آمریکا شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را در ایران تحریم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption اوباما از سویی می‌خواهد فضای مذاکره با ایران را حفظ کند و از سوی دیگر با فشار داخلی برای سختگیری علیه ایران روبرو است

دولت آمریکا شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را مشمول تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران معرفی کرده است.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای گفته است که این تحریم‌ها برای حفظ فشار بر حکومت ایران اعمال می‌شوند و شرکت‌ها و افرادی که تحت آن قرار می‌گیرند در کمک به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و یاری دادن ایران در دور زدن تحریم‌ها نقش داشته‌اند.

چند موسسه مالی و بانک ایرانی، چند شرکت هواپیمایی، موسسه‌های مالی و بانکی و چند شرکت خارجی و ایرانی در فهرست تازه تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران قرار گرفته‌اند.

در همین حال، یک مقام آمریکایی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که ایران پیش از اعلام این فهرست تازه در جریان آن قرار گرفته بوده است.

کاخ سفید می‌گوید دولت آمریکا همزمان با اعمال تحریم‌هایی که پیش از این وضع شده‌اند، متعهد است که برای رسیدن به یک راه حل بلندمدت و جامع به همراه دیگر شرکایش در گروه ۱+۵ تلاش کند.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال گذشته گشایش محسوسی در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ پدید آمد و دو طرف سال گذشته در ژنو به توافقی موقت رسیدند که به آنها برای مذاکره برای توافقی جامع و پایدار فرصت می‌دهد.

این دوره یک بار تمدید شده و ایران و گروه‌های ۱+۵ اعلام کرده‌اند بر آنند تا آذر ماه امسال به توافق برسند.

هم‌زمان با اعمال این تحریم‌ها، وزیر خارجه آمریکا از ایران خواسته سه شهروند ایرانی_آمریکایی زندانی را آزاد کند. بیشتر اینجا بخوانید.

فهرست تحریم‌شدگان جدید

کاخ سفید اعلام کرده است که تحریم‌های امروز منافاتی با توافق ژنو ندارند.

دولت آمریکا می‌گوید نهادها و افرادی که تحریم شده‌اند در پشتیبانی از شبکه بانکی و بانک مرکزی ایران، توسعه تسلیحات کشتار جمعی، کمک به برنامه موشکی ایران و آنچه کاخ سفید کمک ایران به تروریسم می‌خواند نقش داشته‌اند.

برخی از آنها نیز شرکت‌هایی صوری بوده‌اند که فعالیت نهادهای پیشتر تحریم‌شده را تسهیل می‌کرده‌اند.

به غیر از تحریم‌شدگان ایرانی، شرکت‌هایی از امارات متحده عربی، ایتالیا، تایلند و ترکیه نیز در فهرست تحریم‌های تازه ایالات متحده هستند.

در ایران بانک آسیا، بانک خاورمیانه، بانک قوامین، موسسه قرض‌الحسنه رسالت تحریم شده‌اند. بانک کفالت تاجیکستان نیز، که آمریکا می‌گوید با بانک سرمایه مرتبط بوده، تحت تحریم قرار گرفته است.

شرکت‌های هواپیمایی معراج ایر، کاسپین ایر، یاس ایر و پویا ایر نیز تحریم‌ شده‌اند. آمریکا می‌گوید معراج ایر و کاسپین ایر در فعالیت‌های نظامی، از جمله انتقال سلاح به سوریه، نقش داشته‌اند.

سازمان پژوهشی و نوآوری دفاعی (سپند)، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای،جهان تک رویان پارس و شرکت ماندگار بسپار کیمیا نیز مشمول تحریم‌های ایالات متحده شده‌اند.

مطالب مرتبط