دو اعتراض ایران به مدیرکل آژانس در سفر به تهران

حق نشر عکس isna
Image caption مدیرکل آژانس و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران. پشت سر آنها از راست معاون مدیرکل، سفیر ایران در آژانس و معاون سازمان انرژی اتمی ایران ایستاده اند

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره افزایش سئوال های آژانس درباره موضوع چاشنی های انفجاری و طولانی شدن حل و فصل مسائل ایران به نسبت دیگر کشورها، به یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتراض کرده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از آقای صالحی که دیروز میزبان آقای آمانو در تهران بود، گفته است که "ما در جلسات گذشته تفاهم کرده بودیم با توجه به پاسخی که به پرسش های آژانس درباره چاشنی های انفجاری داده بودیم، آنان این موضوع را خاتمه یافته تلقی کنند."

آقای صالحی گفته "اما این کار را نکردند یعنی می خواهند به طور نیم بند آن را خاتمه یافته تلقی کنند که ما اعتراض کردیم."

چاشنی های انفجاری ابزارهایی با کاربرد دوگانه صلح آمیز و تسلیحاتی هستند.

آقای صالحی گفته است که "درباره موضوع چاشنی های انفجاری قبلا بیشتر از دو تا سه سؤال مطرح نبود اما ناگهان تبدیل به ۶۰ سئوال شد که ما اعتراض کردیم." او گفته ایران طی کمتر از یک سال گذشته، به ۱۳ پرسش آژانس پاسخ داده و در شرف جواب دادن به ۵ پرسش دیگر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته "ما انتظار توجه ویژه به خواسته مان نداریم، انتظار داریم آژانس به شکل غیر جانبدارانه و حرفه ای کارش را پیش ببرد و ما نیز آماده پاسخگویی هستیم اما مدام پرسش ها را افزایش ندهند."

آقای صالحی درباره دیگر اعتراضش به یوکیا آمانو گفت "دو سه کشور دیگر شامل دو کشور آسیایی و یک کشور آفریقایی هستند که نام نمی برم که با استناد به پرونده آنان از آقای آمانو سئوال کردم چگونه آن کشورها، مشکلاتشان سریع حل شد... به آقای آمانو گفتم معلوم است که حل و فصل مسائل خیلی متاثر از امور سیاسی است و ابراز امیدواری کردم این بار هم آژانس عقب نیفتد."

اشاره آقای صالحی احتمالا به پرونده کره جنوبی، ژاپن و آفریقای جنوبی است که موضوع تخلف آنها در پرونده اتمی شان به سرعت در آژانس حل و فصل شد.

آقای آمانو ۶۵ ساله، اهل ژاپن و پنجمین مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

او روز گذشته برای دومین بار ظرف یک سال گذشته با مقامات ایرانی در تهران دیدار کرد و در بیانیه ای ملاقات هایش را سودمند خواند.

او به غیر از آقای صالحی، با محمدجواد جواد ظریف وزیر امور خارجه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار و گفت و گو کرد.

مطالب مرتبط