مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنج‌شنبه ۶ شهریور

حق نشر عکس Kayhan

روزنامه‌های امروز صبح تهران به فراخور گرایش‌های سیاسی خود هر یک عبارتی از اظهارات دیروز رهبر ایران خطاب به دولت روحانی را تیتر کرده‌اند، اما فقط روزنامه‌های تندرو هستند که توانسته‌اند به نفع خود حرف‌های رهبری را بررسی کنند.

روغن ریخته فتنه

روزنامه کیهان در سرمقاله خود به آن بخش از اظهارات دیروز رهبر ایران پرداخته که به تعبیر او فتنه را خط قرمز نظام جمهوری اسلامی خوانده بود. از همین رو محمد صرفی در ابتدای مقاله خود به ناآرامی‌های سال ۱۳۸۸ پرداخته و مدعی شده که اصحاب آن جریان، سرمایه تاریخی، سیاسی و اجتماعی خود را از دست داده‌اند اما به جای آن که در گوشه‌ای نشسته و به تعبیر این روزنامه تندرو، ماست خود را بخورند و کشک خود را بسابند، روغن ریخته را نذر دولت یازدهم کرده و سهم می‌خواهند.

به نوشته این مقاله دولت یازدهم مانند دولت‌های پیش از خود چیزی جدای از جمهوری اسلامی نیست و خلاصه آن که نظرات جماعتی مجازی که تنها هنرشان مبارزه با ابزار "لایک" و بزرگ‌ترین نگرانی‌شان پهنای باند است، نباید دولت را دچار خطای محاسباتی کند.

بی‌دغدغه‌ها مسئول رفع دغدغه!

حق نشر عکس Arman

فرشاد اعظمی در روزنامه آرمان نوشته است؛ اگرچه پایداری‌ها توانستند حرف خود را با برکناری رضا فرجی‌دانا به خاطر افشای پرونده تخلف سه هزار بورسیه غیرقانونی به کرسی بنشانند ولی سرپرستی محمدعلی نجفی در وزارت علوم و همچنین تاکید بر پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی خیلی زود بساط بزم اقلیت تندروی مجلس را برچید.

به نوشته این مقاله تندروهای مجلس که حالا تجربه خوبی از بدعت‌گذاری در روند انتخاب نامزدهای عضویت هیات نظارت بر مطبوعات پیدا کرده‌اند، حالا در کمیسیون فرهنگی به مدد کثرت رای به حضور ۵ عضو جبهه پایداری دادند که همگی امضاء کننده طرح استیضاح وزیر علوم بوده و اعتقاد داشتند که بورسیه‌های غیرقانونی کذب محض است.

پایداری برای استیضاح جنتی

آمنه شیرافکن در روزنامه شرق نوشته است؛ دانا رفت و حالا همان‌طور که خیلی از پیش‌بینی‌ها نشان می‌داد، کلیک جبهه پایداری روی نام علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت تدبیر و امید متمرکز شده است.

حق نشر عکس Shargh

این گزارش حاکیست که موضوع تک‌خوانی و جمع‌خوانی زنان در کنسرت‌ها و ضرورت سانسور برخی فیلم‌ها از محورهای مورد نظر کمیسیون فرهنگی مجلس است و حالا آقای وزیر باید این مسئله را بررسی کرده و جوانب امر را به آن کمیسیون اطلاع دهد.

کمیسیونی که حالا با اکثریت نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، برنامه‌های تازه‌ای برای دولت در دستور کار قرار داده است. نخستین اقدام آن هم عدم معرفی نمایندگان میانه‌رو مجلس برای معرفی در هیات نظارت بر مطبوعات بوده و حالا سوال‌های مکرر از وزیر فرهنگ و ارشاد؛ وزیری که از ابتدا امیدواری‌هایی در میان جامعه فرهنگ و هنر به وجود آورده است.

دولت بدون سازمان مدیریت هم موفق بوده است

روزنامه اقتصادی تعادل با سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی گفت‌وگویی انجام داده و آن را در سرمقاله شماره امروز خود منتشر کرده است.

به نوشته این مقاله دولت وعده کرده بود که در ۱۰۰ روز اول کاری خود، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را احیاء کند اما بعد از گذشت یک سال این اتفاق رخ نداده است. در همین حال به نظر آقای لیلاز دست کم در یک سال اخیر، دولت بدون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نتیجه بهتری گرفته است.

حق نشر عکس Taadol

این مقاله حاکیست که بررسی ۱۰ برنامه توسعه اقتصادی تنظیم شده توسط سازمان مدیریت نشان می‌دهد که تنها برنامه پنجم قبل از انقلاب و برنامه سوم پس از انقلاب در بسیاری از بخش‌ها به اهداف پیش‌بینی شده خود دست یافتند.

از همین رو سرمقاله تعادل نتیجه گرفته که وقتی ۸۰ درصد از برنامه‌های تنظیم شده توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی محقق نشده، پس عقل و منطق حکم می‌کند که برای احیای مجدد آن با ساختار قبلی اقدامی صورت نگیرد.

هنر 'باید' ندارد

حافظ روحانی در روزنامه اعتماد با جواد مجابی، ادیب، شاعر و طنزپرداز گفت‌وگویی انجام داده است و بهانه آن هم انتشار کتاب سرآمدان هنر نو اوست. این کتاب مجموعه جدید مقالات آقای مجابی است که در حوزه هنرهای تجسمی نوشته شده است.

حق نشر عکس Etemaad

به گفته آقای مجابی گرایش امروز هنر ایران به سمت زبان جهانی هنر است و این که دیگر نمی‌توانیم به عنوان یک جزیره مستقل از جهان عمل کنیم. به اعتقاد او یک نوع نوآوری ایرانی متکی بر دانش و آگاهی جهانی، از سوی کمیت زیادی از هنرمندان در حال شکل‌گرفتن است، اما هنوز کیفیت درجه یکی از خود بروز نداده‌اند.

کتاب جدید، بیشتر شامل مقالات دهه ۱۳۸۰ آقای مجابی است و در جایی از این مصاحبه او می‌گوید که بعضی از مقالاتش هم از سوی وزارت ارشاد اجازه انتشار نگرفتند.

به نظر آقای مجابی، آفرینش در خلوت انسان و در استودیوی هنرمند رخ می‌دهد و شرایط بیرونی آنچنان در آفرینش هنری هنرمند موثر نیست، در عین حال او گفته که اگر شرایط بیرونی برای عرضه هنری آماده نباشد، کار هنری دیده یا درک نمی‌شود.

قفل کلاس‌های موسیقی گشوده می‌شود؟

روزنامه ایران در گزارش ویژه‌ای به تعطیلی کلاس‌های موسیقی فرهنگسراهای شهرداری پرداخته است.

زهره رجب‌نیا که این گزارش را تهیه کرده معتقد است، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران همچنان بر تعطیلی این کلاس‌ها اصرار دارد.

حق نشر عکس Iran Daily

به نوشته این گزارش اواخر خرداد ماه امسال بود که تعطیلی فعالیت‌های آموزش موسیقی در فرهنگسراهای تهران به بهانه بازنگری در سطح کیفی این کلاس‌ها منتشر شد. خبری که موجب شد تا با انتقادها به عملکرد سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، گروه‌های مختلف هنری به عواقب چنین تصمیم‌گیری‌هایی هشدار دهند.

به نوشته این گزارش اگر چه برگزاری کلاس‌های موسیقی در فرهنگسراها طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه بی‌حاشیه نبوده است تا جایی که این حاشیه‌ها به تفکیک جنسیتی کلاس‌های موسیقی منجر شد، اما تعطیلی و ثبت‌نام نکردن از هنرجویان اتفاق جدیدی است که به گفته مدیران فرهنگسراهای پایتخت؛ امر بی‌سابقه‌ای است.

مطالب مرتبط