دولت ایران به دو شرکت تلفن همراه مجوز ارائه 'خدمات نسل سوم و چهارم' داد

ایرانسل و همراه اول حق نشر عکس a
Image caption وزیر ارتباطات گفته شرکت های همراه اول و ایرانسل هم مثل شرکت رایتل، خدمات تماس تصویری و ارسال عکس ارائه نخواهند کرد

وزارت ارتباطات ایران به دو شرکت همراه اول و ایرانسل مجوز خدمات تلفن همراه نسل سوم و چهارم داد.

پیش از این تنها رایتل، اپراتور سوم تلفن همراه در ایران، اجازه داشت خدمات نسل سوم به مشتریان ارائه کند.

مزیت اصلی نسل سوم شبکه‌های تلفن همراه نسبت به نسل‌های قدیمی‌تر، سرعت بالاتر اینترنت و امکان تماس تصویری از طریق خود شبکه است.

سرعت اینترنت در شبکه‌های نسل سوم می‌تواند تا ده‌ها مگابیت بر ثانیه و در شبکه‌های نسل چهارم به بیشتر از صد مگابیت بر ثانیه برسد.

این مجوز در حالی صادر می‌شود که دیروز آیت الله ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع تقلید شیعه، ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه را "خلاف شرع و موازین اخلاقی و انسانی" خوانده بود.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در واکنش به فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی گفته همراه اول و ایرانسل هم مثل شرکت رایتل، خدمات تماس تصویری و ارسال عکس ارائه نخواهند کرد.

آقای واعظی از تهیه آیین‌نامه‌ای درباره تماس تصویری خبر داده و گفته تا وقتی این "پیوست فرهنگی" تصویب نشود، اپراتورهای موبایل این سرویس را مسدود نگه می‌دارند.

دو سال پیش چند نفر از مراجع تقلید از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله جعفر سبحانی گفته بودند امکان تماس تصویری از روی موبایل "منشاء فساد" است و می‌تواند باعث "از هم گسستن اساس خانواده‌ها" شود.

اولین شبکه نسل سوم تلفن همراه سال ۲۰۰۱ در ژاپن راه افتاد و نخستین شبکه نسل چهارم هم هفت سال پیش در کره جنوبی کار خود را آغاز کرد.

با وجود امکان ارائه اینترنت با سرعت‌های بالاتر روی شبکه‌های نسل سوم، شرکت رایتل تا کنون اینترنت را با سرعت حداکثر ۱۰۲۴ کیلوبیت (یک مگابیت) بر ثانیه در اختیار مشتریانش گذاشته است.

در اینترنت موبایل هم مثل اینترنت خانگی ایران، اگر کسی بخواهد سرعتی بیش از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه داشته باشد، باید از یک ارگان دولتی، شرکت ثبت‌شده یا دانشگاه معرفی‌نامه بگیرد.

با وجود این‌ها بسیاری از کاربران می‌گویند سرعت اینترنتشان عملاً پایین‌تر از سرعت اسمی است.