غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه ایران شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات کابینه اول محمود احمدی نژاد بود

رسانه های ایران از جابجایی و تغییراتی در میان مدیران ارشد قوه قضائیه خبر داده اند.

خبرگزاری ایسنا و فارس می گویند غلامحسین محسنی اژه ای که پیش از این سخنگوی قوه قضائیه و دادستان کل کشور بود با حکم رئیس قوه قضائیه به سمت معاون اولی دستگاه قضایی کشور منصوب شده است.

ابراهیم رئیسی هم که پیش از این معاون اول قوه قضائیه بود، دادستان کل کشور شده است.

گرچه مناصب آقای رئیسی و محسنی اژه ای با هم جا به جا شده اند، مشخص نیست که سخنگوی قوه قضائیه همچنان با آقای محسنی اژه است یا فرد دیگری برای آن در نظر گرفته شده است.

بر اساس آنچه که رسانه های ایران گزارش می دهند، حسین کریمی هم رئیس دیوان عالی کشور شده است. پیش از او این سمت در اختیار احمد محسنی گرکانی بود.

آیت الله علی خامنه ای اخیرا صادق لاریجانی را برای دومین دوره پنج ساله به ریاست دستگاه قضایی ایران منصوب‌ کرده است.

آقای لاریجانی امروز در اولین جلسه مسئولان عالی قضایی در دوره جدید، گفت با رهبر ایران در راستای اهداف او مجددا "بیعت" می کند.

رئیس قوه قضائیه ایران در این جلسه گفته "کسانی که بعد از اتمام حجت مقام معظم رهبری در نماز جمعه تاریخی شان در مقابل ولی فقیه ایستادگی کردند، عملکردشان توجیهی ندارد و حداقل نباید به این افراد مجال تصدی سمت های مدیریتی داده شود."

اشاره آقای لاریجانی به سخنرانی آیت الله خامنه ای در نماز جمعه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد است که طی آن ضمن هشدار درباره عواقب اعتراضات، خواهان پایان دادن به آن و پذیرش نتیجه انتخابات شد.

مطالب مرتبط