ایران از موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین پرده‌برداری کرد

حق نشر عکس mehr

رسانه های دولتی ایران از تولید دو موشک کروز و دو هواپیمای بدون سرنشین جدید در این کشور خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز یکشنبه 2 شهریور (24 اوت) از موشک‌های قدیر و نصر بصیر، که هر دو موشک کروز هستند، به همراه پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور، یا هواپیمای بدون سرنشین) کرار ۴ و مهاجر ۴ رونمایی شد.

رونمایی از این چهار طرح صنایع هوایی ایران در حضور حسن روحانی، رئیس جمهور آن کشور، انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، موشک قدیر نسل جدیدی از موشک‌های کروز ایران است که اهداف دریایی را تا برد ۳۰۰ کیلومتر با قدرت تخریب بالا منهدم می‌کند.

این موشک که در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ایران طراحی و ساخته شده‌ است علاوه بر امکان شلیک از ساحل، می تواند از شناورهای دریایی هم شلیک شود و بدین ترتیب برد و توان عملیاتی نیروهای مسلح ایران را افزایش می‌دهد.

موشک نصر بصیر نیز یک موشک کروز دریایی است که به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران "علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی‌ عملیات در سکوت و هوشمندی نیز مجهز شده است."

پهپاد کرار ۴ ماموریت رهگیری هوایی را بر عهده دارد و نیروهای مسلح ایران با استفاده از آن قابلیت‌های عملیاتی گسترده تری برای پدافند هوایی در ارتفاع بالا خواهند داشت.

پهپاد مهاجر ۴ برای نقشه‌برداری هوایی طراحی شده است. این هواپیمای بدون سرنشین علاوه بر کاربرد نظامی قابلیت استفاده نقشه برداری غیر نظامی برای استفاده در برنامه های عمرانی و توسعه ملی را هم دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای روحانی در مراسم رونمایی از این چهار طرح صنایع هوایی وزارت دفاع ایران گفته است که استراتژی دفاعی ایران بر اساس بازدارندگی و دفاع مؤثر است و آن کشور در مقابل تحریم‌ها "دست روی دست نمی‌گذارد."

مطالب مرتبط