پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سخنرانی رهبر ایران در هفته دولت: حمایت یا هشدار؟

سخنرانی "هفته دولت" آیت الله خامنه ای در پایان نخستین سال مسئولیت حسن روحانی، همچون همه سخنرانی های وی به مناسبت هفته های دولت، ترکیبی از تذکر و تمجید بود. مروری بر سخنرانی های مشابه آقای خامنه ای در پایان نخستین سال ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد، نشان دهنده الگویی یکسان است: میزان حمایت رهبر از دولت ها در نخستین سال مسئولیت آنها، معمولا از سال های بعدی بیشتر بوده است.

در سخنرانی پنجم شهریور ۱۳۹۳ رهبر جمهوری اسلامی نیز، اگرچه دولت خواسته شد فاصله خود را با جریان "فتنه" حفظ کند و از انتقاد به دولت سابق بپرهیزد، اما آقای روحانی در زمینه هایی نیز مورد حمایت قرار گرفت. "غیرمنصفانه" توصیف کردن برخی از انتقادهایی که از رئیس جمهور و همکارانش صورت می گیرد و تقدیر ازعملکرد دولت در زمینه های اقتصادی و سیاست خارجی، موارد مشخص حمایت رهبر بودند.

در نهایت، شاید مهمتر از نکاتی که در متن اظهارات آیت الله خامنه ای به مناسبت هفته دولت وجود دارد، نکاتی است که در این متن "وجود ندارد": مثلا، انتقاد نکردن رهبر جمهوری اسلامی از عملکرد فرهنگی دولت یازدهم. به نظر می رسد که آیت الله خامنه ای، منتقد عملکرد فرهنگی دولت است. اما حتی اگر فرض کنیم آقای خامنه ای امروز در زمینه مسائل فرهنگی تذکراتی داده که در متن خبر منتشر شده توسط دفتر او نیامده، منتشر نشدن چنین تذکراتی، به خودی خود اهمیت دارد.

تحلیل حسین باستانی در مورد سخنرانی امروز آیت الله خامنه ای به مناسبت هفته دولت را ببینید.

ویندوز میدیا پلیر نسخه ۹

فلش پلیر نسخه ۹.۰.۱۱۵.۰ برای پخش ویدیوی فرمت h.۲۶۴

اگر مشکلی با تماشای ویدیوها داشتید با ایمیل persian@bbc.co.uk با ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه تماس با ما پیام خود را ارسال کنید.