گزارش آژانس اتمی از 'پایبندی' ایران به تعهدات توافق تمدیدی

حق نشر عکس ISNA
Image caption مدیرکل آژانس اتمی در روزهای گذشته برای دومین بار در یک سال گذشته به تهران رفت

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود تایید کرده که ایران برای اجرای تعهداتش در توافق تمدیدشده با شش قدرت جهانی اقدام کرده است.

از زمان توافق اولیه ایران و کشورهای ۱+۵، آژانس اتمی به طور ماهانه گزارشی درباره میزان پایبندی تهران به این توافق تهیه می‌کند.

گزارش تازه که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری‌ها رسیده است، می‌تواند به مذاکرات ماه آینده ایران و قدرت‌های جهانی کمک کند.

مذاکرات ماه گذشته ایران و آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در وین برای رسیدن به یک توافق نهایی هسته‌ای به جایی نرسید و این هفت کشور توافق کردند که مهلت مذاکرات برای دست‌یابی به چنان توافقی را تا ٣ آذر/۲۴ نوامبر تمدید کنند.

غرب درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کند. اما تهران می‌گوید برنامه‌اش صلح‌آمیز و برای تولید برق و استفاده دارویی و تحقیقاتی است.

گزارش تازه آژانس می‌گویند چنان که ایران و ۱+۵ در زمان تمدید مذاکرات توافق کرده‌اند، ایران شروع کرده است ذخیره اورانیوم با غلظت بالا را به سوخت تبدیل کند. کارشناسان می‌گویند با این اقدام، استفاده از این مواد برای تولید سلاح هسته‌ای دشوارتر می‌شود.

طبق این گزارش، ایران ۳.۵ کیلوگرم از اورانیوم ۲۰ درصدی‌اش را که اکسید کرده بود، برای تولید سوخت به کار برده است.

ایران به آژانس اتمی گفته است که بیش از ۴ تن گاز اورانیوم غنی‌شده را هم به دو درصد میزان فعلی کاهش می‌دهد.

در روزهای گذشته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس برای دومین بار در یک سال گذشته به ایران رفت و در پایان آن گفت که تهران عمل به تعهداتش را آغاز کرده است.

'گام بزرگ'

حق نشر عکس Getty
Image caption در دوره تمدیدی مذاکرات، ایران از یک سو به ۲.۸ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی مسدودشده‌اش می‌رسد و از سوی دیگر باید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی‌اش را از بین ببرد

ماه گذشته و در پی توافق ایران و شش قدرت جهانی برای تمدید مهلت مذاکرات و تعیین تعهدات جدید برای تهران، یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته بود که این تعهدات جدید، "گام بزرگی به پیش است".

طبق جزئیاتی که دولت آمریکا منتشر کرده است، در دوره تمدیدی مذاکرات، ایران از یک سو به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدودشده‌اش می‌رسد و از سوی دیگر باید اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی‌اش را از بین ببرد.

ایران در شش ماه گذشته نیمی از اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را که داشت، رقیق و نیم دیگر را به اکسید تبدیل کرده است.

بر اساس متنی که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده، ایران تعهد داده است در چهار ماه آینده همه ذخیره اکسید ۲۰ درصدی خود را به سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کند.

گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مدت پس از توافق اولیه ژنو، حاکی از پایبندی ایران به تعهداتش بوده است.

پیش‌تر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از این بابت ابراز رضایت کرده بود.

مطالب مرتبط