بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - ۲۷ مرداد

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود موضوع اولین استیضاح مجلس علیه وزیر علوم کابینه روحانی را با اهمیت دیده‌اند، روزنامه‌ها پر است از مقالاتی که یا از فرجی دانا انتقاد کرده‌اند که چرا دانشجویان و استادان مساله‌دار را به دانشگاه‌ها برگردانده و چرا معاونان خود را از اصلاح طلبان (به نوشته روزنامه‌های مخالف: فتنه‌گران) برگزیده است.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

سفر دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به تهران و گفتگوهای وی، دلیل بالابودن مهاجرت نخبگان به خارج از کشور و گزارش‌هایی از داعش و خلافت اسلامی و وضعیت منطقه از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

استیضاح پرگفتگو

کیهان که برای دومین روز پیاپی گزارش اصلی خود را به حمایت از استیضاح وزیر علوم اختصاص داده و نوشته اکثریت نمایندگان مجلس به برکناری فرجی دانا رای خواهند داد، در سرمقاله خود از حمایت روزنامه‌های هوادار ابقای فرجی دانا انتقاد کرده و نوشته: علت اصلی استیضاح وی به قصور و تقصیرات وی درباره موضوعاتی چون بازگشت اساتید و دانشجویان مسئله‌دار به دانشگاه‌ها، روند بدعت‌آمیز در گزینش روسای دانشگاهی، توقف روند رو به رشد پیشرفت علمی کشور و به کارگیری عناصر فتنه‌گر در پست‌های معاونتی وزارت علوم بازمی‌گردد.

کیهان برای اثبات کاهش رشد علمی، به گفته شخصی به عنوان سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام استناد کرده که به نوشته این روزنامه گفته ایران در آخرین سال عمر دولت احمدی نژاد وضعیت خیلی خوبی از جهت رشد علمی داشت اما حالا از جهت علمی از تایوان و روسیه عقب افتاده و به رتبه هفده عالم رسیده و این موضوع باید از سوی مقامات مسئول در آموزش عالی و تحقیقات علمی مورد کنکاش قرار گیرد.

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: برخی معتقدند که سیاست‌های وزیر علوم مانع از رشد علمی می‌شود یا شده است. باید پرسید چگونه می‌توان عملکرد وزیر را در این زمینه و فقط طی حدود یک یا دو ترم تحصیلی ارزیابی کرد؟

در ادامه این مقاله ضمن اشاره به حمایت وسیع دانشگاهیان از وزیر علوم پرسیده: با همه وضعیت مثبتی که در کارکرد وزیر علوم هست چرا یک گروه از نمایندگان درصدد استیضاح وزیر علوم هستند، و خود جواب داده که دو پاسخ محتمل هست یکی این که عده‌ای از فهرست افشاگرانه در مورد بورسیه کردن نورچشمی‌های دولت پیش ناراحت‌اند و یا احتمال جدی‌تر این که این عده منتظر بودند با این وزیر علوم دانشجویان برای استفاده از فضای بازسیاسی به حرکت‌هایی دست بزنند اما این اتفاق نیفتد تا جایی که ناچار شده به جعل دست بزنند تا دانشگاه‌ها را ناآرام نشان دهند.

غلامعلی رجایی در مقاله‌ای در فرهیختگان در مورد استیضاح نوشته: چنین حرکتی از این مجلس در قبال این دولت قابل پیش‌بینی بود. مجلس فعلی، هیچ‌گاه مجلسی نبوده است که با دولت فعلی همراه و همگام بوده باشد. برای نمونه، این ناهماهنگی در قبال وزارت ورزش و اشخاص پیشنهادی برای این پست هم کاملا مشهود بود. چنانچه چهار بار نام اشخاص گوناگون برای احراز این پست به مجلس داده شد. بنابراین تا زمانی که این مجلس باقی بماند، آقای روحانی باید خود را برای احضارها، کارت زردها و استیضاح‌ها آماده کند. پس هیچ چیز در این مسیر دور از انتظار نیست.

به نوشته این مقاله: بنابر اطلاعاتی که از فضای مجلس وجود دارد بسیاری از اصولگرایان با چنین روند و به عبارتی استیضاح وزیر علوم مخالف هستند و احتمالا در روز استیضاح هم به میدان خواهند آمد.

دکتر سعید سهراب‌پور، چهره قدیمی دانشگاهی به عنوان کسی که از ابتدای انقلاب یعنی اسفند سال ۵۷ معاون دانشگاه شیراز شد و از آن زمان تاکنون به طور مرتب مسئولیت‌هایی همچون معاونت وزیر و قائم مقامی وزیر را دارا بوده در مقاله‌ای در ایران نوشته: ایراداتی که به انتصابات رؤسای دانشگاه ها از سوی دکتر فرجی دانا می‌گیرند، صحیح نیست و همه رؤسای منصوب شده در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه امیرکبیر، خواجه نصیر را بخوبی می‌شناسم و می‌دانم که این افراد در کار خودشان بهترین هستند و بهتر از آنها در کشور وجود ندارد.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرده: اگر خودم هم حق انتخاب داشتم همین افراد را انتخاب می‌کردم. در دانشگاه های کشور از جمله صنعتی شریف ۱۳ سال که ریاست آن را بر عهده داشتم، بهترین استادان استخدام شدند که باعلاقه و شور، کار علمی می‌کنند و فعالیت علمی در دانشگاه‌ها بشدت ادامه دارد.

سعید برآبادی در گزارشی میدانی از اطراف دانشگاه تهران در شرق نوشته: صاحب دکه روزنامه‌فروشی با وجود آنکه فرجی‌دانا روی جلد همه روزنامه‌هاست ماجرا را از ۲۰:۳۰ شنیده: «اگر آنطوری که تلویزیون گفت باشه، به نظرم باید این آقا از وزارت علوم بره بیرون اما بعید می‌دونم تلویزیون راست‌راستشو گفته باشه.» و بعد می‌خندد.

به نوشته این روزنامه نگار آن‌طرف‌تر، چند دفتر تایپ و تکثیر است که آنها هم فقط کمی از ماجرا را می‌دانند. با این‌همه اسم فرجی‌دانا برایشان آشناست به‌خاطر روزگاری که دکتر معین یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری بود: «آقای خوبی بودن، یادم می‌آید که یک‌بار در خیابان پورسینا هم به‌نفع آقای معین سخنرانی داشتند. خیلی علمی حرف می‌زدند و فکر می‌کنم به درد وزارت علوم می‌خورند، حتما باز دعوای سیاسی شده و یارکشی می‌کنند...»

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

در ادامه این مقاله آمده: درخت‌های اطراف دانشگاه عمری ۵۰ ساله دارند، خود دانشگاه هم چیزی در همین حدود عمر کرده و حالاحالاها هم قرار نیست تغییری در ساختمانش رخ دهد. با این‌همه این دانشگاه هم درست مثل وزارت علوم، سال‌هاست که ملتهب است، سال‌هاست که دارد هرروز رییس تازه‌ای را استقبال می‌کند و اگر شنبه صبح، فرجی‌دانا هنوز وزیر علوم باشد، شاید ترم مهر ۹۳ شروع یک دوره آرامش باشد.

رابطه با آژانس مهم است

علی خرم در مقاله‌ای در شرق سفر رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی را به تهران با اهمیت دانسته و نوشته: وقتی پرونده ایران در نهاد بالادستی آژانس یعنی شورای امنیت مفتوح است و رابطه تنگاتنگی میان این دو مجموعه بین‌المللی وجود دارد، طبیعی است، دستگاه دیپلماسی به‌دنبال ارتباط مستمر با آژانس اتمی باشد تا پرونده در شورای امنیت به سامان رسیده و مشکلات مرتفع شود. آژانس، تنها نهادی است که از نظر فنی می‌تواند جهان را قانع کند و اطلاعات موثق پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای کشورهای عضو، ارایه دهد.

به نوشته این دیپلومات سابق: همکاری سازنده ایران با «آژانس» اتمی در دوره جدید سبب شد تا آنها نیز متقابلا درصدد ایفای نقش فعال‌تر در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران برآیند و مدیرکل آن راهی ایران شود تا در مذاکره مستقیم با مقامات ارشد کشور، راهکارهایی را برای عادی‌شدن روند رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران بیابند. «آژانس» به‌طور طبیعی به‌دنبال افزایش مشروعیت خود در جهان است و موضوع ایران به سبب ابعاد جهانی، اهمیت مضاعفی برای مدیرکل دارد.

نویسنده مقاله شرق یاد آور شده: بر اساس وظایف ذاتی «آژانس»، بازرسی و طرح مواردی که به‌عنوان گزارش‌های موثق یا غیرموثق به این دیده‌بان هسته‌ای شورای امنیت داده شده است، همواره ادامه خواهد داشت اما نوع طرح این ابهامات و لحن آن با توجه به سطح همکاری‌های طرفین، حتما متفاوت خواهد بود. ایران بر اساس یک توافق با آژانس، چارچوبی را طراحی کرده تا به همه ابهامات پاسخ دهد و بخش عمده‌ای از این هدف‌گذاری نیز انجام شده است.

چرا نخبگان مهاجرت می‌کنند

روح الله فردوسی، در مقاله‌ای در اطلاعات با اشاره به تعلق جایزه معتبر بین المللی به خانم میرزا خانی دانشمند ایرانی، او را بانویی توصیف کرده که اکنون تنها افتخارش برای ما این است که فارغ‌التحصیل سابق دانشگاه صنعتی‌شریف بوده اما شجاعانه باید بگوییم که سهمی در این توفیق بزرگ نداشته‌ایم و او، بی‌تعارف، از اکتشافات بزرگ دانشگاه استنفورد آمریکاست و بدون تردید، عایدات معنوی و علمی این افتخار، متوجه این دانشگاه است.

نویسنده مقاله سپس به موضوع مهاجرت نخبگان کشور پرداخته و پرسیده: آیا علت العلل مهاجرت نخبگان، تنها به جاذبه‌هایی مربوط می‌شود که از سوی عوامل بیرونی در پیش دید آنان قرار می‌گیرد و ارتباطی به عوامل داخلی ندارد؟ با دقت نظر در اوضاع و احوال چندسال اخیر کشورمان، می‌توان گفت علت العلل مهاجرت‌ها عوامل بیرونی نیست و به مسایل داخلی ارتباط دارد.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

به نوشته اطلاعات: مکرراً اعلام می‌شود، که سالیانه بیش از یکصد و پنجاه هزار فارغ‌التحصیل از کشور مهاجرت می‌کنند. هر دوراندیشی که علم آمار را در حد ابتدایی بداند و متوجه بزرگی عدد ارائه شده باشد، اذعان می‌کند که چه فاجعه‌ای در حال رخداد است و چه مصیبتی گریبان دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور را گرفته است.

پیاده‌روی در دریای خزر

نیره توکلی در مقاله‌ای در شهروند نوشته: در هجوم مغول و دیگر اقوام وحشی به ایران خیلی چیزها از میان رفت و به آتش کشیده شد و سوخت و خیلی از مردم کشته شدند اما دریای خزر سرجایش ماند.

نویسنده به طعنه افزوده: اما حالا قوم آزتک به ما حمله کرده. اشتباه نکنید، آزتک‌ها منقرض نشده‌اند. منظورم آن قوم آزتک مظلوم و بی‌آزار، که بی‌سر و صدا منقرض شد، نیست. منظورم قوم«آزتَک» است. یعنی قومی که آزش در دنیا تک است. تکِ تک. بدجوری تک.

نویسنده شهروند مشخصات این قوم را چنین برشمرده: این قوم با درخت پدرکشتگی دارد، با نبات، با دریا، با زمین و زمان. همه چیز را می‌فروشد و تبدیل می‌کند به برج و مستغلات. شکر خدا کار و بارشان هم توپ توپ است و کم و کسری ندارند. در کشورمان هم، برخلاف همه جای دیگر دنیا که جلوی کسب و کار مردم را می‌گیرند و هی قوانین و مقررات بیخودی و دست و پا گیر، مثل مالیات و حریم دریا و جنگل و زمین مزروعی و محدوده منابع ملی وضع می‌کنند و هی سنگ محیط‌زیست به سینه می‌زنند، آزادی کامل وجود دارد که قوم «آز تَک» بتواند نان دربیاورد. از آب و کوه و دریا.

شوخی با اخبار

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند چند خبر را تغییر داده و به این شکل درآورده:

زورگیری دانشجو از دانشجو

در پی شکایت تنی چند از دانشجویان مقاطع دکترا و ارشد و پیگیری پلیس، زورگیری که مدت‌ها اقدام به زورگیری و آزار و اذیت آنان می‌نمود دستگیر شد. این فرد که ع. غ نام دارد، دانشجوی ‌سال اول و ورودی ٩٢ بوده و کارشناسان معتقدند رفتار او حاصل تربیت و مدیریت فرجی‌دانا است.

با سرنشین

وزیر دفاع پاکستان به آمریکا هشدار داد چنانچه پرواز هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا بر فراز مناطق مسکونی کشورش ادامه بیابد، کشور مطبوعش پروازهای خطوط هواپیمایی پاکستان به مقصد آمریکا را با هواپیمای ایران ١٤٠ انجام خواهد داد.

پشت وانتی

در یکی از شهرهای کوچک کشورمان مردی زنش را خورد. در تحقیقات محلی که پس از این حادثه انجام شد همسایه‌ها ضمن ابراز تعجب از این رویداد اعلام کردند که هرگز صدای دعوایی از خانه آنها نشنیده و اختلافی بین آنها احساس نکرده بودند. بازپرس ویژه این پرونده به خبرنگاران گفت: «به خانم‌های متأهل توصیه می‌کنیم بیش از حد هم سازگاری و دلبری از خود بروز ندهند. ملت کنترل خود را از دست می‌دهند.»

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احمدرضا سهرابی، شرق

مطالب مرتبط