سپاه پاسداران: یک پهپاد اسرائیلی را سرنگون کردیم

حق نشر عکس d
Image caption تاسیسات غنی‌سازی نطنز در استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده است

روابط عمومی‌ سپاه پاسداران ایران با انتشار اطلاعیه ای از سرنگون کردن یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) اسرائیلی خبر داده است.

در این اطلاعیه که امروز یکشنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) منتشر شد، آمده است که این هواپیمای "جاسوسی" بدون سرنشین بعد از رهگیری توسط پدافند نیروی هوا-فضای سپاه، هدف موشک قرار گرفته و سرنگون شده است.

بنا بر این اطلاعیه، این هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز قصد نفوذ به حریم منطقه‌ هسته‌ای نطنز را داشته اما قبل از ورود به این منطقه مورد اصابت موشک زمین‌به‌هوا قرار گرفته است.

تاسیسات هسته‌ای نطنز از جمله تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران است که در نزدیکی شهر نطنز در استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده است.

از متن اطلاعیه سپاه پاسداران که از سرنگونی این پهپاد "قبل از ورود به حریم هوایی نطنز" خبر می‌دهد، این طور به نظر می‌آید که این هواپیمای بدون سرنشین تا مناطق مرکزی ایران پرواز کرده است.

'حق مقابله به مثل'

رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران به خبرگزاری فارس گفت برخی قطعات 'هواپیمای ساقط‌شده' سالم است و کارشناسان در حال بررسی اطلاعات آن هستند.

در اطلاعیه سپاه به زمان "سرنگون شدن این پهپاد" اشاره‌ای نشده است.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌اش "حق هرگونه واکنش و مقابله به مثل" را برای خود محفوظ دانسته است.

اسرائیل هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

سایت خبری روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارش خود نوشته در صورت تایید خبر، پهپاد سرنگون‌شده احتمالا از نوع هرون یا هرون تی‌پی بوده که برای ماموریت‌های دوربرد از آنها استفاده می‌شود.

به نوشته هاآرتص فرماندهان ارتش اسرائیل پیشتر از این دو نوع پهپاد به عنوان تجهیزات احتمالی برای جاسوسی علیه ایران و کشورهای دیگر نام برده بودند.

پیش از این سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شکار یا در اختیار گرفتن پهپادهای آمریکایی خبر داده بود اما به نظر می‌آید این اولین بار است که خبر سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی در آسمان ایران منتشر می‌شود.

حق نشر عکس q

مطالب مرتبط