اتهام 'دیکتاتوری' به لاریجانی در روند انتخاب نماینده هیئت نظارت بر مطبوعات

حق نشر عکس ICANA
Image caption انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات با تنش همراه شده است

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به اقدام علی لاریجانی، رئیس مجلس در رای‌گیری استمزاجی (مشورتی) درباره روند انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات ایران اعتراض کرده و او را به "دیکتاتوری" متهم کردند.

این نمایندگان که عمدتا نزدیک به جبهه پایداری هستند، می‌گویند که روند طی‌شده قبلی برای معرفی نامزدهای هیئت نظارت قانونی بوده و رئیس مجلس تلاش می‌کند "با سلیقه خود مجلس را اداره کند".

اواخر تیرماه کمیسیون فرهنگی مجلس دو نفر را به عنوان نامزد عضویت در هیئت نظارت بر مطبوعات به مجلس معرفی کرد تا در رای‌گیری نمایندگان یکی از آنها به عنوان نماینده مجلس در این هیئت انتخاب شود.

اما آقای لاریجانی این رای‌گیری را که قرار بود اول مرداد انجام شود، به دلیل "ابهام‌های موجود در روند انتخاب کمیسیون فرهنگی" و همین طور اعتراض بعضی نمایندگان به "گرایش سیاسی مشابه هر دو نامزد" به تعویق انداخت.

احمد نبویان و حمید رسایی، دو نماینده‌ای که به عنوان نامزد از سوی کمیسیون فرهنگیبه مجلس معرفی شده‌اند، هر دو نزدیک به جبهه پایداری، از جریان‌های تندروی جناح اصولگرا هستند.

کمیسیون فرهنگی که اکثر اعضای آن نزدیک به جبهه پایداری هستند، اتهام سیاسی‌کاری در معرفی نامزدها را رد می‌کند و می‌گوید که انتخاب این دو نفر بر مبنای آیین‌نامه داخلی مجلس انجام شده و مشکل قانونی ندارد.

مطابق ماده ۲۱۸ آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، کمیسیون فرهنگی باید حداقل دو نفر را به عنوان نامزد نمایندگی مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات معرفی کند.

اما بر اساس نتیجه رای‌گیری استمزاجی امروز، یکشنبه دوم شهریور در مجلس، کمیسیون فرهنگی موظف می‌شود که بیش از دو نامزد برای این کرسی معرفی کند.

رأی‌گیری استمزاجی نوعی رأی‌گیری است که در آئین‌نامه داخلی مجلس به آن اشاره نشده و رئیس قوه مقننه در مواردی برای گرفتن نظر نمایندگان درباره موضوع و روندی مورد اختلاف از آن استفاده می‌کند.

پایداری دربرابر لاریجانی

در این رای‌گیری امروز صد نفر به روند قبلی، یعنی معرفی دونامزد از سوی کمیسیون فرهنگی رای موافق دادند، ۹۴ نفر مخالف بودند و ۱۱ نماینده هم رای ممتنع دادند.

مهدی کوچک‌زاده با انتقاد از آقای لاریجانی و رای‌گیری امروز گفت: "آقای رئیس میل خودشان را، استمزاج خودشان را ترجیح دادند. آیا این دیکتاتوری نیست؟"

آقای لاریجانی در دفاع از اقدام خود دلیل رای‌گیری را "تذکرهای جمعی نمایندگان" و "بحث‌برانگیز شدن" موضوع انتخاب نماینده مجلس در هیئت نظارت بر مطبوعات عنوان کرد.

حق نشر عکس ilna
Image caption هفته گذشته استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم ایران به صحنه‌ رویارویی سیاسی میان نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری و ریاست مجلس ایران تبدیل شد

او در واکنش به انتقادها از خود گفت: "کسانی دیکتاتوری می‌کنند که به رای مجلس احترام نمی‌گذارند."

هفته گذشته هم استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم ایران به صحنه‌ رویارویی سیاسی میان نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری و ریاست مجلس ایران تبدیل شد.

نمایندگان نزدیک به پایداری "رایزنی‌های رئیس مجلس برای ابقای وزیر علوم" را مورد انتقاد قرار دادند و بعد از رای مجلس به برکناری وزیر علوم از اثر نکردن "دوپینگ" آقای لاریجانی ابراز خشنودی کردند.

مطالب مرتبط