مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنج‌شنبه ۳۰ مرداد

حق نشر عکس Arman

مهم‌ترین مطلب مورد بحث روزنامه‌های امروز صبح رای عدم اعتماد مجلس به رضا فرجی دانا، اولین وزیر علوم دولت حسن روحانی است. از همین رو موافقان و مخالفان استیضاح همچنان روبروی هم ایستاده‌اند.

پایان وزیر دانا

روزنامه آرمان در گزارشی نوشته است که فرجی دانا رفت! همین یک جمله برای روایت چهارشنبه بهارستان گویای تمام اتفاقات است. فرجی دانا رفت چون تحملش برای ۱۴۵ نماینده سخت بود. فرجی دانا برای ارتقای علم جوان و پیشرفت کشور آمد اما برخی می‌خواستند که برود، پس از هر بهانه‌‌ای برای رفتن او استفاده کردند و در آخر او بود که با عزت و مردانگی زیر بار ماندن با قبول آنچه آنها می‌خواهند نرفت و رفت.

راه ماندگار دانا

حق نشر عکس Etemaad

جواد دلیری، سردبیر روزنامه اعتماد هم نوشته است که پایان جنجال استیضاح، فقط یک کامیاب داشت؛ رضا فرجی دانا. او که صریح، قاطع و متین دفاع کرد و رفت، نخستین وزیر استیضاح شده کابینه حسن روحانی با حکم مجلس از وزارت بازماند اما راهش ماندگان ماند.

آقای دلیری در پایان نوشته است که به هر حال استیضاح پایان گرفت. دانای کابینه متواضعانه و قهرمانانه پارلمان و دولت را ترک کرد، اما در حالی که تقابل رسمی و علنی تندروها علیه دولت آغاز شد، اعتدال و میانه‌روی و پافشاری بر حقوق مردم و دفاع از اصلاح، آغاز راهی شد که دانای کابینه گشود.

بهارستان روی موج پایداری

حق نشر عکس Shargh

آمنه شیرافکن در گزارشی در روزنامه شرق نوشته است؛ لحظه‌های پایانی شمارش آرای استیضاح است و برخی خندان هستند، یکی از همین نمایندگان حمید رسایی است که ماجرای استیضاح و افتادن وزیر را حالا با گروگشی‌های شخصی‌اش با علی لاریجانی پیوند زده و در اقدامی تامل برانگیز روی برگه کاغذی نوشته؛ دوپینگ لاریجانی جواب نداد. و کاغذ را پیروزمندانه مقابل دوربین عکاسان قرار داد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران هم در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که یقینا جبهه پایداری و طرفداران آقای احمدی‌نژاد که مدت‎ها بود در دور شکست افتاده بودند؛ از پیروزی دیروز به وجد آمدند.

به اعتقاد آقای زیباکلام، پیروزی دیروز جبهه پایداری باید اصولگرایان میانه‌رو را نگران کند از این که جریان اصلی اصولگرایی به کجا می‌رود و رهبری چهره‌ها و شخصیت‌های تاثیر گذار آن چقدر همچنان تاثیرگذار هستند؟

مجلس شاخ فتنه را شکست

حق نشر عکس Kayhan

روزنامه تندروی کیهان با این تیتر صفحه اول خود در گزارشی نوشته است؛ شاید مهم‌ترین دلیل رای قاطع نمایندگان به رفتن فرجی دانا را باید این دانست که حتی حرف‌های روز استیضاح هم نشان از یک موضوع تلخ داشت و آن این که به همگان ثابت شد که او گرداننده وزارت علوم نبود، بلکه گروهی در آنجا گرداننده امور بودند که فرجی نتوانسته بود آنها را برکنار کند.

کیهان بر این باور است که مجلس با رای دیروزش، بزرگ‌ترین کمک را به دولت روحانی کرد تا از این پس، دولت با راندن به تعبیر این روزنامه فتنه‌گران و حاشیه‌سازان، بتواند با فراغ بال به امور اصلی کشور بپردازد.

به‎ نظر می‌رسد که حالا دلواپسی اصولگرایان تندرو این است که چه کسی جای رضا فرجی دانا را خواهد گرفت. کما این که روزنامه جام جم این سوال را مطرح کرده که با کنار رفتن او آیا رویکرد وزارت علوم تغییر می‌کند یا نه.

مطالب مرتبط