بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - ۱۰ شهریور

روزنامه‌های صبح امروز تهران مقالاتی در تحلیل و نقد سخنان اخیر رییس جمهور روحانی نوشته و در آستانه دور تازه مذاکرات هسته ای به گمانه زنی درباره نتیجه این گفتگوها پرداخته‌اند.

ابراز نگرانی از بحران اوکراین و خشونت های داعش، گزارش هایی درباره بحران آب و بی هنگامی افزایش جمعیت از جمله دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

تاثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای

حق نشر عکس etemaad newspaper sept1
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

جاويد قربان اوغلي در مقاله ای در آرمان به گفته های حسن روحانی در مصاحبه مطبوعاتی اخیر اشاره کرده و نوشته: دكتر حسن روحاني اعلام كرد كه مسئوليت مذاكرات هسته‌اي را برعهده مي‌گيرد، اما پرواضح است كه رئيس‌جمهور به‌عنوان مقام مسئول در اين مذاكرات حضور پيدا نمي‌كند. بلکه او در يك كلام مسئوليت پيشرفت مذاكرات و يا شكست مذاكرات بر عهده گرفت بدین معنا كه مذاكره‌كنندگان در اين راه تنها نيستند.

این دیپلومات سابق در توضیح بیشتر نظر خود نوشته: روحانی هوشمندانه پيروزي و شكست مذاكرات را با دستاورد يا شكست دولت مرتبط دانست تا فشارهاي روزافزون پس از تحريم‌هاي يكجانبه ايالات متحده و آغاز مذاكرات از روي دوش تيم مذاكره‌كننده برداشته شود.

نظر نویسنده مقاله آرمان این است که: مذاكرات هسته‌اي نه به مسائل سياسي و نه به مسائل جناحي ارتباط دارد. گام نهادن در راه پرپيچ و خم مذاكرات، تصميم نظام و بر اساس منافع ملي بود و مذاكره‌كنندگان در طول مذاكرات، گام در راه تامين منافع ملي برمي‌دارند بنابراين توافق يا عدم توافق درآينده، با در نظر گرفتن منافع ملي و حاصل كار همه كابينه است. مذاكرات اخير به‌دليل تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا و زياده‌خواهي برخي از اعضاي ۵ +۱ وارد مرحله حساس خود شده است.

تاسیس جبهه اصلاح طلبان

اعتماد در گزارشی نوشته: عصر عسرت اصلاح‌طلبان با پايان عصر احمدي‌نژاد پايان يافته است. حالا اصلاح‌طلباني كه با تاسيس اتاق فكر در انتخابات رياست‌جمهوري و تن دادن به خرد جمعي توانستند فرمان ماشين دولت را به دستان حسن روحاني بسپارند به آينده سياسي خود اميدوارترند. اصلاح‌طلبان با تكيه بر اقتدار اجتماعي و محبوبيت انكارناپذير در افكار عمومي مي‌خواهند اين مساله را به جريان تماميت‌خواهي كه حتي نشانه‌هايي از اصولگرايي در آن ديده نمي‌شود نشان دهند كه اصلاحات، تمام‌شدني نيست حتي اگر اصلاحات‌ستيزان، اصلاح‌طلب‌ستيزي كنند.

به نوشته این گزارش: بر همين اساس براي برگرداندن عقلانيت و اصلاح اشتباهات استراتژيك و بهبود فضاي ايران و ايراني نه تنها تن به هزينه‌هاي گزاف داده و مي‌دهند كه با درك واقعيات ميدان سياست در ايران هرگز از راهي كه رفته‌اند، باز نمي‌گردند. با همين رويكرد، همراهي و حمايت اصلاح‌طلبان از اعتدالگرايي دولت فعلي نشان از آن دارد كه اينان، آهسته و پيوسته مي‌خواهند هماني باشند كه بايد باشند و راهي را بپيمايند كه نپيموده‌اند.

گزارش اعتماد به این جا رسیده که: تمامي بزرگان اصلاحات با آگاهي از اين موضوع كه اصلاح‌طلب‌ستيزان تحمل بازگشت دوباره آنان به سپهر سياسي ايران را ندارند به دنبال افزايش انسجام اصلاح‌طلبانند. اما به واقع اصلاح‌طلبان چگونه مي‌توانند به اين مهم دست يابند؟ راه‌حل عده‌يي از فعالان سياسي، راه‌اندازي احزاب اصلاح‌طلب بود و تعدادي ديگر در انتظار كسب مجوز براي از سرگيري فعاليت سياسي احزاب معلق‌شده اصلاح‌طلب. اما شايد جدي‌ترين راهكاري كه مي‌تواند انسجام اصلاح‌طلبان را پس از انتخابات به ارمغان بياورد، راه‌اندازي جبهه فراگير اصلاحات است.

حق نشر عکس shahrvand newspaper sept1
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

جمشید رضایی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: همیشه یکی از نگرانی‌های جوامع این بوده که حزب یا جریان پیروز انتخابات با حزب یا جریان مغلوب انتخابات چگونه رفتار می‌کند و آیا حق و حقوق گروه اقلیت از سوی گروه اکثریت رعایت می‌شود یا خیر؟ اما اکنون در جامعه ما روند معکوس آن در حال رخ دادن است و جریان پیروز انتخابات این انتظار را دارد که جریان اقلیت اجازه بدهد که برنامه‌هایش را برای اداره کشور متناسب با قوانین موجود به مرحله اجرا بگذارد.

نویسنده سرمقاله روزنامه دولت به تذکر رییس جمهور به مخالفان دولت اشاره کرده و نوشته:تذکر از آن روی حائز اهمیت است که جریان تندرو حداکثر چند درصد آرا را در اختیار دارد اما انتظار دارد مدیریت کشور مطابق خواسته‌های آنان حرکت کند. مدیریتی که در جریان انتخابات برنامه‌های خود را به رأی مردم گذاشته و توانسته است بین چند جریان حاضر آرای برتر را کسب کند.

سرمقاله ایران در عین حال اظهار نظر کرده که: جریان های سیاسی موجود در کشور در یکسال گذشته همراهی خود را با رأی مردم نشان داده و در کنار برخی انتقادات، در حد قابل قبول با دولت نیز برای عملیاتی شدن برنامه‌هایش همکاری داشته‌اند. اما در این میان گروهی نیمه پنهان و با خط مشی تندروانه که نه بزرگ را از مردم دریافت کرده‌اند، همچنان حاضر به رعایت الزامات قانونی نیستند این در حالی است که اگر بنا بر اداره کشور مطابق دیدگاه‌های چنین جریانی بود، می‌بایستی رأی مردم را بدست می‌آوردند.

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق با اشاره به بحث هایی که درباره اختیارات رییس جمهور به راه افتاده از استقلال قوا نوشته که

اگر هر یک از قوا در محدوده خاص خود، حضور و فعالیت داشته و حرمت یکدیگر را رعایت کنند- هر چند همواره امکان بحث و تفاوت نظریات وجود دارد- اختلاف به معنای اخص، حادث نمی‌شود؛ بگذریم از اینکه رییس‌جمهور یعنی رییس قوه‌مجریه، یک اختیار و وظیفه استثنایی و ویژه هم دارد و آن، مسوولیت «اجرای قانون اساسی» است که تاکنون به طور جدی از قوه ‌به فعل درنیامده است.

گمان می‌رود اگر رییس‌جمهور به جد در پی اجرای آن باشد، چه بسا اختلافاتی بروز کند.

به نظر این حقوقدان از گزارش آیت‌الله شاهرودی ریاست «هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» درباره وضعیت یک‌سال گذشته ارتباط قوا آمده است، می‌توان فهمید تفاوت واضحی میان عملکرد دو دولت پیشین و کنونی وجود دارد. دولت قبلی با مجلس و قوه‌قضاییه شاید در شش سال اول تصدی، کاملا «همگرا» بودند و در دوسال آخر روی استقرار دولت، این همگرایی ابتدا به «واگرایی» و سپس به «تعارض» تبدیل شد. حال آنکه؛ دولت فعلی از آغاز کار، به هیچ‌وجه، از نظر روابط با دوقوه ‌دیگر وضعیت چالشی مشابه با کابینه پیشین نداشت.

مقاله شرق بدین جا رسیده که‫: وجود آرامش بین سه‌قوه ‌و عدم تنازع آنها و عدم مراجعه‌شان به هیات حل‌اختلاف حکایت از آن دارد که وقتی منطق و تدبیر در میان باشد، اوضاع آرام خواهد شد، جریان امور در جهت مثبت سرعت خواهد یافت، مردم امیدوار می‌شوند و پشت‌سر دولت منتخب خود خواهند ایستاد و واضح است در انتخابات بعدی در پی آن خواهند بود که این آرامش و امیدواری استمرار پیدا کند.

انسداد روزنه‌های امید

سعید معیدفر در مقاله ای در شرق به صعود داعش اشاره کرده که علت این که مردم اقدامی یا واکنشی در برابر رفتار این گروه نشان نمی دهند همان است که در آشویتس رخ داد . زمانی که سرکوب، سهمگین باشد و توأم با خشونت و بیرحمی، آدم‌ها کاملا مسلوب‌الاراده می‌شوند و دیگر امیدی برای دفاع از خود ندارند. در چنین شرایطی، تصور افراد این است که اگر مظلوم باشند و عکس‌العمل اعتراض‌آمیزی از خود نشان ندهند امکان انصراف آن ظالم از ارتکاب ظلم، بیشتر است.

حق نشر عکس shargh newspaper sept1
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

نویسنده جامعه شناس با اشاره به حمله مغول‌ها، تاتارها، هیتلر و حتی در تاریخ معاصر حمله استالین، آن ها را نمونه‌هایی از بروز این وضعیت دانسته و نوشته به سبک سهمگینی کشتاری غیرانسانی اتفاق می‌افتد و افراد می‌دانستند که اگر عکس‌العملی نشان بدهند اتفاقی در راه نجاتشان نمی‌افتد بنابراین به شکل مظلومانه‌ای تلاش می‌کردند ترحمی در دل ستمگران ایجاد کنند.

مقاله شرق سرانجام نتیجه گرفته: انسان‌ها وقتی بفهمند با مداخله‌شان ممکن است روزنه‌ای از تغییر باز شود، حتما شورش می‌کنند اما به نظر می‌رسد این روزها، داعشی‌ها با هجوم وحشیانه‌ای که دارند یا در زمان کشتار آشویتس، کشتاری که توسط آلمانی‌ها صورت گرفته، همه روزنه‌های امید به روی قربانیان بسته بوده. اینجاست که آدم‌ها عملا تسلیم شرایط شده و خودشان را به سرنوشت واگذار می‌کنند.

آب و سیاست غلط جمعیتی

شهروند در سرمقاله خود از مخالفت شورای نگهبان با طرح جمعیتی مجلس استقبال کرده و نوشته: برنامه‌هاي نمايندگان مجلس كاملاً يك‌سويه است. يكي از دلايل آن بي‌توجهي به مسأله آب در كشور است. در شرايط فعلي با چند مشكل همزمان درباره آب مواجه شده‌ايم. از يك سو افزايش جمعيت، از سوي ديگر افزايش مصرف سرانه و نيز تقاضاي روزافزون آب براي صنعت و كشاورزي و بالاخره و از همه مهم‌تر كاهش بارش و خشكسالي‌هاي ادواري است كه موجب نگراني فراوان نسبت به تأمين آب مردم در آينده شده است و تعدادي از شهرهاي مهم كشور را با خطر كم‌آبي مواجه كرده و كيفيت آب مصرفي آنها به شدت كاهش يافته است.

به نظر نویسنده: در اين ميان اولين و كوتاه‌ترين راه براي يك جامعه نفتي، واردات آب است. همه كمبودها را فوراً با واردات حل مي‌كنند، حتي اگر اين كمبود آب باشد. چرا؟ براي اينكه پول نفت، انسان را بي‌نياز از برنامه‌ريزي و فکر مي‌كند و اينكه پول را بايد براي اصلاح مصرف، بازيابي و تصفيه آب‌هاي مصرفي و نيز نظام قيمت‌گذاري آب، تغيير در سياست‌هاي كشاورزي و كوشش براي واردات آب مجازي، اصلاح و تعمير شبكه‌هاي توزيع آب و... صرف كرد و نه براي واردات آب كه كشور را وابسته مي‌كند و برخلاف خط‌مشي اقتصاد مقاومتي است.

شهروند نوشته: در مقابل این نگاه عده‌اي براي افزايش جمعيت هر برنامه‌اي را پيشنهاد مي‌كنند و هيچ فكري به حال تأمين آب آنان نمي‌كنند، درحالی‌که برنامه‌ريزي براي افزايش جمعيت طرحي بلندمدت است، ولی نياز ما به آب موضوعي عاجل و ضروري است. آيا ممكن است كه در يك جامعه درباره افزايش جمعيت فكر و برنامه‌ريزي شود ولي براي نياز آنها به آب كه ماده حيات و آباداني است هيچ برنامه‌اي وجود نداشته باشد؟

کیهان در سرمقاله خود به انتقاد از برنامه های دولت و گفته های رییس دولت در مصاحبه مطبوعاتی اخیر پرداخته و از جمله آن جا که وی وضعیتی را تشریح کرده که دولت پیشین به وجود آورده، این روزنامه به طعنه نوشته: مشکل اصلی مملکت اشتغال جوانان است اما دولت

حق نشر عکس arman newspaper sept1
Image caption کارتون امین منتظری، آرمان

در مقابل و به جای چاره‌اندیشی برای اشتغال جوانان جویای کار، همه وقت و انرژی به سخنرانی و شماتت گذشته صرف شده و ظاهرا دیگر مجالی برای چاره اندیشی نیست! در حالیکه در یک کلام باید گفت حتی اگر همه کارهای گذشتگان ناصواب بوده . امروز که دیگر کار دست آنها نیست! کار به دست شماها نیست که منتقد وضع پیشین بودید و در یک فرصت چهارساله قرار است راه درست خودتان را نشان دهید تا همگان بدانند که اینگونه باید کشور داری کرد نه آنگونه! یک چهارم از این فرصت هم که گذشت، پس چرا هنوز به پشت سرتان نگاه می‌کنید و در گذشته مانده‌اید.

این روزنامه تندرو به عنوان راه حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مملکت نوشته: راه برون‌رفت از همه مشکلات، نه تخریب دیگران است نه چشم دوختن به غرب و آمریکاست ونه استفاده از نسخه‌های پوسیده و کهنه مجامع بین‌المللی. راه روشن است و مردم در انتظار شروع حرکت دولت در این مسیرند راه همان است که رهبر انقلاب چند روز قبل گفتند دولت باید با استفاده از ظرفیت‌های فراوان داخلی، تولید را به حرکت درآورد تا رونق اقتصادی و افزایش صادرات غیرنفتی محقق شود.

مگر نمی خواهی وزیر بمانی

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند با اشاره به نوبت استیضاح های وزیران در مجلس خطاب به آن ها دستورعملی نوشته که اگر می خواهند وزیر بمانند به آن عمل کنند. مثلا وزیر ارتباطات باید بگوید آیا همین اینترنت معمولی که بشود با آن فارس نیوز و تسنیم را مرور کرد کافی نیست؟ حالا حتما باید قدرت و سرعت دانلود را به سمتی ببرید که پس‌فردا ملت غیور، خود نیکول کیدمن و ماریا شاراپوا را دانلود کنند؟ به نظر شما، محققان و دانشجویان هنگام دانلود فایل‌های تحقیقاتی خوابشان ببرد بهتر است یا بیدار بمانند و کار به وبکم بکشد؟ ما در دولت قبل زمینه دسترسی آسان و ارزان به پایان‌نامه را برای همین امور فراهم نمودیم ولی باز هم شما بهانه می‌آورید.

طنزنویس خطاب به وزیر بهداشت نوشته: شما با این طرح سلامتتان که هزینه چندمیلیونی خدمات بیمارستانی را به چند ده‌هزار تومان کاهش داده، عملا قبح بیماری را ریخته و هیبت درمان را شکسته‌اید. شما به جای این کارها، بهتر است کمی نظارتتان بر تزریقاتی‌ها را افزایش دهید زیرا طبق آخرین نظرسنجی خبرگزاری تزریق‌نیوز، بالای ٦٠‌درصد از آحاد عضلات ملت در دوران دولت یازدهم از آمپول‌زن‌ها ناراضی هستند.

وزیر ورزش و جوانان هم به نوشته شهروند: زحمت جوانان را که نیروی محترم انتظامی می‌کشد بنابراین وزیر باید فقط ورزش را آباد کند. او نباید با تکیه بر پای سست و چوبین برنامه‌ریزی، نقش «امید» را فراموش کند. مگر شما خود را دولت امید نخوانده‌اید؟ مثلا در راستای پاک کردن فوتبال از لوث برنامه و تزریق روحیه‌ امیدواری، ما پیشنهاد می‌دهیم که علی دایی سرمربی تیم‌ملی شود.

مطالب مرتبط