ظریف و اشتون تا ۱۰ روز آینده در بلژیک با هم ملاقات می کنند

حق نشر عکس AP
Image caption تازه ترین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی اوایل تابستان در وین پایتخت اتریش برگزار شده بود

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است که با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه ۱+۵ پیش از آغاز مذاکرات دو طرف، در بروکسل پایتخت بلژیک که مقر اتحادیه اروپا است، دیدار می کند.

آقای ظریف در گفت و گو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام کرده است که در ۱۰ روز آینده با خانم اشتون دیدار و به کشورهای لوکزامبورگ و ایتالیا هم سفر خواهد کرد. برخی از رسانه های ایران این تاریخ را هفته آینده عنوان کرده اند.

بر اساس گفته های مقام های ایرانی دور هفتم مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ قرار است در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.

آقای ظریف پیشتر گفته بود که قبل از آغاز این مذاکرات با خانم اشتون محور گفت و گوها را مرور خواهد کرد.

ایران و گروه ۱+۵ مهلت توافق شش ماهه ژنو را با هدف دستیابی به یک توافق جامع و حل فصل نهایی پرونده اتمی ایران از جمله رفع تحریم ها علیه این کشور، تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) تمدید کرده اند.

این تصمیم در جریان مذاکرات وین در اوایل تابستان امسال گرفته شد. از آن زمان تاکنون، یک دور مذاکرات دوجانبه میان معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا در ژنو سوئیس برگزار شده است.

آقای ظریف به تازگی گفته است که چارچوب توافق اتمی آماده است اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران گفته که "پر کردن فاصله‌ها که در برخی موارد بسیار گسترده اند، سخت است."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم اخیرا گفته شانس توافق با ایران کمی کمتر از ۵۰ درصد است.

مطالب مرتبط