وزیر کشور ایران: نیروهای کرد عراق را علیه داعش ساماندهی کردیم

رحمانی فضلی حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای رحمانی فضلی گفت که در ابتدای حمله نیروهای داعش "تنها ایران و حزب الله لبنان از دولت عراق حمایت کردند"

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران از کمک کشورش به نیروهای نظامی کردستان عراق در نبرد علیه شبه نظامیان گروه "دولت اسلامی" (داعش سابق) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رحمانی فضلی امروز دوشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) گفت: "اخیرا که داعش به کردستان عراق حمله کرد مسئولان کردستان درخواست کمک از ایران داشتند و جمهوری اسلامی علاوه بر ارائه مشاوره، نیروهای آنان را ساماندهی کرد."

پیشتر برخی منابع منطقه ای مدعی شده بودند که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، برای کمک به مسئولان عراقی در مقابله با شبه نظامیان مهاجم به آن کشور سفر کرده است. این ادعا، هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

وزیر کشور ایران در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید کرد که "راهبردهای مهم جمهوری اسلامی در کمک به ملت مسلمان عراق"، منجر به "آزادی برخی استان های اشغال شده توسط تروریست‌ها و عقب نشینی آنها" شده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: "تصمیم گیری‌های کلان با رهبری است، اما تصمیم گیری‌های عملیاتی با شورای [عالی] امنیت ملی است که رئیس جمهور ریاست آن را برعهده دارد."

آقای رحمانی فضلی با ذکر اینکه در ابتدای حمله نیروهای داعش به عراق تنها ایران و حزب الله لبنان از دولت عراق حمایت می کردند، گفت: "ما در این مساله حضور به موقعی داشتیم و روزهایی بود که نگران سقوط شهرهای زیارتی و عتبات عالیات بودیم چون ۶ لشکر تسلیم شده و اختلافات سیاسی در عراق و فشارهای بین المللی نیز زیاد بود."

این مقام امنیتی ایران اظهار داشت: "یک روز خبر آوردند که امکان سقوط شهرهای کربلا و نجف وجود دارد. رئیس جمهور در آن جلسه گفت این شهرها خط قرمز ماست و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد هیچ محدودیتی در عملیات وجود نخواهد داشت."

حسن روحانی دو ماه پیش، از آمادگی ایران برای حفاظت از شهرهای مذهبی عراق در برابر تهاجم نیروهای شورشی خبر داده بود.

آقای روحانی با نام بردن از کربلا، نجف، کاظمین و سامرا گفته بود: "ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد."