چهارصد هزار صندلی خالی و نگرانی دانشگاه آزاد

حق نشر عکس a
Image caption بخش زیادی از صندلی های دانشگاه آزاد در دوره های کاردانی و کارشناسی خالی می ماند

حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد با انتقاد از افزایش مراکز آموزش عالی در دولت محمود احمدی نژاد، گفت این دانشگاه‌ها باعث شده‌اند که ظرفیت‌های دانشگاه آزاد خالی بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا، آقای میرزاده گفته که "اشتباهات و سوء مدیریت‌ها در دولت قبل باعث شد که تعداد مراکز آموزش عالی افزایش پیدا کند که این موضوع مغایر اصل ۴۴ قانون اساسی به شمار می‌رود."

به گفته آقای میرزاده، هم اکنون این واحدها با استفاده از بودجه دولت، زیربناها و فضای آموزشی ایجاد کرده‌اند ولی از دانشجویان شهریه می‌گیرند، که به این ترتیب ظرفیت‌های دانشگاه آزاد که بدون تحمیل هزینه به بیت المال ایجاد شده، خالی مانده است.

اشاره رئیس دانشگاه آزاد به توسعه دانشگاه پیام نور در دولت آقای احمدی نژاد است که در رقابت با دانشگاه آزاد، تعداد دانشجویانش در فاصله کوتاهی سه برابر شد.

در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد اختلاف بر سر دانشگاه آزاد بالا گرفت و تیم آقای احمدی نژاد توانست مدیریت دانشگاه آزاد را در اختیار بگیرد، اما بعد از پایان دوره ریاست جمهوری او دوباره تیم اکبر هاشمی رفسنجانی، رقیب انتخاباتی‌اش در سال ۸۴، توانست مدیریت این دانشگاه را در اختیار بگیرد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد دانشگاه‌های غیرانتفاعی‌ از سال ۸۴ تا سال ۹۱، از ۵۰ به ۳۵۴ دانشگاه و تعداد مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی از ۹۰ واحد به ۷۴۰ واحد رسیده است.

آمار نشان می‌دهد که در سال جاری بیش از یک میلیون نفر در کنکور سراسری پذیرش دانشجو شرکت کرده بودند. این در حالی است که ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی حدود ۶۹۰ هزار نفر است که تنها ۱۰۵ هزار نفر آنها در دوره‌های روزانه و بدون پرداخت شهریه درس می‌خوانند و بقیه آنها به نوعی شهریه پرداخت می‌کنند.

بیش از نیمی از این ظرفیت (حدود ۳۶۰ هزار نفر) به دانشگاه پیام نور اختصاص دارد و ظرفیت دانشگاههای غیر انتفاعی نیز حدود ۱۶۰ هزار نفر است. تعدادی هم در دوره های شبانه دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند.

دانشگاه آزاد می‌گوید ظرفیتش برای جذب دانشجو نزدیک به یک میلیون نفر است که حدود ۱۵۸ هزار نفر آن مربوط به تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) است.

در سال گذشته تحصیلی بیش از ۴۰۰ هزار صندلی دانشگاهی در ایران خالی مانده بود و پیش بینی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری این است که در سال تحصیلی آینده نیز دستکم همین تعداد صندلی خالی در دانشگاهها وجود خواهد داشت.

به گفته کارشناسان بخش عمده‌ای از این صندلی‌های خالی مربوط به دانشگاه آزاد خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد گفته که "طبق قانون باید زمینه گسترش فعالیت‌ مراکز خصوصی فراهم شود، اما جای سوال است که با وجود دانشگاه آزاد و زیرساخت‌های به وجود آمده توسط آن، چرا این مراکز افزایش پیدا کردند که اکنون دولت قادر به تامین بودجه آنها نیست. "

دانشگاه آزاد هم برای حل مشکل صندلی‌های خالی، بدون کنکور دانشجو جذب می‌کند و علاوه بر این سعی دارد تا تعدادی از واحدهای دانشگاهی را در هم ادغام کند و به این ترتیب هزینه های خود را کاهش دهد.

مطالب مرتبط