وزیر دفاع ایران: اجازه بازدید جدید از پارچین را به بازرسان آژانس نمی‌دهیم

حق نشر عکس DigitalGlobe
Image caption ایران می گوید که دسترسی به این سایت پارچین دلیل نظامی بودن آن جزو تعهدات پادمانی (معاهده منع و گسترش سلاح های اتمی) نیست

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گفته است که کشورش اجازه بازدید مجدد از سایت پارچین را به بازرسان آژانس انرژی اتمی نمی‌دهد.

آقای دهقان که به مناسبت روز صنعت دفاعی با خبرنگاران در تهران صحبت کرده گفته "آژانس بارها از پارچین بازدید کرده و نمونه‌برداری هم کرده‌" و "در حال حاضر موضوعیت ندارد آژانس از پارچین بازدید کند."

سایت پارچین در جنوب شرقی تهران قرار دارد و به گفته مقام های ایرانی یک مرکز نظامی است و هیچ فعالیت اتمی در آن انجام نمی شود.

از حدود ۱۱ سال پیش که کشورهای غربی تردیدهایی نسبت به برنامه اتمی ایران مطرح کردند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی به تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرق تهران است و دست کم یک بار از آن بازدید کرده است.

مشخص نیست که آیا آژانس در دور جدید همکاری های ایران که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی آغاز شده هم خواستار بازدید از پارچین است یا اشاره وزیر دفاع ایران صرفا اظهار نظر در پاسخ به سئوال خبرنگاران بوده است.

ایران می گوید که دسترسی به این سایت به دلیل نظامی بودن آن جزو تعهدات پادمانی (معاهده منع و گسترش سلاح های اتمی) نیست.

وزیر دفاع ایران در عین حال گفته "ما هیچ اطلاعاتی از دانشمندان دفاعی کشور را به آژانس انرژی اتمی نخواهیم داد" و "هیچگاه توان موشکی ایران موضوع مذاکره با هیچکس نخواهد بود."

آقای دهقان به بازدید محمدجواد ظریف وزیر خارجه، از صنایع دفاعی اشاره کرده و گفته "همه مسئولین و ملت بایستی به صورت واقعی از توانمندی دفاعی کشور آگاه باشند تا با آگاهی از آن از منافع ایران دفاع کنند."

سه روز پیش از این، وزارت دفاع خبر داده بود که آقای ظریف به همراه معاونین وزارت امور خارجه و سفیران ایران در خارج از کشور، از بخش‌های مختلف صنایع دفاعی وزارت دفاع بازدید کردند.

اوایل تابستان سال جاری، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار برگزاری "یک تور نظامى براى مسئولین کشور" شده بود.