رئیس دادگستری تهران: پرونده محمدرضا رحیمی سنگین است

حق نشر عکس FARS
Image caption آقای رحیمی در دوران محمود احمدی‌نژاد معاون اول رئیس‌جمهور بود

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، گفته است که پرونده محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور در دوره محمود احمدی‌نژاد، "قطور و سنگین است."

آقای اسماعیلی، که از آقای رحیمی به طور اختصاری (م.ر) و با عنوان یکی از مقامات ارشد دولت سابق نام برده، گفته است: "پرونده قطور و سنگین است و تا هیئت شعبه دفاعیات و لوایح متعدد ارائه شده را بخوانند زمان می برد، اما طبق اطلاعی که گرفته ام، به زودی رأی پرونده صادر می شود."

رئیس دادگستری استان تهران توضیح داده است: "پرونده م .ر، جزئی از پرونده قطور آن مجموعه (اختلاس از بیمه ایران) بود. این طور نیست که بگوییم پرونده م.ر یک بخش کاملا مجزا و جمع و جور شده است، اینکه می‌گوییم پرونده‌ای قطور و حجیم داریم به دلیل آن است که در مجموع یک پرونده قضایی به حساب می‌آید."

به گفته آقای اسماعیلی به بخشی از پرونده رسیدگی شده و بخشی از آن همچنان در دادسرا مفتوح است.

حین رسیدگی به پرونده فساد مالی در بیمه ایران در سال ۱۳۸۹ نام محمدرضا رحیمی به عنوان یکی از متهمان در رسانه‌های ایرانی مطرح شد. از جمله برخی نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران می‌گفتند که آقای رحیمی در مواردی از سوءاستفاده مالی بیمه‌ای و ارزی دست داشته است.

محمود احمدی‌نژاد و دیگر مقام‌های دولتش، اتهام دست داشتن آقای رحیمی در هرگونه اختلاسی را رد و از او دفاع می‌کردند.

محمدرضا رحیمی از معدود مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی است که به اتهام فساد مالی مورد محاکمه قرار گرفته است.

بنا به گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل، ایران در سال ٢٠١٣ در میان ١٧٧ کشور رتبه ۱۴۴ را از حیث فساد مالی و اداری به خود اختصاص داده بود.

مطالب مرتبط