ایران: تحریم‌های تازه آمریکا ناقض توافق ژنو است

حق نشر عکس Fars
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت کشورش حق هرگونه اقدام متقابل را محفوظ می‌داند

وزارت امور خارجه ایران اضافه شدن شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های آمریکا را در تضاد با توافق ژنو و در "تعارض کامل" با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته‌ای خواند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر گونه "تفسیر به رای و برداشت یک‌جانبه و غیر قابل قبول از توافق ژنو" از سوی آمریکا را رد کرد و گفت ایران "قویا اعتقاد دارد که تحریم‌های اعلام‌شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو است."

روز جمعه ۷ شهریور دولت آمریکا شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را به اتهام "کمک به برنامه هسته‌ای ایران، حمایت از تروریسم و یاری دادن ایران در دور زدن تحریم‌ها" در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

چند موسسه مالی و بانک ایرانی، چند شرکت هواپیمایی و چند شرکت خارجی و ایرانی در فهرست تازه تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران قرار گرفته‌اند.

بر اساس توافق موقت ژنو غربی‌ها متعهد شده‌اند که در طی زمان مذاکرات، تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نکنند و بخشی از تحریم‌های قبلی را بر اساس این توافق به تدریج بردارند.

'غیرسازنده'

دولت آمریکا اضافه شدن افراد و شرکت‌ها به لیست تحریم‌ها را مصداق اعمال تحریم تازه نمی‌داند و می‌گوید آنها به دلیل نقض تحریم‌هایی که قبلا وضع شده به فهرست اضافه شده‌اند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تحریم‌های اخیر را خلاف تعهدات آمریکا خواند و گفت "چنین اقداماتی به ویژه جدیت، صداقت و حسن نیت آمریکا و سایر طرف‌های مذاکره‌کننده با ایران را زیر سوال می‌برد."

خانم افخم پیش‌بینی کرد که این اقدام "تاثیرات منفی و غیر سازنده‌ای" بر روند مذاکرات هسته‌ای داشته باشد.

او همچنین گفت ایران "حق کامل خود را برای بهره‌گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می دارد."

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مسئولیت پیامدهای چنین اقداماتی را به عهده آمریکا و "سایر اعضای ۱+۵ که در برابر این نقض‌های فاحش توافق ژنو سکوت می‌کنند" دانست.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران هم امروز شنبه (٨ شهریور) گفت: "تحریم، ظلم و تجاوز است و ما باید جلوی این تجاوز بایستیم و تجاوزگران را سر جای خود بنشانیم و نگذاریم این تحریم بر سر ملت بماند و تکرار شود."

مطالب مرتبط