بارزانی: ایران برای پیشمرگ‌های کرد سلاح فرستاد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ظریف گفت ایران در عراق نیروی نظامی ندارد

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفته است که ایران به پیشمرگ‌های کرد در نبرد با شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) کمک تسلیحاتی کرده است.

به گزارش رویترز آقای بارزانی در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اربیل گفت: "ما درخواست کمک کردیم و ایران جزو اولین کشورهایی بود که برای ما سلاح فرستاد."

سایت خبری رووداو، نزدیک به حزب دموکرات کردستان هم از آقای بارزانی نقل کرده است که "تحویل تسلیحات ایران توان نظامی نیروهای کرد را افزایش داده است."

آقای ظریف در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی درباره دامنه همکاری ایران با نیروهای کرد تایید کرد که ایران هم با دولت عراق و هم با دولت اقلیم کردستان "در حوزه‌های مختلف همکاری نظامی" داشته است.

او گفت: "خوشحالیم که به تعهداتمان عمل کردیم درحالی که غربی‌ها به تعهداتی که داده بودند عمل نکردند."

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگر نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی درباره حضور نیروهای مسلح کرد ایرانی در منطقه گفت: "ما یک نیروی مسلح داریم و آن هم نیرویی است که تحت امر جمهوری اسلامی است. اگر گروه دیگری باشد تروریستی است که ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم."

آقای ظریف بار دیگر تاکید کرد که ایران در عراق نیروی نظامی ندارد، ولی آماده کمک به عراق و کردستان است.

محمدجواد ظریف از روز یکشنبه، دوم شهریور (۲۴ اوت) سفر خود به عراق را آغاز کرد و بعد از دیدار با مقام‌های سیاسی و چهره‌های مذهبی در بغداد و نجف راهی کردستان عراق شد.

آقای ظریف بعد از دیدار با رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد که ایران از تمامیت ارضی عراق و "از هر توافقی بین کردستان عراق و دولت بغداد" حمایت می‌کند.

در حالی که تنش‌های سیاسی و فرقه‌ای در بغداد مانع از تشکیل دولت توسط حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید شده، در شمال عراق نیروهای داعش همچنان در حال نبرد با پیشمرگ‌های کرد و نیروهای عراقی هستند.

وزیر کشور ایران پیشتر از کمک به نیروهای نظامی کردستان عراق در نبرد علیه داعش خبر داده بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه ۳ شهریور گفت: "اخیرا که داعش به کردستان عراق حمله کرد، مسئولان کردستان درخواست کمک از ایران داشتند و جمهوری اسلامی علاوه بر ارائه مشاوره، نیروهای آنان را ساماندهی کرد."