بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه ۲۷ مرداد

روزنامه های امروز تهران ضمن انتشار گزارش هایی یکدست از زلزله ایلام خبر داده اند که هشدار قبلی و زمان وقوع حادثه باعث شده که زلزله تلفات جانی نداشته باشد.

حق نشر عکس k
Image caption تیتر و عکس شهروند

استیضاح فردای مجلس علیه وزیر علوم دولت روحانی، مهم ترین موضوع سیاسی امروز است که همچنان نشریات تندرو بر لزوم آن و برکناری فرجی دانا از این سمت پافشاری می کنند و در همان حال نشریات میانه رو با چاپ نظریات دانشگاهیان خواستار ابقای او هستند.

یادآوری ۲۸ مرداد سال ۳۲ در شصت و یکمین سالگرد آن از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

ضرورت ویرایش یک استیضاح

باقر صدری‌نیا در اعتماد نوشته: استیضاح هر وزیری از سوی نمایندگان مجلس به خودی خود نه حادثه‌یی غیر متعارف است و نه بی‌سابقه. پیش از این‌بارها چنین استیضاح‌هایی رخ داده اما استیضاح دکتر فرجی‌دانا ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از جهاتی واجد اهمیت مضاعفی است از جمله این که وی نخستین وزیر دولت حسن روحانی است که در معرض استیضاح قرار می‌گیرد.

به نوشته این استاد دانشگاه: وزیر فعلی، در راس وزارتخانه‌یی است که زیرمجموعه آن متشکل از فرهیخته‌ترین اقشار و گروه‌های مرجع جامعه است، از این رو استیضاح او به مراتب انعکاس وسیع‌تری در جامعه و میان نخبگان و به تبع آن در بین گسترده‌ترین قشرهای جامعه خواهد داشت.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد: استیضاح او استیضاح دانشگاه ودانشگاهیان و عقلانیت واعتدال تلقی شود. با عطف توجه به نکات فوق تردیدی نیست که استیضاح وزیر چنین دولتی با چنین ویژگی‌ها و خصوصیاتی و در چنین هنگام و هنگامه‌یی حادثه‌یی به مراتب با اهمیت‌تر از نظایر خود به شمار ‌آید و به مثابه یک رخداد مهم در کارنامه مجلس ثبت شود، و به تبع آن نامه استیضاح نمایندگان نیز به عنوان سندی درخور توجه درتاریخ مجلس باقی بماند.

اگر رای بیاورد و نیاورد

آرمین منتظری در شهروند نوشته: در صورتی‌که استیضاح رأی نیاورد، دو نتیجه درس‌آموز، هم برای دولت و هم برای مجلس، حادث خواهد شد. تحلیلی واقعگرایانه از آرای نمایندگان مجلس و نگرش‌شان به کابینه به دست خواهد آمد.

نویسنده یادآوری کرده که: به هنگام رأی‌گیری درخصوص انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه مجلس، برخی بر این عقیده بودند که هیأت‌رئیسه مجلس، بیشتر از اعضای فراکسیون رهروان ولایت یا اصولگرایان میانه‌رو خواهد بود. اما درنهایت مهرداد بذرپاش، از اعضای جبهه پایداری با رأی بالایی به هیأت‌رئیسه مجلس راه یافت. استیضاح فرجی‌دانا اما عرصه‌ای جدی‌تر برای تحلیل ترکیب آرای مجلس است. پس از این استیضاح دولت درخواهد یافت که چه تعریفی باید از نوع و شکل تعاملش با مجلس در آینده به‌دست دهد.

بنا به مقاله شهروند: جلسه استیضاح فرجی‌دانا، نخستین میدان جدی دولت برای دفاع از عملکرد سیاسی و فرهنگی خود در یک‌سال اخیر است.

داوود محمدی در شرق پرسیده منتقدان تندرو فرجی دانا از او چه می‌خواهند و اضافه کرده: برداشت غالب افکار عمومی این است که وزیر علوم با اعلام اسامی بورسیه‌های غیرقانونی، وارد میدان مین شد و خشم لابی نیرومندی را برانگیخت که اغلب از مسوولان و حامیان دولت پیشین بودند. ب

به نوشته سردبیر شرق: هجوم تبلیغی و جوسازی‌ای که کشاندن «دانا» به صحن مجلس را موجب شد؛ خواسته و ناخواسته، اهدافی در خود نهفته دارد از جمله پنهان داشتن این که قانون‌گریزی و ارتکاب اقدامات غیرقانونی، ویژگی بارز دولت سابق بوده است.

کابینه روحانی، بخش مهمی از اسناد و مدارک رانت‌خواهی و فساد مالی برخی از دولتمردان و حامیان دولت پیشین را در اختیار دارد.

حق نشر عکس k
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

به نوشته سرمقاله شرق با فرض رای عدم‌اعتماد مجلس به وزیر علوم، پیش‌بینی غالب آن است که روحانی به دلیل ویژگی‌های شخصیتی خود، نامزدی هم‌تراز «دانا» به «بهارستان» معرفی خواهد کرد. چون باور دارد بازگرداندن فضای کنونی حاکم بر دانشگاه‌ها به دوره پیش از مدیریت «دانا»، بسیار دشوار است و با واکنش منفی افکار عمومی و دانشگاهیان روبه‌رو خواهد شد.

دفاع از استیضاح

کیهان تنها نشریه پرتیراژٰ امروز است که همچنان بر ضرورت برکناری وزیر علوم از طریق استیضاح تاکید کرده و در گزارش ها و سرمقاله خود حمایت از استیضاح کنندگان پرداخته است.

این روزنامه در سرمقاله خود تاکید کرده که در اصل مدیران اصلی و گردانندگان محوری وزارت علوم اصلاح طلبانی هستند که در جریان انتخابات ۸۸ هم هوادار میرحسین موسوی بودند و اگر قانون اجازه می‌داد، امروز اینان باید استیضاح می‌شدند نه وزیر مسلوب‌الاراده‌ای که اختیار چندانی ندارد!

این روزنامه تندرو صبح استادانی را که در دولت سابق برکنار شدند و همچنین دانشجویان ستاره دار را کسانی دانسته که: براساس اسناد متقن و غیرقابل خدشه‌ در زمان دانشجویی خود، یا دانشگاه را با میدان جنگ اشتباه گرفته بودند و آشوب به راه انداخته بودند و یا با مراکز فساد و فحشا پیوند داشته‌اند با این همه در نهایت تعجب و در روندی صددرصد خلاف قانون، این افراد بی‌استثناء به تحصیل بازگشتند.

سرمقاله کیهان بدون اشاره به منبع خود نوشته: کشوری که در سال ۲۰۰۳ رتبه سی و نهم جهانی را داشت و به همت فرزندان این مرز و بوم طی ۱۰ سال با افزایش ۲۴ رتبه به رتبه پانزدهم رسیده بود، به دست چه کسانی به رکود علمی کشیده شد، غنی سازی‌اش تعلیق شد و مهم‌ترین نهادهای علمی‌اش به خاطر سیاسی‌کاری وزارت علوم، با رکود و رخوت مواجه شد.

اعترافات فرجی دانا

آیدین سیارسریع در ستون طنز شهروند نوشته: الان یک هفته است ملت کار و زندگی را تعطیل کرده‌اند و پیرامون استیضاح وزیر علوم در حال موضع‌گیری هستند. در این میان اخبار عجیب و غریب زیادی هم منتشر می‌شود. آخرین شایعه‌ای که روی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها قرار گرفت این بود که وزیر علوم در یک محفل خصوصی گفته: اگر استیضاح رأی بیاورد از کشور خارج می‌شوم.

طنزنویس چند تا شایعه هم خود ساخته را به صورت تیترهای اول آورده: فرجی دانا: چنانچه استیضاح رأی بیاورد به تگزاس می‌روم یا فرجی‌دانا در محفل خصوصی: با اخراج روسای دلسوز دانشگاه‌ها به‌دنبال رکود علمی در کشور هستم. وزیر علوم در پاسخ به این سوال که «به راستی دانشگاه‌ها به کجا می‌روند؟» پاسخ داد: به همان مکان توریستی که ایرانیان به اجبار به آن‌جا سفر می‌کنند.

در ادامه طنز شهروند تیترهای شایعه ادامه یافته: فرجی‌دانا پس از گریز به خارج از کشور: سعی کردم فضای آرام دانشگاه‌ها را برهم بزنم اما نشد. وزیر سابق علوم اعتراف کرد در زمان وزارت خود با لباس مبدل و ماسک ترسناک وارد دانشگاه‌ها می‌شد و سعی بر برهم زدن فضای دانشگاه‌ها داشت. وی با هیبتی ترسناک دنبال دانشجوها می‌دوید ودر حالی ‌که قصد خوردن آنها را داشت در راستای پروژه «دلواپس هراسی» به دروغ می‌گفت من دلواپسم و می‌خواهم شما را بخورم.

شرایط همکاری ایران و آمریکا

داود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان نوشته: دیپلمات‌های ایران صرفنظر از نظراتی که منتقدین منتشر می‌کنند باید بدانند به نتیجه رساندن مذاکرات بر اساس منافع کشور، امری ضروری است. اظهارات مقامات ارشد جمهوری اسلامی نیز در واقع مشخص‌کننده میزان آزادی عمل و محدودیت‌های تیم مذاکره کننده ایرانی است و پیام‌هایی به طرف‌های مذاکره فرستاده است.

به نتیجه رسیدن هر مذاکره‌ای بستگی به میزان گذشت طرفین دارد. طرفین امروز در شرایطی به سر می‌برند که به قول معروف جلوی ضرر را هر زمان بگیرند منفعت است. از سویی دیگر هرچند هر مسئله بین‌المللی منطق خاص خود را دارد اما در دنیای تعاملات امروز مسائل مختلف می‌تواند برای کشورهای متخاصم ایجاد همسویی کند.

این استاد دانشگاه مثال آورده که: وقتی یازده سپتامبر رخ داد، ایران و آمریکا مواضع متضادی با هم داشتند و در وضعیت تخاصم قرار گرفته بودند اما در نهایت تنها کشوری که از اقدامات آمریکا و وضعیت جدید خاورمیانه منتفع شد، ایران بود. در افغانستان طالبان و عراق صدام نتیجه اقدامات آمریکا در خاورمیانه به شکلی پیش رفت که دولت‌هایی روی کار آمدند که رابطه نزدیکی با ایران داشتند. در شرایط فعلی نیز ممکن است که امکان همکاری و رسیدن به تفاهمنامه‌های مشترک و تامین منافع مشترک فراهم باشد.

گناه از فرودگاه مهرآباد نیست

حق نشر عکس k
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

غلامرضا کیامهر در سرمقاله جهان صنعت نوشته چند سالی است که هر وقت هواپیمایی هنگام نشستن یا برخاستن از فرودگاه مهرآباد دچار سانحه می‌شود و سقوط می‌کند، فورا عده‌ای با گرفتن ژست کارشناسی حمل‌ونقل هوایی خواستار تعطیلی فرودگاه مهرآباد و انتقال پروازهای آن به فرودگاه بین‌المللی امام در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب تهران می‌شوند.

به نوشته این کارشناس این بار هم بعد از سانحه اخیر سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ همین زمزمه ها ساز شده در حالی که یکی از همین کارشناسان اذعان کرده زمانی که فرودگاه مهرآباد در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب غربی تهران ساخته می‌شد از این همه ساختمان در اطراف آن کمترین نشانه‌ای به چشم نمی‌خورد. اگر طی این سال‌ها با توسعه و گسترش بی‌حساب و کتاب و سرطانی تهران به حریم فرودگاه تجاوز نمی‌شد، همچنان با مناطق مسکونی واقع در این منطقه فاصله معناداری داشت

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته: امروز ساخت یک فرودگاه بین‌المللی نظیر فرودگاه مهرآباد به هزینه‌ای معادل یک سال درآمد نفتی ایران نیاز دارد ضمن آنکه میانگین مدت زمان پرواز از فرودگاه مهرآباد به شهرهای دور و نزدیک کشور حداکثر ۷۰ دقیقه است و به هیچ‌وجه منطقی و عقلایی نیست که از شهروندان تهرانی بخواهیم برای انجام این سفرهای هوایی کوتاه، بیش از همین مدت، زمان صرف کنند.

بی تردید کودتا

امروز در سالگرد حادثه ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت محمد مصدق شد روزنامه های متعدد گزارش ها و مقالات و مصاحبه هایی در همین باره ترتیب داده اند.

محمدعلی عمویی یکی از چهره های حزب توده به اعتماد گفته: بر پایه سندهایی که به تازگی منتشر شده است، دیگر جای هیچ شک و شبهه‌یی برای مخاطبان و علاقه‌مندان به تاریخ باقی نمی‌گذارد. اما تا پیش از انتشار این اسناد و البته روایت‌های متعدد شاهدان و حاضران در آن روزها، بسیاری بودند که با نقض واقعیت و تحریف آنچه روی داده، از نقش طیف‌های مختلف در جریان کودتا تصاویر نادرستی ارائه می‌کردند و حتی گاهی منکر کودتا می‌شدند که برای من و کسان دیگری که خود در جریان وقایع آن روزها بودند، عجیب و غیرقابل باور است.

اشرف بروجردی پژوهشگر تاریخ به اعتماد گفته: حرف نگفته‌یی از وقایع کودتا باقی نمانده . برای جلوگیری از بروز شرایط اجتماعی که منتج به کودتای مرداد شد، باید دو نکته حیاتی را از یاد نبرد.

به نظر این پٰژوهشگر تاریخ: رفتار و رویه حاکمان و قدرتمندان با مردم باید تعاملی منطقی و دوستانه باشد . از سوی دیگر مردم باید با کنارگذاشتن روحیه انفعالی و عدم اطمینان، درک درستی از شرایط اجتماعی خود داشته باشند و با هوشیاری عمل کنند. به خصوص نسل جوان که به اشکال مختلف از پذیرش مسوولیت سر باز می‌زنند باید با آگاهی و فهم درست از نیازهای جامعه راه را به روی تکرار وقایع تلخ تاریخی و تهدیدهای فعلی ببندند.

محسن آزموده به نوشته اعتماد گفته: اگر مراد از تاریخ، وقایعی مربوط به گذشته باشد، ۲۸ مرداد را به زحمت بتوان واقعه‌یی تاریخی خواند، چراکه با وجود گذشت ۶۰ سال از وقوع آن همچنان بر اکنون و اینجا تاثیر می‌گذارد و بر این اساس می‌توان گفت ۲۸ مرداد معاصر ماست.

حلاجی ۲۸ مرداد

حق نشر عکس l
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد به مناسبت سالگرد کودتای بیست و هشت مرداد ، نظر چند تن از صاحب مقامان را گمانه زنی کرده:

قالیباف: گازانبر در طول تاریخ همیشه کاربری خود را نشان داده. اگر دولت مصدق تفکیک جنسیتی را سرلوحه کار خودش قرار می‌داد سقوط نمی‌کرد. به در گفتم دیوار بشنود‌ها. یره

رسایی: ۲۸ مرداد چه روزی است؟ این هم شد سوال؟ اگر می‌گذاشتند روز سقوط فرجی‌دانا از وزارت علوم بود. نمی‌گذارند که. ۲۸ مرداد می‌توانست حماسه بشود که نشد.

کوچک زاده: {...} و چون {...} شده پس {...} بوده و از این به بعد آن {...} باید از {...} {...} بگیرد. لذا از {...} انتظار داریم با {...} خود و همــ {...} با {...} نمایند.

ولایتی: راستش یک بار که ما با میتران قهوه ترک می‌خوردیم... میتران قهوه فرانسه می‌خورد؟ جان من راست می‌گویید؟ خودم این خاطره را صد بار تعریف کرده‌ام؟ ‌ای بابا پس من حرفی ندارم.

روح زنده‌یاد دکتر مصدق: ما ز یاران چشم یاری داشتیم... خود غلط بود آن چه می‌پنداشتیم

روح شعبان جعفری: ما هم ز یاران چشم و مغز و کله و پاچه و دل و قلوه گرفتیم تا قضیه را ول کردیم. اما یادش به خیر جاهلی هم اون دوره حال و هوای دیگه‌یی داشت. اصولی داشت. یلخی نبود.

مطالب مرتبط