ظریف برای سومین بار در یک سال گذشته به روسیه می‌رود

حق نشر عکس AP
Image caption محمد جواد ظریف طی یک سال گذشته دوبار به مسکو سفر کرده و یک بار هم میزبان آقای لاوروف در تهران بوده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای دیدار با سرگئی لاورف، همتای روسی خود هفته آینده به مسکو سفر می کند.

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در صفحه فیسبوک خود خبر داده است که آقای ظریف جمعه آینده (هفتم شهریورماه) در مسکو با آقای لاوروف و برخی مقامات دیگر روسیه ملاقات کرده و در این دیدار موضوعات مختلفی در روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

این سومین دیدار آقای ظریف از مسکو طی یک سال گذشته است.

آقای ظریف قبلا گفته بود پیش از آغاز دور جدید مذاکرات جامع اتمی با گروه ۱+۵ با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران، با کشورهای عضو این گروه به طور دوجانبه مذاکراتی انجام خواهد داد. روسیه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و از اعضای گروه ۱+۵ است.

احتمال داده می شود یکی از برنامه های آقای ظریف در مسکو، تنظیم دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران از روسیه باشد. رسانه های ایران می گویند آقای روحانی اوایل مهرماه برای شرکت در نشست رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر به روسیه سفر می کند.

قرار است در این اجلاس، رهبران پنج کشور ساحلی دریای خزر برای تسریع در روند تکمیل رژیم جدید حقوقی دریای خزر مذاکره کنند.

دریای خزر دریای مشترک میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق بود اما با فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری های آن، سه همسایه تازه شامل ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان به کشورهای ساحلی خزر اضافه شدند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران هم روز دوشنبه (سوم شهریور ماه) برای شرکت در سی و نهمین جلسه روسای گروه کاری اجلاس دریای خزر به مسکو سفر می کند.

به گفته آقای رحیم پور قرار است در این جلسه درباره ۴ سندی که در اجلاس سران به امضا خواهد رسید، بحث و گفت و گو شود. اعلامیه و بیانیه نهایی اجلاس سران و بیانیه همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر از جمله اسنادی است که در نشست معاونان وزارت امور خارجه بررسی می شود و در صورت نهایی شدن، در اجلاس سران دریای خزر به امضای روسای جمهوری پنج کشور ساحلی خواهد رسید.

مطالب مرتبط