روحانی: با فساد در بورسیه‌ها مبارزه می‌کنیم

حق نشر عکس ISNA
Image caption اعضای کابینه حسن روحانی به مناسبت 'هفته دولت' به آرامگاه آیت‌الله خمینی رفتند

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفته است: "با تغییر یک نفر، مسیر دولت عوض نمی‌شود و این دولت همان مسیری را که مردم و آرای مردم برای آن مشخص کرده‌اند، ادامه خواهد داد."

آقای روحانی امروز (١ شهریور) گفت: "مبارزه با فساد از جمله برنامه‌های مورد تاکید دولت در ادامه مسیر خود خواهد بود و به طور کلی دولت در زمینه مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه‌ و مدارک علمی و مبارزه با فساد در زمینه بورسیه‌ها جدی خواهد بود و این مسیر را ادامه خواهد داد."

او این سخنان را پس از استیضاح و برکناری رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم ایران، بیان می‌کند. افشای مساله بورسیه‌های غیرقانونی یکی از محورهای انتقاد نمایندگان از آقای فرجی‌دانا بود.

آقای روحانی پیشتر و در اولین واکنش به استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، گفته بود که دوست داشتم وزیر علوم رای اعتماد بگیرد اما "ما درچارچوب قانون رای اکثریت نمایندگان هر چه باشد می‌پذیریم و در مورد قانون‌گذاری نیز تسلیم هستیم."

رئیس جمهور ایران، تاکید کرده است که دولتش درباره سیاست خارجی همچنان بر موضع خود پافشاری می‌کند. او ابراز امیدواری کرد که ایران بتواند با مذاکره به نتیجه‌ای برسد "که به نفع ایران،‌منطقه و جهان باشد."

'پدر دولت مدرن اسلامی'

آقای روحانی، که به همراه اعضای کابینه در آرامگاه آیت‌الله خمینی حاضر شد، گفت تعادل و پرهیز از افراط و تفریط از آموزه‌های آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر درگذشته جمهوری اسلامی ایران است.

او گفت گفت: "امام راحل تعادل را به ما یاد داد، که از افراط، جمود، تحجر و خرافه بپرهیزیم، که از تفریط غرب گرایی و غرب زدگی باید فاصله بگیریم."

'اعتدال' یکی از شعارهای کلیدی حسن روحانی و اعضای کابینه او است.

او گفت که آیت‌الله خمینی هم "شجاعت و شهامت جنگ" را آموخت و هم "شجاعت صلح و آشتی را".

رئیس جمهور ایران آیت‌الله خمینی را "پدر دولت مدرن اسلامی" خواند و گفت: "امام راحل در اداره کشور معیار بزرگی برای ما گذاشت و آن این که نباید مدیریت اسلام در دنیای مدرن امروز زیر سوال قرار گیرد، بنابراین تمامی مصلحت را در اختیار ما گذاشت."