معاون وزیر خارجه ایران دیدارش با وزیر خارجه عربستان را 'سازنده' توصیف کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption معاون وزارت خارجه ایران، بلندپایه ترین مقام ایرانی است که طی یک سال گذشته از عربستان سعودی دیدار می کند

حسین امیرعبدالهیان، معاون امور عربی– آفریقایی وزارت خارجه ایران دیدارش با سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی را "سازنده" توصیف کرده است.

همزمان حمیدرضا دهقانی، سفیر ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی، دیدار آقای امیرعبدالهیان، با وزیر امور خارجه عربستان سعودی را "بسیار خوب و مثمرثمر" خوانده است.

آقای امیرعبدالهیان که از دو روز پیش برای دیدار با مقام‌های سعودی در عربستان به سر می‌برد، بلندپایه‌ترین مقام ایرانی است که طی یک سال گذشته و از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از عربستان دیدار می‌کند.

هرچند طی یک سال گذشته روابط ایران با کشورهای عربی خلیج فارس رو به بهبود گذاشته، این وضع تاکنون شامل عربستان سعودی نبوده است.

نماینده ایران در سازمان همکاری اسلامی که مقر آن در جده عربستان است درباره دیدار اخیر آقای امیرعبدالهیان و سعود الفیصل گفته موضوع مذاکرات "روابط دوجانبه" و "چگونگی رویارویی با تندروی‌ها و اقدامات تروریستی" بوده است.

حق نشر عکس s
Image caption ایران و عربستان در طول‌ سال‌های گذشته سیاست متفاوت و گاه متضادی در عراق، سوریه، ‌یمن، لبنان و بحرین داشته‌ اند

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در گزارشی که از سفر معاون وزیر خارجه به عربستان منتشر کرده گفته طرفین در این دیدار گشایش صفحه جدیدی در روند مناسبات سیاسی دو کشور و دیدار وزرای خارجه دو کشور در ریاض و تهران را ضروری دانستند.

پیش از این وزیر خارجه عربستان گفته بود که از محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران برای سفر دعوت کرده اما به فاصله کوتاهی بعد از آن، آقای ظریف اعلام کرد که این یک دعوت دوجانبه نبوده و برای شرکت در یک نشست منطقه ای از او دعوت شده است. وزیر خارجه ایران گفته بود که به دلیل همزمانی با مذاکرات اتمی در این نشست شرکت نمی‌کند.

ایران و عربستان در طول‌ سال‌های گذشته سیاست متفاوت و گاه متضادی در عراق، سوریه، ‌یمن، لبنان و بحرین داشته‌ و اتهاماتی را متوجه یکدیگر کرده‌اند.