گروه بین المللی بحران: ایران و گروه ۱+۵ دغدغه‌های همدیگر را درک کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption با روی کار آمدن حسن روحانی و محمدجواد ظریف مذاکرات اتمی ایران در کانون توجه‌ها قرار گرفته است

گروه بین‌المللی بحران در تازه‌ترین گزارش خود درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ می‌گوید که دو طرف از سوابق گذشته درس نگرفته‌اند و "به غلط تصور می‌کنند که استیصال و نیاز شدید به رسیدن به توافق [از سوی دو طرف]، کف خواسته‌های طرف مقابل را پایین می‌آورد و وادارش می‌کند که محدودیت‌های [ناشی از] سیاست داخلی خود را نادیده بگیرد."

این گزارش هشدار می‌دهد که نتیجه چنین تصوری می‌تواند بازی دیپلماتیک خطرناکی باشد که نتیجه‌ای جز شکست ندارد.

توصیه گروه بین‌المللی بحران این است که ایران و کشورهای ۱+۵ برای درک دغدغه‌های سیاسی طرف مقابل، که به اختلاف نظر در مسائل فنی منجر می‌شود، تلاش کنند.

گروه بین‌المللی بحران، یک سازمان غیردولتی تحقیقاتی متشکل از سیاست‌مداران برجسته عمدتا غربی است.

خواسته‌های دو طرف

گزارش اخیر گروه بین‌المللی بحران خواسته‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای را شامل ادامه برنامه غنی‌سازی در سطحی قابل توجه، تحقیقات علمی در این زمینه و لغو قابل ملاحظه تحریم‌ها می‌داند.

در مقابل کشورهای ۱+۵ نیز می‌خواهند سد محکمی بین برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران و توانایی‌های بالقوه نظامی کشیده شود، نظارتی دقیق بر برنامه هسته‌ای ایران انجام گیرد و اعتماد بین دو طرف تقویت شود.

گروه بین‌المللی بحران به ایران توصیه می‌کند که برنامه غنی‌سازی صنعتی را به تعویق بیندازد و محدودیت‌های بیشتری را بر شمار سانتریفوژهایش بپذیرد.

در مقابل کشورهای ۱+۵ نیز باید توسعه کیفی توان غنی‌سازی ایران را بپذیرند.

نیروگاه اتمی بوشهر نیز یکی از مواردی است که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

گروه بین‌المللی بحران می‌گوید ایران باید متعهد شود که تنها از سوخت تامین شده از طرف روسیه برای این نیروگاه استفاده کند و در عین حال روسیه نیز تضمین‌های قویتری درباره تامین سوخت و همکاری هسته‌ای به ایران بدهد.

در پایان این گزارش، گروه بین‌المللی بحران پیشنهاد می‌کند که بر یک برنامه عمل مرحله‌ای توافق شود که مطابق آن تا سال ۲۰۳۱ و در سه مرحله مختلف همه دغدغه‌های دو طرف برطرف شود.

مطالب مرتبط