ظریف و اشتون هفته آینده در بروکسل با هم دیدار می‌کنند

حق نشر عکس AP
Image caption تازه ترین دور مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی اوایل تابستان در وین پایتخت اتریش برگزار شده بود

سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست مذاکرات گروه ۱+۵ اعلام کرده است که خانم اشتون و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، دوشنبه آینده دهم شهریور (اول سپتامبر) در بروکسل پایتخت بلژیک که مقر اتحادیه اروپا است، با هم دیدار و گفت‌و‌گو می‌کند.

موضوع این گفتگو هماهنگی دو طرف برای دور هفتم مذاکرات جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ است. این دور از مذاکرات قرار است شهریور ماه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود.

آقای ظریف پیشتر گفته بود که قبل از آغاز این مذاکرات، در دیدار با خانم اشتون، محور گفت‌و‌گوها را مرور خواهد کرد.

ایران و گروه ۱+۵ مهلت شش ماهه توافق مقدماتی ژنو را با هدف دستیابی به یک توافق جامع و حل فصل نهایی پرونده اتمی ایران از جمله رفع تحریم‌ها علیه این کشور، تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) تمدید کرده‌اند.

این تصمیم در جریان مذاکرات وین در اوایل تابستان امسال گرفته شد. از آن زمان تاکنون، یک دور مذاکره دوجانبه میان معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا در ژنو، سوئیس، برگزار شده است.

آقای ظریف به تازگی گفته است که چارچوب توافق اتمی آماده است اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران گفته که "پر کردن فاصله‌ها که در برخی موارد بسیار گسترده‌اند، سخت است."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم اخیرا گفته شانس توافق با ایران کمی کمتر از ۵۰ درصد است.

مطالب مرتبط