بلیت دیگر هم فروخته‌ایم!

در فرانسه باشید، حتی اگر در خیابان شانزه‌لیزه هم مغازه داشته باشید، حتی اگر صاحب مغازه دو نبش مون بلان اصل یا خود خود کارتیه هم باشید، باز حق ندارید جلوی مغازه‌تان صندوق خالی بگذارید که جای پارک ماشینتان محفوظ باشد!

فرانسوی‌ها اصلا برایشان امنیت کشورشان مهم نیست، به همین دلیل آن‌جا عکاسی با هر دوربینی آزاد است! نیاز به مجوز روزنامه هم ندارد! اگر کارتت را نشان دادی، معنیش پرروبازی نیست! لابد حق داشتی که این کارت را داده‌اند دستت!

در فرانسه، مثل همه جای دنیا، توریست‌ها جاسوسند. ولی همان‌طور که گفتم امنیتشان برایشان مهم نیست! آن‌جا هم مثل باقی کشورهای ضعیف، کاری به کارشان ندارند. از بس انسان‌های ضعیفی هستند. خب بگیرندشان، این‌همه هم مزون و کت و شلوارفروشی خوب در پاریس هست. چند دست کت و شلوار برای این جاسوس‌ها بگیرند و روانه کشور خودشان کنند.

مطالب مرتبط