روحانی: تحریم تجاوز است و باید جلوی آن ایستاد

حق نشر عکس president.ir
Image caption رئیس‌جمهور ایران گفته هر جا لازم بود خود مسئولیت مذاکرات را به عهده گرفته

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، امروز (٨ شهریور) گفت: "تحریم، ظلم و تجاوز است و ما باید جلوی این تجاوز بایستیم و تجاوزگران را سر جای خود بنشانیم و نگذاریم این تحریم بر سر ملت بماند و تکرار شود."

آقای روحانی از فعالیت‌های محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، و دیگر دیپلمات‌های ایرانی تشکر کرد و گفت در مسیر مذاکرات بین‌المللی هر جا لازم بوده است خود به عنوان رئیس‌جمهور مسئولیت کار را بر عهده گرفته است.

رئیس‌جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که تا رسیدن به نتیجه مورد نظر در مذاکرات از پشتیبانی مردم ایران و همچنین آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برخوردار باشد.

این صحبت‌های آقای روحانی یک روز پس از آن مطرح می‌شود که ایالات متحده افراد و شرکت‌های جدیدی را به فهرست تحریم‌های وضع‌‌شده علیه ایران اضافه کرد.

کاخ سفید اعلام کرده است که این تحریم‌ها برای حفظ فشار علیه دولت ایران اعمال می‌شوند اما در عین حال دولت آمریکا برای رسیدن به یک راه حل بلندمدت و جامع در مذاکرات متعهد است. بیشتر بخوانید

حسن روحانی تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را باعث بروز مشکلاتی در حوزه انرژی دانسته و علاوه بر این از سیاست‌های دولت پیشین ایران در زمینه نفت و گاز انتقاد کرده است.

آقای روحانی گفته است: "ظرفیت‌های تولید نیز پایین آمده بود، گفته بودند حال که ما نمی‌توانیم نفت بفروشیم چه دلیلی دارد ظرفیت تولید بالا باشد. مشکل دیگری که وجود داشت این بود که منابع مشترک انرژی ما را نیز دیگران می‌بردند ما هم تماشا می‌کردیم."

رئیس جمهور ایران با انتقاد از واگذاری فروش بخشی از نفت ایران به بابک زنجانی گفت: "اولین کار این بود که ما بتوانیم نفتمان را سالم بفروشیم نه اینکه به آقایی بدهیم تا نفت را بفروشد و پول آن را بردارد و بعد نفهمیم ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پول مردم کجاست. البته قوه قضائیه دارد این قضیه را دنبال می‌کند و آن آقا هم در زندان است و البته ما امیدواریم آن پول به بیت‌المال برگردد."

مطالب مرتبط