عبدالرئوف ریگی رهبر گروه جیش النصر در پاکستان 'کشته شد'

حق نشر عکس FARS

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، به نقل از منابع محلی گزارش داده که عبدالرئوف ریگی، رهبر گروه جیش النصر در اختلافی داخلی با دیگر گروه شبه نظامی بلوچ (جیش العدل) در خاک پاکستان کشته شده است.

منابع خبری فارسی و عربی بر سر جزییات این خبر گزارش های ضد و نقیضی منتشر کرده اند.

خبرگزاری های داخلی ایران از جمله ایرنا و فارس و شبکه العالم، قتل عبدالرئوف ریگی، رهبر گروه جیش النصر، و خواهرزاده اش ابوبکر ریگی را در شهر البندین در ایالت بلوچستان پاکستان و ناشی از یک تسویه حساب داخلی با گروه رقیب (جیش العدل) دانسته اند.

اما منابع خبری عربی به نقل از منابعی در جیش النصر می گویند رهبر این گروه به دست نیروهای ایران و در شهر کویته پاکستان "ترور" شده است.

فاصله کویته و البندین در ایالت بلوچستان حدود ۳۴۰ کیلومتر است.

عبدالرئوف ریگی سه ماه قبل با جدا شدن از گروه جیش العدل، فعالیت مسلحانه خود را در مخالفت با حکومت ایران و در قالب گروه جیش النصر از سر گرفت.

گروه جیش العدل متشکل از شبه نظامیان سنی بلوچ، چند ماه پس از آن به وجود آمد که جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۰ عبدالمالک ریگی (برادر عبدالرئوف) را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" از طریق فعالیت مسلحانه دستگیر و اعدام کرد.

عبدالرئوف ریگی بنا به گزارش ها پس از آن از گروه جیش العدل جدا شد که در میان شبه نظامیان این گروه بر سر اعدام یک گروگان ایرانی اختلافاتی به وجود آمد.

جیش العدل در بهمن ۱۳۹۲ با حمله به یک پاسگاه ایران در مرز پاکستان، پنج مرزبان ایرانی را ربود. این گروه سپس یکی از گروگان ها به نام جمشید دانایی فر را اعدام کرد و چهار سرباز وظیفه دیگر را بعد از وساطت مقام های محلی آزاد کرد.

بنا به مصاحبه های ویدیویی که از عبدالرئوف ریگی در شبکه های اجتماعی موجود است او با اعدام گروهبان ایرانی مخالف بوده و به همین سبب با تاسیس جیش النصر راه خود را از گروه جیش العدل جدا می کند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک "منبع مطلع" گزارش داده که اختلاف بین سران جیش العدل بر سر در اختیار گرفتن منابع مالی این گروه است که از "قاچاق مواد مخدر" به دست می آید.

گروه های سنی بلوچ از جمله جیش العدل، جیش النصر و جندالله که اغلب در مناطق مرزی ایران و پاکستان ساکن هستند در سال های اخیر هدف خود از انتخاب مشی مسلحانه علیه حکومت ایران را پیگیری حقوق اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان ایران دانسته اند.