رئیس جمهوری ایران 'قرار نیست در جلسات استیضاح شرکت کند'

حق نشر عکس ISNA
Image caption اسحاق جهانگیری (راست) در مراسم تودیع رضا فرجی دانا (چپ)

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران گفته است که بر اساس تقسیم کاری که "از روزهای اول" میان او و حسن روحانی، رئیس جمهوری صورت گرفته بود، قرار است که آقای روحانی در جلسه استیضاح وزرا شرکت نکند و او به جای رئیس جمهور در مجلس حاضر شود.

آقای جهانگیری گفت که در آن زمان به آقای روحانی یادآور شده که بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، معاون اول رئیس جمهور در جلسات استیضاح حق سخنرانی ندارد، اما آقای روحانی در واکنش گفته است که در دولت های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی روسای جمهور برای استیضاح به مجلس نمی رفتند و "این مسئله در دولت گذشته باب شد."

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس ایران رئیس جمهور می‌تواند با حضور در جلسه استیضاح وزرا به مدت یک ساعت در دفاع از آنها صحبت کند.

از زمان نخست‌وزیری میرحسین موسوی تا پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به جز یک مورد هیچ یک از روسای دولت ها در جلسه استیضاح وزرایشان شرکت نکردند.

تنها مورد حضور رئیس دولت در مجلس، به استیضاح حسین محلوجی، وزیر وقت معادن و فلزات در آذر سال ۱۳۷۳ برمی‌گردد که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت برای دفاع از او به مجلس رفت.

رئیس دولت تعداد استیضاح تعداد حضور
میرحسین موسوی ۳ ۰
اکبر هاشمی رفسنجانی ۴ ۱
محمد خاتمی ۷ ۰
محمود احمدی‌نژاد ۷ ۴
حسن روحانی ۱ ۰

اما محمود احمدی نژاد در طی دوره هشت ساله ریاست جمهوری‌اش چهار بار از هفت مورد استیضاح وزاریش در مجلس حاضر شد و از آنها دفاع کرد.

'پی‌گیری بورسیه‌های غیرقانونی'

معاون اول رئیس جمهوری ایران در جلسه تودیع رضا فرجی دانا و معرفی محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست وزارت‌ علوم، در واکنش به انتقادها از حضور نیافتن آقای روحانی در جلسه استیضاح وزیر علوم گفت که این تصمیم به دلیل "اولویت داشتن حل مشکلات مردم" گرفته شده است.

رئیس جمهوری ایران هفته گذشته در روز استیضاح رضا فرجی دانا در سفری از قبل برنامه‌ریزی شده به اردبیل سفر کرد و در سخنرانی خود در آنجا از وزیر علوم حمایت کرد.

آقای فرجی دانا در نهایت نتوانست رای اعتماد نمایندگان را کسب کند و عزل شد.

آقای جهانگیری "نجابت فرجی دانا و همکارانش" را دلیل بیان نشدن "بسیاری از مسائل" در جلسه استیضاح وزیر علوم عنوان کرده و گفته است: "حتما این دولت موضوع بورسیه‌های غیرقانونی را پیگیری می کند حتی اگر ۱۰ وزیر علوم تغییر کند."

موضوع "افشای بورسیه‌های غیرمجاز" در دولت محمود احمدی‌نژاد یکی از دلایل استیضاح آقای فرجی‌دانا بود.

مطالب مرتبط