فرمانده یگان ویژه: در اعتراض‌های ۱۳۸۸ مقابل مردم دچار خطاهایی شدیم

حق نشر عکس UCG
Image caption عکسی که در روزهای بعد انتخابات ۱۳۸۸ توسط یکی از شهروندان از ورود نیروهای گارد ویژه به یک خانه منتشر شد

فرمانده نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی ایران می‌گوید در جریان اعتراض‌های بعد از انتخابات ۱۳۸۸ "خطاهایی" از یگان ویژه سر زده که نیروی انتظامی "برای جبران" آن وارد عمل شده است.

حسن کرمی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری نسیم حمله به خانه شهروندان را مثال زده و گفته است اگر جایی در خانه‌ای شکسته شده، ناجا بلافاصله یک تیم فرستاده "تا رضایت را حاصل و هزینه و خسارت را پرداخت کند."

به گفته فرمانده نیروهای یگان ویژه "خیلی از مردم" پیشنهاد نیروی انتظامی برای جبران خسارت را قبول نمی‌کردند.

خردادماه ۱۳۸۸ مجلس ایران در گزارشی به نقش ماموران انتظامی و امنیتی در "تعرض به مردم، اتومبیل‌های شخصی و مجمتع‌های مسکونی" اشاره کرد.

در طول اعتراض‌های خیابانی به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ فیلم‌های مختلفی درباره تخریب اموال مردم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. بخشی از این فیلم‌ها را اینجا ببینید.

'مردمی' نبودیم

آقای کرمی، فرمانده یگان ویژه "مردمی نبودن یگان‌های ویژه" را دلیل این برخوردها توصیف کرده است.

او در این‌ باره بیشتر توضیح داده و گفته است: "زمانی نیروهای ما در زمان ماموریت احساس می‌کردند که تنها هستند؛ لذا با اجتماعی کردن رویکرد‌ها در جهت رفع این دغدغه برآمدیم."

او تغییر لباس نیروهای یگان ویژه در بعضی مکان‌ها را یکی از راهکار‌ها توصیف کرده است.

حسن کرمی لباس اصلی نیروهای یگان ویژه را لباسی با "ابهت"خوانده و گفته برای "اجتماعی شدن رویکرد" این نیرو‌ها، لباس آن‌ها در ماموریت سواحل شمالی ایران و ورزشگاه‌ها تغییر کرده است.

حق نشر عکس UGC
Image caption در یکی از فیلم‌ها نیروی یگان ویژه با باتوم به یک خودرو حمله می‌کند که مامور دیگر مانع می‌شود

سپاه، بسیج و نیروی انتظامی در یک قرارگاه

بر اساس آنچه فرمانده نیروهای یگان ویژه می‌گوید، وسعت اعتراض‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ باعث شد که نیروی انتظامی به دنبال تجهیزات بیشتر برود.

او درباره ناکافی بودن تجهیزات یگان ویژه برای برخورد با اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ گفته، آن زمان میان برخی مقام‌ها بحث شد که نیروهای دیگر برای کنترل بحران وارد عمل شوند، اما بعضی دیگر گفته بودند که از نظر افکار عمومی و بین‌المللی اگر نیروی نظامی وارد اغتشاش شوند به این معنی است که شرایط "وضعیت قرمز را رد کرده و بحرانی‌تر شده است."

بنابراین به گفته این مقام انتظامی، نیروهای وزارت اطلاعات، بسیج و سپاه در قالب یک واحد به نام "قرارگاه انتظامی" جمع شدند که به‌طور مشترک عمل کنند.

فرمانده نیروهای یگان ویژه گفته هنوز هم این "قرارگاه انتظامی" برای بعضی مسائل جلسه تشکیل می‌دهد.

خوشبو کننده خنده و گریه

حسن کرمی گفته بعد از اتفاق‌های سال ۱۳۸۸ در کشور، ۵۴ نوع تجهیزات تازه تولید شده است از جمله خودروی مجهز آسیب‌ناپذیر، تجهیزات صوتی و نوری کنترل اغتشاش، خوشبوکننده و بدبوکننده خنده‌آور و گریه‌آور و آب‌‎پاش‌های سنگین چند تنی.

البته آقای کرمی می‌گوید در واحدهای یگان ویژه "اسلحه جنگی پیدا نمی‌شود."

حق نشر عکس FARS

واحد ضداغتشاش زنان

فرمانده نیروهای یگان ویژه در بخش دیگری از مصاحبه خود از به‌کارگیری پلیس افتخاری در یگان‌های ویژه سخن گفته و خبر داده که بخش‌هایی از "کار اطلاعاتی، بازجویی و تخلیه محل تجمع اعتراض‌های اجتماعی زنان" به این پلیس‌ها سپرده شده است.

به گفته آقای کرمی در تهران واحد ویژه "ضد اغتشاش زنان" هم راه‌اندازی شده که بیشتر اعضای آن نیروهای افتخاری یگان ویژه هستند.

همه‌چیز 'آرام' است

فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی ایران در این مصاحبه شرایط ایران با زمان بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ را مقایسه کرده و گفته اکنون وضعیتی "آرام" برقرار است.

او دلیل این اتفاق را شرایط منطقه می‌داند و توضیح می‌دهد: "مردم وقتی وضعیت نامناسب محیط‌های پیرامون ایران را می‌بینند و با آرامش درون کشور مقایسه می‌کنند، انگیزه همکاری با نظام پیدا می‌کنند."

به گفته حسن کرمی بعد از حوادث انتخابات ۱۳۸۸ جز اعتراض‌ها به مساله آب در اصفهان "درگیری جدی" دیگری وجود نداشته است.

حق نشر عکس MEHR

مطالب مرتبط