واکنش وزارت امور خارجه ایران به خبر 'سرنگونی پهپاد اسرائیلی در آسمان نطنز'

حق نشر عکس SEPAHNEWS
Image caption سایت خبری سپاه تصاویری از "پهپاد سرنگون‌شده" منتشر کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پس از اعلام خبر "سرنگونی هواپیمای تجسسی بی سرنشین (پهپاد) اسرائیلی" در آسمان نطنز، ورود این پهپاد را "تعرض به حریم هوایی‌ و نقض تمامیت ارضی"‌ ایران خوانده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این اقدام را "خصمانه" توصیف کرده است.

خانم افخم گفته است "در مقابل نقض آشکار تمامیت سرزمینی خود، اقدام دفاعی متناسب و پیگیری موضوع در سطح مراجع حقوقی و بین‌المللی را بر اساس نتایج بررسی‌های لازم و در چارچوب قواعد بین‌المللی حق خود می‌دانیم."

به طور معمول، کشورها موارد نقض حریم هوایی و تمامیت ارضی خود را طی یادداشتی به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل می رسانند.

شورای امنیت بر اساس منشور سازمان ملل متحد مسئول حفظ صلح و امنیت بین المللی است. ایران و اسرائیل هردو از اعضای سازمان ملل متحد هستند.

ساعاتی پیش از موضع گیری وزرات خارجه، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا - فضای سپاه گفته بود که ایران در واکنش به واقعه اخیر "تسلیح کرانه باختری را تسریع خواهد کرد و حق هرگونه پاسخی را برای خود قائل است." حدود یک ماه پیش و در اوج درگیری‌های غزه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته بود مناطق فلسطینی کرانه باختری رود اردن هم باید مانند غزه مسلح شوند.

به گفته آقای حاجی زاده شناسایی این هواپیمای بدون سرنشین توسط "شبکه یکپارچه پدافند کشوری که مسئولیت آن با ارتش است" انجام شده و بعد از رهگیری توسط رادارهای منطقه، "با موشک زمین به هوای پدافند نیروی هوا -فضای سپاه" سرنگون شده است.

روز یکشنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد که یک "هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز اسرائیلی" را که قصد نفوذ به "حریم منطقه‌ هسته‌ای نطنز" را داشته، سرنگون کرده است.

کارخانه غنی‌سازی اورانیوم نطنز، از جمله تاسیسات اتمی ایران است که در استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده است.