نامه فعالان داخل ایران به مسئولان سه قوه: حقوق صبا آذرپیک را رعایت کنید

حق نشر عکس iran human rights
Image caption امضاکنندگان نامه تاکید کرده اند که "هیچ نهادی مسئولیت پاسخگویی درباره بازداشت و وضعیت صبا آذرپیک را برعهده نمی‌گیرد"

تعدادی از فعالان سیاسی و اجتماعی ایران و خانواده‌های زندانیان و کشته شدگان وقایع بعد از انتخابات ۱۳۸۸، با انتشار نامه ای سرگشاده خطای به مسئولان سه قوه قضاییه، مجریه و مقننه، خواستار رعایت "حقوق قانونی و شهروندی" صبا آذرپیک و فراهم آمدن "شرایط و مقدمات آزادی" این روزنامه نگار زندانی شده اند.

به گزارش سایت کلمه، امضا کنندگان نامه با ابراز نگرانی در مورد وضعیت جسمانی این روزنامه نگار و فشارهای روحی وارد شده بر او، نوشته‌اند که "هیچ نهادی مسئولیت پاسخگویی درباره بازداشت و وضعیت صبا آذرپیک را برعهده نمی‌گیرد".

صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه های اعتماد و تجارت فردا، بیش از ۸۳ روز است در سلول انفرادی و در بازداشتگاهی نامعلوم به سر می‌برد و امکان ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل خود را نداشته است. به تازگی، اعلام شده که قرار بازداشت او، برای چهارمین بار تمدید‌شده‌است.

در نامه فعالان سیاسی و اجتماعی، به نقل از خانواده خانم آذرپیک یادآوری شده که "بازداشت و شیوهٔ نگهداری غیر قانونی این روزنامه نگار به خاطر انجام رسالت خبرنگاری و پی گیری تخلفات در موضوع حمله‌به‌بند‌۳۵۰ و پرونده قتل‌ستاربهشتی است".

حسین شاه حسینی، عباس امیرانتظام، نسرین ستوده، نرگس محمدی، محمد ملکی، فخرالسادات محتشمی‌پور ،پروین فهیمی (مادر سهراب اعرابی)، فائزه هاشمی، نرگس محمدی، احمد منتظری، صادق زیباکلام، حسین انصاری راد، علی اصغر غروی، عیسی سحرخیز، مهدی خزعلی، محمدصادق جوادی حصار، مرضیه رحیمی (همسر ابوالفضل قدیانی)، معصومه دهقان (همسر عبدالفتاح سلطانی) و شهناز اکملی (مادر مصطفی کریم بیگی) از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

امضاکنندگان، از افکار عمومی نیز خواسته اند که با "پیگری جدی وضعیت" او "اجازه ندهند که رفتار‌ها و فشارهای غیرقانونی علیه این روزنامه نگار شجاع ادامه یابد".

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل صبا آذرپیک، امروز با خبر دادن از تمدید‌ یک ماهه قرار‌ بازداشت موکلش گفت: "تمدید این قرار هیچ توجیه قانونی ندارد، چرا که تحقیقات به اتمام رسیده و کیفرخواست باید صادر شود."

اکرم محمدی مادر خانم آذرپیک اعلام کرده که هیچ اطلاعی از محل بازداشت او ندارد و فرزندش در تنها دیدارشان در ۳۰ خردادماه در حاشیه دادگاه، به او گفته که در "بازداشتگاه سپاه در انفرادی" است.

خانم محمدی همچنین وضعیت دخترش را در این ملاقات "نامناسب با تب شدید و آسیب به دو مهره کمر" توصیف کرده است.

مسئولان امنیتی پیشتر به اکرم محمدی گفته‌‎ بودند که "قرار نیست صبا آزاد شود و پس از انفرادی مستقیما به بند عمومی منتقل می‌شود."

خانم محمدی، پیشتر با ابراز نگرانی از عدم پاسخگویی مسولان قضایی در مورد وضعیت صبا آذرپیک، از نمایندگان مجلس خواسته بود "به داد او و دخترش برسند".

مطالب مرتبط