سپاه: مبدا پرواز پهپاد اسرائیلی یکی از کشورهای منطقه بوده است

حق نشر عکس SEPAHNEWS
Image caption سایت خبری سپاه تصاویری از "پهپاد سرنگون‌شده" منتشر کرده است

یک روز بعد از اعلام خبر سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) جاسوسی اسرائیل توسط سپاه پاسداران، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت که برد عملیاتی این هواپیما نشان می‌دهد که مبدا پرواز آن اسرائیل نبوده بلکه "یکی از کشورهای منطقه بوده است."

سرتیپ حاجی‌زاده امروز دوشنبه سوم شهریور در یک نشست خبری گفت درباره مبدا پرواز "سرنخ‌هایی به دست آورده‌ایم که در حال بررسی آن هستیم."

به گفته آقای حاجی زاده شناسایی این هواپیمای بدون سرنشین توسط "شبکه یکپارچه پدافند کشوری که مسئولیت آن با ارتش است" انجام شده و بعد از رهگیری توسط رادارهای منطقه، "با موشک زمین به هوای پدافند نیروی هوا فضای سپاه" سرنگون شده است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفته در واکنش به این اقدام "تسلیح کرانه باختری را تسریع خواهیم کرد و حق هرگونه پاسخی را برای خود قائل هستیم."

حدود یک ماه پیش و در اوج درگیری‌های غزه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران گفته بود مناطق فلسطینی کرانه باختری رود اردن هم باید مانند غزه مسلح شوند و "کسانی که علاقه‌مند به سرنوشت فلسطین هستند در این زمینه فعالیت کنند".

روز یکشنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) سپاه در اطلاعیه ای اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز اسرائیلی را که قصد نفوذ به "حریم منطقه‌ هسته‌ای نطنز" را داشته، سرنگون کرده است.

تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز از جمله تاسیسات هسته‌ای ایران است که در استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده است.

'پهپاد هرمس'

حق نشر عکس a
Image caption پهپادهای هرمس ساخت شرکت 'البیت سیستمز' است که دفتر مرکزی آن در اسرائیل واقع شده

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفته است که پهپاد سرنگون‌شده ساخت اسرائیل و از نوع 'هرمس' بوده که "قادر است تا شعاع ۸۰۰ کیلومتری عملیات انجام دهد".

به گفته آقای حاجی‌زاده این پهپاد به دو دوربین جلونگر و پهلونگر مجهز است و "به دلیل اینکه با هدف جاسوسی طراحی شده، امواج رادار را جذب می‌کند و قابل رهگیری نمی‌باشد."

او گفت "با توجه به سوخت زیاد این پهپاد و اصابت موشک به آن این پهپاد آتش گرفته و منهدم شده است و قطعاتی نیز از این پهپاد به‌صورت سالم به دست آمده که در حال تجزیه و تحلیل آن هستیم."

سایت خبررسانی سپاه پاسداران تصاویری از لاشه "پهپاد سرنگون‌شده" را منتشر کرده و شبکه العالم، شبکه عربی‌زبان تلویزیون ایران هم ویدئوی کوتاهی از آن پخش کرده است.

پهپادهای هرمس نوعی از هواپیماهای بدون سرنشین است که در چند مدل با مشخصات فنی متفاوت و با هدف انجام عملیات شناسایی و جاسوسی طراحی شده است.

سازنده این پهپادها شرکت 'البیت سیستمز' (Elbit Systems)، یک شرکت ساخت تجهیزات نظامی و تجسسی الکترونیک است که دفتر مرکزی آن در شهر حیفا در اسرائیل واقع است.

کشورهای آذربایجان، برزیل، گرجستان و بریتانیا از جمله مشتریان تجهیزات ساخت این شرکت هستند.