بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۳ شهریور

روزنامه های امروز تهران به مناسبت هفته دولت به شرح مشکلات دولت حسن روحانی پرداخته و بیشترشان از عملکرد تندروهای هوادار احمدی نژاد در مجلس انتقاد کرده اند.

حق نشر عکس n
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

ادامه واکنش ها به برکناری وزیر علوم دولت روحانی، گزارش هایی درباره جنجال دیروز تندروها در مجلس و مقابله شان با رییس مجلس، سقوط پهپاد جاسوسی اسراییل بر فراز نطنز، از جمله گزارش های اصلی روزنامه های امروز است که به جهت سفر وزیر خارجه به عراق به بررسی احتمال همکاری ایران با کشورهای غربی در سرکوب نیروهای داعش پرداخته اند.

ایران، عراق و داعش

ایران، روزنامه دولت در مقاله ای به بهانه سفر وزیر خارجه به عراق نوشته: رویکرد منطقه‌ای ایران برای حل بحران عراق، جلوگیری از تبدیل این مناقشه به جنگ فرقه‌ای و مذهبی و سوء تعبیر از آن به مثابه نزاع شیعی ـ سنی بوده است. نوع عملکرد بسیار خشن تروریسم بعثی و تکفیری علیه پیروان همه ادیان و مذاهب به گونه‌ای بود که حتی رقبای منطقه‌ای ایران و مخالفان دولت شیعی در عراق را به سرعت متوجه پیامدهای ناخواسته تقویت این گروه ماجراجو، غیرقابل پیش‌بینی و عجالتاً مهارناپذیر کرده است.

به نظر نویسنده مقاله: بدین ترتیب سفر آقای ظریف به بغداد به مثابه حمایت ایران از تشکیل و تقویت حکومتی مبتنی‌بر مشارکت همه اقوام و گروه‌های مذهبی در عراق است که علی‌القاعده نقطه آغازین مهار تهدید تروریسم و فرقه‌گرایی به شمار می‌آید. بر این اساس توجه به موقعیت ژئوپلیتیک ایران و بهره‌گیری از این مزیت نه‌تنها برای ایجاد ثبات سیاسی در داخل عراق، بلکه برای شکل‌بندی ائتلاف منطقه‌ای ضد تروریسم ـ که مدنظر و دغدغه سایر دولت‌ها نیز هست ـ بیش از گذشته آشکار می‌گردد.

ابوالقاسم قاسم زاده در اطلاعات نوشته: داعش یا النصره در بحران زدگی خاورمیانه زایش یافته‌اند، آن چنان که القاعده و طالبان از بستر تداوم سیاست‌های نژاد پرستانه اسراییل در استمرار بحران و فقر‌زدگی در کشورهای مسلمان خاورمیانه، متولد شدند، حقیقت این است که اگر اوباما و کامرون می‌خواهند تروریسم در خاورمیانه ریشه کن شود، ابتدا باید مانع از نژادپرستی اسراییل گردند.

به تاکید مقاله اطلاعات: درخواست همکاری از جمهوری اسلامی ایران برای خاموش‌سازی موج تروریسم که عراق و سوریه را فرا گرفته، اقدام پسندیده‌ای است، اما راه آن تغییر سیاست غرب علیه ایران است. باید این تحریم‌ها و تهدیدها یک‌باره و برای همیشه لغو شود تا بستر تعامل سازنده با قدرتمندترین کشور منطقه خاورمیانه ـ ایران ـ فراهم آید.

کدام دستاورد دولت؟

حق نشر عکس k
Image caption تیتر و عکس حمید راحل، آرمان

در هفته ای که به آن هفته دولت نام داده شده و از سال ها پیش به بررسی و تبلیغات کارهای دولت ها اختصاص دارد، کیهان در سرمقاله خود در پاسخ انتقاد رییس جمهور از صدا و سیما به دفاع از آن سازمان پرداخته و نوشته: روزنامه‌های زنجیره‌ای حامی دولت، اکنون که در هفته دولتیم و زمان تکریم کارستان‌های احتمالی است، کدام دستاورد عظیم و کدام کار مهم را خبر اول خود کردند؟ آیا آنها هم به دولت پشت کرده‌اند؟

روزنامه تندرو صبح اظهار نظر کرده: روزنامه‌هایی که توسط نزدیک‌ترین یاران دولت منتشر می‌شود که دچار محدودیت و سانسور نیستند بلکه شاید آنها هم حرفی برای گفتن ندارند؟ علت دیگر این که اگر در یک برنامه اقتصادی تلویزیونی، یک مقام مسئول مدام به مردم بگوید که همه چیز ارزان است، تورم از ۴۵ درصد به ۱۵ درصد رسیده، مشکلات اقتصادی و معیشتی کاهش یافته، برای اشتغال گام‌های مهمی برداشته شده، گذشته سیاه و تاریک بود و امروز همه چیز گل و بلبل است مخاطب شک می‌کند که آیا رسانه با او شوخی می‌کند؟

پاسخ کیهان به رییس دولت که گفته صدا و سیما با دولت همکاری نمی کند این است که:

وقتی مخاطب با این سخنان غیرصادقانه مواجه ‌شود، اعتماد او به رسانه کم می‌شود و فکر می‌کند که با یک برنامه فرمایشی و تحمیلی مواجه است. هرچه اصرار به پخش این برنامه‌ها بیشتر شود، دلزدگی مخاطب افزون‌ خواهد شد.

در ادامه واکنش ها به برکناری وزیر علوم به ابتکار گروه تندرو اقلیت مجلس و یک روز بعد از جنجال تندروها در مجلس علیه رییس مجلس، این که دولت باید تندرو های اقلیت مجلس چه کند موضوع مقالات متعددی است در روزنامه های امروز هوادار دولت .

ایران روزنامه دولت در اشاره به جنجال دیروز مجلس و حمله تندروها به علی لاریجانی رییس مجلس نوشته: شاید جریان تندرو در مجلس، سرخوش از قدرت‌نمایی در عزل فرجی دانا، میدان را مهیا دیده است تا حالا که قربانی اول را از دولت اعتدال گرفته، قربانی دوم را از جمع اعتدالیون پارلمان نشان کند. درگیری لاریجانی و جماعت تندرو، سابقه‌ای چند ساله دارد.

مقاله روزنامه دولت با اشاره به دیکتاتور خواندن علی لاریجانی توسط یکی از تندروها نوشته: بعید نیست که مخاطب توهین «دیکتاتور» این بار نه شخصیت حقیقی علی لاریجانی بلکه شخصیت حقوقی او به عنوان رئیس معتدل پارلمان باشد. به این اعتبار، تندروها تصمیم گرفته‌اند هر مدیر معتدلی را به عارضه عصبانیت دچار کنند و به جای آن که با رئیس، در زمین ادبیات اعتدالی دهان به دهان شوند، او را به زمین ادبیات افراط بکشانند تا جوانه اعتدال و میانه‌روی پا نگیرد یا اگر گرفت، شکوفه نکند یا اگر شکوفه کرد، به بار ننشیند.

علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس هم در مقاله کوتاهی در شرق نوشته : تضعیف آقای لاریجانی یک هدف کلی برای تندروهای مجلس است که به هر بهانه‌ای حمله‌ای را تدارک می‌بینند و این در ماجرای برهم‌زدن سخنرانی ایشان در قم و جلسه علنی روز گذشته و مانند اینها قابل مشاهده است.

این نماینده تهران در مقاله شرق افزوده: تجربه نشان داده که این گروه همچنان به دنبال تنش و حاشیه‌سازی خواهد بود. راهکار مواجهه با آنها این است که نمایندگان معتدل که تعداد آنها کم نیست، انسجام بیشتری داشته باشند و فرصت عرض‌اندام به این افراد را ندهند. واقعیت این است که اکثر نمایندگان، این تفکر را قبول ندارند اما به دلیل فقدان انسجام کافی میان آنها گاهی تندروها ابتکار عمل را به دست می گیرند .

دست خودمان نیست دست شماست؟

پوریا عالمی در ستون طنز شرق از قول بیژن نوباوه، یکی از نمایندگان اصولگرا نوشته: اینکه افراد خودشان را از همه صحنه‌های سیاسی دور کنند، نشدنی است.

به نظر طنزنویس: این یکی از اصولی‌ترین حرف‌های اصولگرایانه است که ما به عمرمان شنیدیم. اگر به این جمله دقت کنید می‌بینید حساب کار همه مشخص شده است. یعنی چی؟ یعنی افراد دست خودشان نیست که خودشان را از صحنه دور کنند. ما تا الان فکر می‌کردیم دست خودمان است که خودمان را از صحنه دور کنیم، نگو دست خودمان نیست و دست یکی دیگر است.

در ستون طنز شرق آمده: بعد هم ما سه‌‌شبانه‌روز است داریم فکر می‌کنیم نوباوه چی گفت؟ یعنی چی که گفت افراد خودشان را از صحنه سیاسی دور کنند، نشدنی است؟ تا آنجا که ما دیدیم اینکه افراد در صحنه سیاسی بمانند شدنی نیست. یعنی الان در صحنه خبری نیست. ممکن است شما فکر کنید پشت‌صحنه خبری هست، ولی باور کنید پشت‌صحنه هم خبری نیست.

نخبه ها چرا از کشور می روند

حق نشر عکس n
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

سعید معیدفردر مقاله ای در آرمان با اشاره به گزارش صندوق بین‌المللی پول که از خروج سالانه حدود ۱۸۰ هزار ایرانی تحصیلکرده به امید زندگی و موقعیت شغلی بهتر از کشور خبر داده نوشته مهاجرت این تعداد از افراد به معنای خروج حداقل ۵۰ میلیارد دلار ارز از کشور است و علتش هم همان قاعده کلی مهاجرت یعنی جاذبه کشور مقصد و دافعه کشور مبدا.

این جامعه شناس تاکید کرده: فضای اجتماعی و علمی حاکم بر دانشگاه‌های ایران در کنار شرایط اجتماعی موجود جامعه بر روند مهاجرت و تمایل افراد تحصیلکرده به خروج از کشور تاثیر گذار است. در حال حاضر، کمتر کسی را می‌توان یافت که به منفعل‌بودن فضای دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر اذعان نکند. در واقع، به‌رغم ادعای مسئولان بر تقویت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و حضور فعال اساتید و دانشجویان، دانشگاه‌ها همواره در زمینه تعامل و تفکر با دنیای بیرون از خود با مشکل روبه‌رو بوده‌اند.

و خلاصه مقاله آرمان این که: دانشگاه‌های ایران فاقد محیط زنده و با نشاط و البته پویا در زمینه‌های علمی هستند. به این موارد باید عملکرد ضعیف و بعضاً سیاسی وزارت علوم طی چند سال اخیر را اضافه کرد. به طور حتم، تمامی این موارد در کنار هم موجب افزایش دافعه فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی در دانشگاه‌ها و افزایش جاذبه برای مهاجرت شده و می شود.

بمب ناپالم و روغن پالم

مهدی پورمحمدی در ادامه مقالاتش درباره مضار روغن پالم، در شهروند نوشته: بمب ناپالم با چسبندگی که از روغن پالم و دیگر مواد ژلاتینی به کار رفته در آن ایجاد شده به سطح خارجی اجسام و نیز پوست بدن انسان می‌چسبد و تا اجسام و انسان را کاملاً نسوزاند و از بین نبرد جدا نمی‌شود، اما روغن پالم به خارج بدن انسان کاری ندارد. این روغن پس از بلع و هضم وارد رگ‌ها و مویرگ‌ها شده و از داخل می‌چسبد و انسان را از پا درمی‌آورد.

نویسنده کارشناس اضافه کرده: معمولاً قربانی بمب ناپالم با پای خودش برای کشته‌شدن به قربانگاه نمی‌رود و برای خریدن بمب ناپالم پولی نمی‌پردازد. کلیه هزینه‌ها را دشمن به عهده گرفته اما درخصوص روغن پالم کلیه هزینه‌های مزبور به عهده مصرف‌کننده نهایی است

به تاکید این مقاله: زمان و مکان اصابت بمب ناپالم توسط دشمن تعیین می‌شود و قربانی معمولاً نمی‌داند که کجا قرار است مورد اصابت قرار گیرد. این مکان ممکن است خانه، محل کار، فروشگاه، پارک، جنگل، جاده، شهر و یا روستا باشد. اما قربانی روغن پالم با چشم باز و به اراده خود محل اصابت که همان خوردن باشد را تعیین می‌کند. این محل ممکن است میز آشپزخانه، اتاق نشیمن، رستوران، میهمانی، . جشن تولد، عروسی و هر کجای دیگری که سفره‌ای انداخته و یا میز غذایی چیده می‌شود باشد.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: معمولاً روی جعبه‌های بمب ناپالم علامت‌های هشداردهنده مانند طرح یک جمجمه استخوانی با دو استخوان ران به صورت ضربدری و و سایر علایم ترسناک دیگر حک شده و استفاده‌کننده با توجه به همه خطرهای احتمالی و با کمال احتیاط آن را به کار می‌برد. اما روی ظروف روغن پالم نه‌تنها هیچ علامت هشداردهنده‌ای وجود ندارد، بلکه با تبلیغات آن را مفید به حال قلب و عروق معرفی می‌کند. با این همه این دو سلاح ضد بشری شباهت‌های زیادی هم با هم دارند

خنده سندرم داون

شرق در گزارش کوتاهی در صفحه آخر خود خبر داده: سوم شهریور در مرکز رضوانشهر، ۱۵۰ کیلومتری بندرانزلی دیوار شماره۴۷ افتتاح می‌شود. یک‌دیوار سفید۲۰متری که قرار است افراد دارای سندرم داون چه کودک و چه بزرگسال، هر پیغامی را در قالب نقاشی، خطاطی، داستان و هرچیز دیگری دارند هر زمان و هر لحظه‌ای که مایل بودند بر این دیوار بکشند یا نصب کنند و کلا هر آن چیزی که دلشان می‌خواهد بر روی این دیوار ثبت کنند.

حق نشر عکس l
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

گزارش اضافه کرده که: نام این دیوار را براساس ۴۷ کروموزومی‌ بودن افراد دارای سندرم داون انتخاب کرده اند و مسوول پروژه به شرق گفته حفظ و حضور این افراد به دور از هرگونه شعارزدگی برای تعدیل زندگی سخت و پرسرعت امروزی، بسیار لازم است. در سبک زندگی مدرن کمتر انسانی بلد است واقعا بخندد، واقعا صبور باشد و واقعا انسان باشد. اما ایجاد روابط نزدیک با این افراد و از حاشیه خارج‌کردن آنها و بازگرداندنشان به متن جامعه این مهم را عملی خواهد کرد.

شرق نوشته به همین دلیل مبتکر پروژه به سراغ مسوولان شهرداری رضوانشهر رفته و رضایت آنها را جلب کرده. چندروز قبل نیز بنر‌های تبلیغاتی این دیوار در شهر نصب می‌شود که با استقبال فراوان نیز روبه‌رو می‌شود. و به گفته مسوول پروژه همان روز یک فرد مبتلا به سندرم داون در زیر بنر ایستاد و با تعجب پرسید؟ چرا عکس منو زدین البته روی بنر عکس او نبود و چون تمام مبتلایان به این بیماری ظاهر بسیار نزدیک به هم دارند، این تصور برایش ایجاد شد.

آمادگی برای زلزله

سوشیانس شجاعی‌فرد در ستون طنز شهروند با اشاره به شایعاتی که درباره وقوع زلزله در تهران پخش شده بود نوشته: سال‌هاست که این زلزله قرار است بیاید و هی می‌گوییم این جمعه می‌آید، این شنبه می‌آید، آخر این ماه می‌آید، تابستان می‌آید، وسط جام‌جهانی می‌آید، ولی خبری نیست!

طنزنویس برای نشان دادن آمادگی مدیریتی کشور برای زلزله چند خبر داده که نشان می دهد هر کسی به سهم و بضاعت خودش در تلاش است که در زلزله احتمالی تهران وظیفه خودش را به نحو احسنت! انجام دهد! مثلا قرار است طرح دوفوریتی به صحن مجلس آورده شود که وقوع هرگونه زلزله در تهران و حومه تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. در صورت آمدن هرگونه زلزله با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

پایداران مجلس هم اعلام کرده اند : طرح استیضاح وزیر مسکن مطرح خواهند کرد. به دلیل این‌که در زلزله آتی تهران مطمئنا در بازسازی خانه‌ها کم‌کاری خواهد کرد و از آن‌جا که بعد از زلزله مثل قبل از زلزله اوضاع شیرتوشیر و هرکی هرکی خواهد بود، به منظور محکم‌کاری و پیشگیری، قبل از وقوع زلزله، استیضاح وزیر مسکن صورت خواهد گرفت.

روحانی هم گفته: اعلام خواهد کرد وقوع زلزله و ویران شدن پایتخت، هیچ‌گونه خللی در حرکت دولت ایجاد نخواهد کرد! ضمنا طی یک سخنرانی می‌گوید: ما تا مذاکره می‌کنیم یک عده می‌گویند زمین دارد می‌لرزد. خب به جهنم که می‌لرزد... نه مثل این‌که واقعا دارد می‌لرزد! برویم یک جای امن پیدا کنیم که نلرزد!

قالیباف هم خبر داده: پارک‌ها و مراکز کنترل بحران شهر تهران را به دو بخش زنانه، مردانه، (بچه‌گانه، سه تا هزار، دفترچه جادویی دونه‌ای هزار، لواشک پذیرایی بسته‌ای هزار) تقسیم خواهد کرد.

مطالب مرتبط