بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران - ۸ شهریور

روزنامه های صبح اولین روز هفته از تظاهرات مردم اصفهان در بستر خشک شده زاینده رود خبر داده و خروج مربی تیم ملی فوتبال کشور را از تهران با اهمیت دیده و در مقالاتی تغییر سیاست های منطقه ای ایران را همزمان با اتحادها برای سرکوب داعش پیش بینی کرده اند.

حق نشر عکس shahrvand newspaper aug30
Image caption تیتر و عکس عباس پوستین دوز، شهروند

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: اعتراض مردم اصفهان به خشکی زاینده‌رود، آنها را پای سی و سه پل کشاند. از اولین ساعت‌های عصر، مردم اصفهان و شهرستان‌های اطراف جمع شدند، ٣‌هزار نفری می‌شدند، زن و مرد و کودک، همه جای زاینده‌رود را پر کرده بودند، دالان‌های سی و سه پل سراسر جمعیت بود، هر لحظه هم به تعداد جمعیت اضافه می‌شد.

به نوشته این روزنامه: این دومین باری است که اصفهانی ها در اعتراض به خشکی زاینده‌رود در این محل تجمع می‌کنند. دو‌سال پیش هم زاینده‌رود، شاهد تجمع معترضان بود. آن زمان بیشتر معترضان کشاورزانی بودند که به‌دلیل خشکی زاینده‌رود، کشاورزی‌شان بی‌رونق شده بود. روز پنجشنبه اما با وجود این‌که تجمع‌کنندگان مجوزی نداشتند و نیروی انتظامی دور تا دور زاینده رود، وضع را کنترل می‌کرد، اما کار به درگیری کشیده نشد.

یکی از افراد حاضر در محل به شهروند گفته: چند وقت می‌شود که مردم اصفهان قصد دارند در اعتراض به وضع زاینده‌رود، در این محل تجمع کنند، اما هر بار به دلیلی این اتفاق نمی‌افتاد، چهارشنبه شب هم استاندار اصفهان در برنامه‌ای تلویزیونی از مردم خواسته بود تا تجمع نکنند. هر چند به گفته این شهروند اصفهانی، خیلی از ساکنان شهر، در پی این اعلام استاندار برای تجمع نیامدند، اما به‌دلیل وخامت حال زاینده رود، این اقدام به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گرفت.

کشتار با فتوا

محمدتقی فاضل‌میبدی در مقاله ای در آرمان با اشاره به این که کشورهای منطقه؛ احتمالا، با همدستی برخی کشورهای غربی، در پی آنند تا با عملیات نظامی، گروه تروریستی داعش را سرکوب کنند نوشته: هرچه بیشتر و سریع‌تر جلوی رشد این رویداد خطرناک و ویرانگر گرفته ‌شود، سزاوار است؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه جدی داشت اینکه، مبادا این تفکر در همه مذاهب، حتی در مذهب شیعه در میان برخی افراد تندرو یافت شود.

این روحانی استاد حوزه و دانشگاه توضیح داده: برخی فتاوا در کتب فقهی مذاهب اسلامی یافت می‌شود، به‌ویژه در کتاب جهاد، که در این روزگار هیچ قابل دفاع نیست و ممکن است مورد استناد گروه‌های افراطی قرار گیرد و خیلی از قتل‌ها با استناد به همین فتواها صورت پذیرد. مثلا دنیا را به دارالکفر و دارالاسلام تقسیم‌کردن و غیرمسلمانان را به کافر ذمی، معاهد و حربی تصور داشتن و اهل کتاب و غیرمسلمان را در زمره نجاسات‌شمردن.

مقاله شرق به این جا رسیده که: یکی از راه‌های خشکاندن جریان افراطی تجدیدنظر در برخی گزاره‌های فقهی و کلامی است. مشکل خشونت‌های به‌اصطلاح دینی، پیش از آنکه از سوی سیاسیون و سران کشورها و از راه نظامی حل شود، باید در سطح عالمان و دین‌شناسان حل شود. نمی‌توان بر اساس برخی فتاوای پیشین با غیرمسلمانان و یا دگراندیشان برخورد کرد.

حمید رضا آصفی در مقاله ای در آرمان نوشته: سفر معاون وزير خارجه به عربستان؛ نمونه بارز تحركات كشورهايی است كه نگران آينده و امنيت منطقه هستند. اين سفر که همزمان با سفر وزیر خارجه ظریف به عراق صورت گرفت نشان دهنده روي ديگري از سياست خارجي ايران بود، ايران در سياست خاورميانه‌اي خود از بديل‌هاي مختلفي براي گسترش ارتباط و تاثير گذاري بهره مي‌گيرد.

به نظر سخنگوی سابق وزارت خارجه: سفر ظريف و امير عبداللهيان پيامي واحد از تعامل ايران با كشورهاي منطقه بود. اما درخواست از عربستان براي همكاري كشورهاي منطقه براي مقابله با داعش از جمله مهم ترین بخش هاست. مي‌توان اميد داشت كه مقامات عربستان خود را با واقعيات امروز خاورميانه تطبيق دهند. در اين راه ارتباط مداوم تهران با رياض مي‌تواند در تطبيق اين واقعيات موثر باشد.

مقاله آرمان با اشاره به این که سعودي در دو سال گذشته راي و خواست مردم کشورهای مختلف منطقه را نادیده گذاشت نوشته: اگر ریاض روش‌هاي قديمي در عرصه ديپلماسي را كنار بگذارد و گام در عرصه همكاري با تهران بگذارد؛ قطعا امنيت و آرامش در خاورميانه كه خواست همه دولت‌هاست برقرار مي‌شود.

تلاش برای مهار بحران اکراین

الهه کولایی در مقاله‌ای در شرق نسبت به وضعیت اوکراین هشدار داده و نوشته: روسیه بازسازی حضور و نفوذ خود در جمهوری‌های پیشین شوروی سابق را به‌طور جدی دنبال کرده و در این مسیر استفاده از روس‌زبان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. در چارچوب این سیاست، روسیه تلاش برای تحکیم سیطره بر این کشور از طریق روس‌تبارها را شدت بخشیده است.

به نوشته این استاد دانشگاه: آنچه در سال‌های نخست پس از فروپاشی شوروی در گرجستان و به‌ویژه آبخازیا پیگیری شده بود در کنار تجربه‌های دو دهه گذشته، سبب شده تا سران روسیه با عزم جدی‌تر، استفاده از روس‌تباران و تاکید بر وظیفه مسکو در دفاع از حقوق روس‌تباران را مورد بهره‌برداری قرار دهند. در شرایطی که روابط روسیه با آمریکا و اروپا در سال‌های اخیر در پرتو سیاست مصمم پوتین برای بازسازی قدرت روسیه در عرصه اوراسیا و زدودن مسایل گوناگون دیگری که موجب اختلافات بوده، رو به بهبود رفته است اما همچنان استفاده از ابزار نظامی در سیاست روسیه به‌عنوان ابزاری سنتی، جایگاه ویژه‌ای دارد.

در انتهای مقاله شرق آمده: ایده پوتین مبنی بر شکل‌گیری «اتحادیه اوراسیا» به گونه‌ای، ایده احیای اتحاد شوروی در معیارها و چارچوب‌های جدید متناسب با تحولات کنونی در منطقه و جهان را نشان می‌دهد. در نهایت می‌توان انتظار داشت «تصاعد بحران» - که این‌روزها به شکل بارزتری خود را نشان داده است- با فرض رفتار عقلانی و واقع‌گرایی در رویکردهای طرفین به‌ویژه آسیب‌پذیری هر دو سوی مخاصمه در تشدید این تقابل، تحت کنترل درآید.

دولت و مخالفانش

حق نشر عکس shahrvand newspaper aug30
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

محمدعلي وکيلي در سرمقاله ابتکارنوشته: هنوز يک سال بيشتر از عمر دولت نگذشته و مردم همچنان با انبوه مشکلات مواجه هستند؛ اما روزنه اميد را روشن نگه داشته است و مردم چشمِ اميد به تدبيرها دوخته اند. گرچه گروهي از همان ابتدا تلاش کرده اند که آينده را سياه و روند‌ها را خدشه دار سازند تا مردم را دچار ترديد و تشکيک کنند. دولت دست به هر اقدامي زد آنرا ناکارآمد قلمداد کردند.

به نوشته این مقاله: هر گاه فعلِ دولت ناقص و داراي اشکال بود - آنچنانکه در توزيع سبد کالا و فراخوان ثبت نام هدفمندي يارانه‌ها نمايان بود- آنرا دليل ناکارآمدي قلمداد کردند و هوار بر آوردند که ما گفتيم اينان نمي‌توانند و دولت را محکوم به قبح فعلي کردند. هر کجا فعل دولت خالي از اشکال و همراه مُهر تاييد کارشناسان بود، در نيتِ فاعل تشکيک کردند و مدعي شدند که نگاهِ دولت يازدهم به خارج است و با مُهر وابستگي سعي در ابطال مُهر قبولي کارهاي دولت دارند و دولت را به قبح فاعلي محکوم کردند.

سرمقاله ابتکار مخالفان تندرو دولت را چنین توصیف کرده: خود را تراز نظام مي‌پندارند و نظام را در مقياس قامتِ کوتاهِ خويش تفسير و ترجمه مي‌کنند و با همين معيار به ارزيابي دولت مي‌نشينند. در نتيجه روزي رأي به وابستگي دولت، روز ديگر حکم به فتنه گري آن و زماني نيز نام برانداز را بر آن مي‌نهند. گويا در قاموس اينان دولت جزئي متجزي و منفک از نظام است که به صورت تحميلي و احياناً اجاره اي بر نظام وارد شده است.

حسین عبدالهی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به توقع مردم از رییس جمهور نوشته: وی به عنوان بالاترين مقام اجرايي كشور وظيفه اوست تا مطابق وعده ای که در انتخابات داد مردم را محرم بداند. اما اين درك در حاميان دولت تقويت شده كه مصلحت سدي در برابر تحقق انتظارات از رئيس‌جمهور است اما اين مصلحت ساخته و پرداخته كيست؟

نویسنده پرسیده: آيا مصلحت همان سكوت براي دور شدن از هجوم تندروها تعريف شده است؟ اگر اينچنين باشد كه با سخنراني‌هاي اخير رئيس‌جمهور به ويژه آنچه در جمع سفرا ايراد كرد، همخواني ندارد. پس مصلحت را بايد در صندوقچه ديگري جست‌ كه راه را براي در ميان گذاشتن مشكلات با مردم از دولت سلب كرده است.

مردم سالاری در پایان نوشته: بسيار خوانده و تجربه شده كه فشار افكارعمومي قدرت آب كردن سريع يخ سنگ‌اندازي‌ها را دارد پس اكنون كه از هرسو دولت سيبل هجمه تندروهای داخلي وخارجي است نخستين گام براي مهار آنها، افزودن بر اعتماد عمومي است و محرم دانستن مردم. اگر آقاي روحاني كليد محرم دانستن مردم را با قدرت بيشتري به دست بگیرد نياز به هزینه از خود ندارد.

چرا پهپاد به نطنز رسید

حق نشر عکس arman newspaper aug30
Image caption کارتون طاهر شعبانی، آرمان

معصومه معظمی در ابتدای گزارشی در فرهیختگان نوشته: ورود یک هواپیمای جاسوسی اسراییل به خاک ایران در هفته گذشته، سرتیتر اخباری بود که حالا چند روزی می‌شود ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است. پهپادی که در آسمان نطنز توسط نیروهای هوافضای سپاه پاسداران سرنگون شد و اینکه مبدا پروازش کجا بوده تا چرایی رسیدنش به نطنز و سرنگونی در عمق خاکی ایران، از روز اول، به‌عنوان سوالاتی اساسی در ذهن‌ها رخنه کرد.

خبرنگار فرهیختگان برای یافتن پاسخ این سووال ها با رضا طلایی‌نیک، معاون وزارت دفاع گفت‌وگو کرده و از او پرسیده چرا پهپاد سرنگون‌شده به جای آنکه در نقاط مرزی منهدم شود در نزدیکی حریم هوایی تاسیسات هسته‌‌ای نطنز هدف قرار گرفت؟

جواب این است که پهپاد جاسوسی اسراییلی از ابتدای ورود به خاک ایران با تکیه بر توانمندی‌های تسلیحاتی پدافند هوایی ارتش و نیروی هوا‌فضای سپاه شناسایی شد. پدافند هوایی ارتش و نیروی هوا‌فضای سپاه امکان شکار پهپاد اسرائیلی در منطقه مرزی را داشتند، ولی برای هدف قرار دادن آن در خاک کشور و دستیابی به لاشه هواپیما، پس از رهگیری در نقطه مناسب شکار شد.

معاون وزارت دفاع در عین حال به فرهیختگان گفته همین که پهپاد اسراییلی موفق نشده به منطقه مورد نظر برای جاسوسی در نطنز وارد شود، شاخص دیگری از برتری تسلیحات پدافندی و موشک‌های زمین به هوای جمهوری اسلامی ایران است. که الان قدرت اول نظامی منطقه به حساب می آید

فشار روی ورزشکاران

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند با اشاره به وضعیت والیبالیست ها و این که برخی از اعضای تیم ملی از همراهی تیم برای بازی های آمریکا خودداری می کنند از این امر ابراز تعجب کرده نوشته هر ورزشکاری آرزومند است تا همراه تيم ملي خود به جام جهاني برود و اگر تيم شانس پيروزي و صعود هم داشته باشد، اين آرزو چند برابر مي‌شود. به ويژه براي تيم والیبال ايران كه اولين بار است که پس از موفقيت‌هاي چند‌سال اخير خود و با احتمال شانس صعود عازم اين مسابقات مي‌شود.

در ادامه این مقاله آمده: فشار رواني كه بر اعضاي تيم ملي براي صعود به رده‌هاي بالا وارد مي‌شود، در مطبوعات و افكارعمومي را مرور مي‌كنيم، مي‌بينيم كه نگرش احساسي و متوقعانه در آنها موج مي‌زند. تا چند‌سال پیش آرزو مي‌كرديم كه يك بازي با تيم‌هايي مثل برزيل و ايتاليا انجام دهيم، ولي امسال به دليل دو باخت پياپي به ايتاليا در زمين ايتاليا، مربي جوان و تازه‌وارد تيم ملي را به زير تيغ انتقاد مي‌كشيم كه سطح او نسبت به واليبال ايران پايين است. جالب اين كه وقتي همين تيم را در تهران مي‌بريم، مي‌گويند چون تيم اصلي ايتاليا نبود.

سرمقاله شهروند به این جا رسیده که:معلوم نيست كه اگر مردم و رسانه‌هاي ايران در برزيل بودند، با مربي آن‌جا در برابر باخت تيمشان در برابر ايران آن هم در برزيل چه كار مي‌كردند. در ساير حوزه‌ها ازجمله سياست هم چنين هستيم. با يك اتفاق مثبت اوج مي‌گيريم و گمان مي‌كنيم كه در دنیا منحصربه‌فرد هستيم و در هنگام افول نيز يأس و نااميدي سراپايمان را فرا مي‌گيرد و اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهيم.

افزایش باند پهن دست مافیا

در حالی که روزنامه های امروز از قول وزیر ارتباطات خبر از قطعی شدن افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت داده اند که دولت وعده کرده بود و حتی آگهی هایی در این باره در روزنامه ها دیده می شود، جهان صنعت در خبری از زبان یک نماینده مجلس نوشته: مجلس در حال پیگیری موضوعات مطرح‌شده از سوی وزارت ارتباطات است. جلسه‌ای با حضور وزیر ارتباطات در مجلس برگزار و تذکرات لازم داده شد. تذکراتی از طرف کمیسیون فرهنگی و از سوی آقای سالک به رییس‌جمهور داده شد.

نماینده مشهد به نوشته این روزنامه گفته: به هر حال ما با جدیت جلوی اقدامات اخیر وزیر ارتباطات را می‌گیریم و در صورتی که اشکالات از ناحیه وزارت ارتباطات برطرف نشود قطعا برخوردهای لازم را خواهیم داشت البته توضیحات آقای واعظی در جلسه کمیسیون فرهنگی اصلا قانع‌کننده نبود

استدلال نماینده مخالف به نوشته جهان صنعت این است که صدماتی که در ارتباط با این موضوع ایجاد می‌شود، آسیب‌هایی که به مردم می‌خورد و هزینه‌هایی که از بین می‌رود، پشت صحنه اصلی افزایش سرعت در سیاسی‌شدن این قضیه که کمیسیون فرهنگی به دنبال محدود کردن اینترنت است، گم شده است. اینها یک فضای سیاسی است که پشت صحنه آن جریان‌های مافیای قدرت و ثروت وجود دارد.

خانه خالی و باند پهن

حق نشر عکس shargh newspaper aug30
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند نوشته: در جایی خواندم ٤٠٠ تا ٥٠٠‌هزار واحد مسکونی در شهر تهران خالی مانده است. خب این مساله، مسأله خطرناکی است و ما دو راه بیشتر نداریم. یا تعداد این خانه‌ها را کم کنیم یا جوانان را کاهش دهیم که راهکار دوم به نظر منطقی‌تر می‌رسد.

در ادامه این ستون از قول یک منبری به نام پناهیان آمده: ارشاد هیچ‌گاه در خط مقدم انقلاب فعال نبوده و بیشتر اداره‌کننده بخش‌های فرهنگی بوده که در خطوط میانی عمل می‌کردند. راست می‌گوید. چرا وزارت ارشاد دایم در خطوط میانی عمل می‌کند؟ این چه وضعی است؟ فکر می‌کنند ما نمی‌فهمیم که ارشاد عمدا دفاع را تا وسط می‌کشد جلو تا عناصر دلسوز در آفساید گیر کنند؟ وزارت ارشاد بترسد از روزی که دلواپسان بازی مستقیم را کنار بگذارند و به تیکی تاکا رو بیاورند. هشدار می‌دهیم از این به بعد هر بار وزارت ارشاد جلو بکشد ما کارت زرد می‌دهیم.

طنزنویس شهروند افزوده: پهنای باند خیلی مهم است و الحمدلله فرودگاه‌های ما پهنای باند خوبی دارند و این سقوط‌های گهگاه هم ٣٠‌درصد به دلیل اشتباه خلبان و ٧٠‌درصد به دلیل بدحجابی است. حالا من نمی‌دانم این مسأله چه ربطی به آقای وزیر ارتباطات دارد که هی در کار وزارت راه دخالت می‌کنند؟ مگر وزیر ارتباطات وظیفه‌اش این نیست که تلفن‌ها را درست کند؟

مطالب مرتبط